Recenzje - Literatura

Brak zdjęcia
Pić, pisać czy kochać, czyli pijacki happy end

Alkohol w naszej kulturze gości często. Podobno Polak zawsze znajdzie okazję, by za coś wypić. Jednak we współczesnej literaturze polskiej problem alkoholizmu pojawia się raczej przy okazji jakiegoś wątku, rzadziej jako temat główny. Jerzy Pilch swoją powieścią „Pod mocnym Aniołem” niewątpliwie wypełnia tę lukę. O tym, że zrobił to dobrze świadczy chociażby przyznana mu w 2001 roku nagroda NIKE

Brak zdjęcia
Elfriede Jelinek - Wykluczeni

Proza Jelinek aspiruje do tego rzadkiego już typu literatury, który przybija czytelnika gwoździami do podłogi i z dużej wysokości spuszcza mu na brzuch jakieś sto, dwieście kilo gruzu, zmieniając trzewia duszy w miazgę. Czy aspiracje te są zrealizowane? Nie, chociaż zabrakło im jedynie kilku kroków, aby zdążyć na czas.

Brak zdjęcia
"Eden Express" Mark Vonnegut

„Eden Express” to zjawisko. Coś, co się pojawia i swoją krótką obecnością robi tyle szumu, że trudno o tym zapomnieć. „Eden Express” to książka, którą powinien przeczytać każdy niespokojny duch. Nie zawiera ona jednak odpowiedzi na odwiecznie nurtujące ludzkość pytanie o sens istnienia. Nie jest też receptą na życie. Jest za to tworem szaleńca, napisał ją bowiem Mark Vonnegut- pediatra, szczęśliwy ojciec 2 synów, schizofrenik...

Brak zdjęcia
Trzy kobiety, trzy światy i jedna śmierć

Kobiecość przepełniona jest tajemniczością, zmiennością, serią skomplikowanych reakcji psychicznych, stąd w pełni pojęta może być tylko przez kobietę.

Brak zdjęcia
Mechaniczna miłość Wrocław

Gdyby któregoś dnia znienacka przyszedł do ciebie agent CIA i poinformował, że oto jesteś przedmiotem eksperymentu rosyjskich naukowców, a ukochana osoba, z którą żyjesz od kilku lat i dla której rzuciłeś swe dotychczasowe zajęcia i pasje, to tylko robot, uwierzyłbyś?

Brak zdjęcia
"Żaba" Małgorzaty Musierowicz Wrocław

Jedną z najbardziej oczekiwanych nowości, zaprezentowanych podczas 14. Wrocławskich Promocji Dobrych Książek, była „Żaba” Małgorzaty Musierowicz.. Autorka jak zwykle nie zawiodła. Kolejny, 16. już tom Jeżycjady to opowieść pełna ciepła, humoru i serca.

Brak zdjęcia
Mówi Karpowicz Wrocław

Nakładem Biura Literackiego ukazała się właśnie książka Mirosława Spychalskiego i Jarosława Szody "Mówi Karpowicz", na którą składają się zapisy rozmów z Tymoteuszem Karpowiczem, jednym z najwybitniejszych polskich poetów, ostatnim wielkim modernistą, "mistrzem ogrodników" i "alchemikiem" jak w tekście zamykającym książkę określa go Krystyna Miłobędzka. Całość uzupełnia rozmowa z Marią Karpowicz oraz komentarze Mirosława Spychalskiego, Krystyny Miłobędzkiej i Andrzeja Falkiewicza, a także zdjęcia Jarosława Szody.

Brak zdjęcia
„Pokalanie ” Piotr Czerwiński Wrocław

„Ustrój jest bez sensu, jeśli władzę ma hołota.(..) Zbiory głupków sklejają się i pewnego dnia wypełnią cały nasz świat, który w końcu pierdyknie jak mydlana bańka.” Taka jest właśnie ta książka. Czerwiński nie oszczędza nikogo. Bezlitośnie dzieli razy każdemu, kto się nawinie pod rękę, a co najważniejsze, wychodzi mu to całkiem nieźle.

Brak zdjęcia
Być jak… Tsugumi Wrocław

Mróz, który lekko szczypie w policzki, przejrzyste powietrze i dłuuugie noce… mówiąc krótko: nadchodzi zima. Z zamiarem napisania tej recenzji nosiłam się od kilku miesięcy, ale zdecydowałam się na to dopiero teraz. Dlaczego? Powód jest dość banalny – zimowa aura sprzyja czytaniu. Z kubkiem gorącej czekolady w jednej ręce i z książką w drugiej rozsiądź się wygodnie w fotelu, otwórz książkę i razem z bohaterami tej mikropowieści przenieś się na jedną z gorących japońskich plaż…

Brak zdjęcia
Byle jak do Babadag... Wrocław

Co może być fascynującego w podróży do miejsc, gdzie wszystko jest nijakie? Jaki sens ma zwiedzanie zabłoconych, oderwanych od świata pipidówek, w których czas się zatrzymał a ludziom brak wyrazistości? Jeśli ktokolwiek chciałby się przekonać, że takie miejsca naprawdę jeszcze istnieją, a co gorsza żyją tacy ludzie, którzy chcą je opisywać i zgarniać za to nagrody, zachęcam do lektury Jadąc do Babadag Andrzeja Stasiuka.

Ostatnio dodane
Martwa jesteś piękna
Martwa jesteś piękna - recenzja książki

Sprawdź, co łączy mordercę i dziennikarkę. Oceniamy kryminał Belindy Bauer.

Vogue Polska - recenzja pierwszego numeru

Najpopularniejszy magazyn modowy w polskiej wersji - szokuje czy zachwyca?

Kupony i kody rabatowe