Recenzje - Literatura

Brak zdjęcia
Elfriede Jelinek - Wykluczeni

Proza Jelinek aspiruje do tego rzadkiego już typu literatury, który przybija czytelnika gwoździami do podłogi i z dużej wysokości spuszcza mu na brzuch jakieś sto, dwieście kilo gruzu, zmieniając trzewia duszy w miazgę. Czy aspiracje te są zrealizowane? Nie, chociaż zabrakło im jedynie kilku kroków, aby zdążyć na czas.

Brak zdjęcia
"Eden Express" Mark Vonnegut

„Eden Express” to zjawisko. Coś, co się pojawia i swoją krótką obecnością robi tyle szumu, że trudno o tym zapomnieć. „Eden Express” to książka, którą powinien przeczytać każdy niespokojny duch. Nie zawiera ona jednak odpowiedzi na odwiecznie nurtujące ludzkość pytanie o sens istnienia. Nie jest też receptą na życie. Jest za to tworem szaleńca, napisał ją bowiem Mark Vonnegut- pediatra, szczęśliwy ojciec 2 synów, schizofrenik...

Brak zdjęcia
Trzy kobiety, trzy światy i jedna śmierć

Kobiecość przepełniona jest tajemniczością, zmiennością, serią skomplikowanych reakcji psychicznych, stąd w pełni pojęta może być tylko przez kobietę.

Brak zdjęcia
Mechaniczna miłość Wrocław

Gdyby któregoś dnia znienacka przyszedł do ciebie agent CIA i poinformował, że oto jesteś przedmiotem eksperymentu rosyjskich naukowców, a ukochana osoba, z którą żyjesz od kilku lat i dla której rzuciłeś swe dotychczasowe zajęcia i pasje, to tylko robot, uwierzyłbyś?

Brak zdjęcia
"Żaba" Małgorzaty Musierowicz Wrocław

Jedną z najbardziej oczekiwanych nowości, zaprezentowanych podczas 14. Wrocławskich Promocji Dobrych Książek, była „Żaba” Małgorzaty Musierowicz.. Autorka jak zwykle nie zawiodła. Kolejny, 16. już tom Jeżycjady to opowieść pełna ciepła, humoru i serca.

Brak zdjęcia
Mówi Karpowicz Wrocław

Nakładem Biura Literackiego ukazała się właśnie książka Mirosława Spychalskiego i Jarosława Szody "Mówi Karpowicz", na którą składają się zapisy rozmów z Tymoteuszem Karpowiczem, jednym z najwybitniejszych polskich poetów, ostatnim wielkim modernistą, "mistrzem ogrodników" i "alchemikiem" jak w tekście zamykającym książkę określa go Krystyna Miłobędzka. Całość uzupełnia rozmowa z Marią Karpowicz oraz komentarze Mirosława Spychalskiego, Krystyny Miłobędzkiej i Andrzeja Falkiewicza, a także zdjęcia Jarosława Szody.

Brak zdjęcia
„Pokalanie ” Piotr Czerwiński Wrocław

„Ustrój jest bez sensu, jeśli władzę ma hołota.(..) Zbiory głupków sklejają się i pewnego dnia wypełnią cały nasz świat, który w końcu pierdyknie jak mydlana bańka.” Taka jest właśnie ta książka. Czerwiński nie oszczędza nikogo. Bezlitośnie dzieli razy każdemu, kto się nawinie pod rękę, a co najważniejsze, wychodzi mu to całkiem nieźle.

Brak zdjęcia
Być jak… Tsugumi Wrocław

Mróz, który lekko szczypie w policzki, przejrzyste powietrze i dłuuugie noce… mówiąc krótko: nadchodzi zima. Z zamiarem napisania tej recenzji nosiłam się od kilku miesięcy, ale zdecydowałam się na to dopiero teraz. Dlaczego? Powód jest dość banalny – zimowa aura sprzyja czytaniu. Z kubkiem gorącej czekolady w jednej ręce i z książką w drugiej rozsiądź się wygodnie w fotelu, otwórz książkę i razem z bohaterami tej mikropowieści przenieś się na jedną z gorących japońskich plaż…

Brak zdjęcia
Byle jak do Babadag... Wrocław

Co może być fascynującego w podróży do miejsc, gdzie wszystko jest nijakie? Jaki sens ma zwiedzanie zabłoconych, oderwanych od świata pipidówek, w których czas się zatrzymał a ludziom brak wyrazistości? Jeśli ktokolwiek chciałby się przekonać, że takie miejsca naprawdę jeszcze istnieją, a co gorsza żyją tacy ludzie, którzy chcą je opisywać i zgarniać za to nagrody, zachęcam do lektury Jadąc do Babadag Andrzeja Stasiuka.

Ostatnio dodane
Alita: Battle Angel. Miasto Złomu
Alita: Battle Angel. Miasto Złomu - recenzja książki

Jak prezentuje się książkowy prequel oczekiwanego filmu?

Pomsta. Opowieść z dziejÃłw miasta Tarnowa
Pomsta. Opowieść z dziejów miasta Tarnowa - recenzja

Oceniamy kryminał Krystiana Janika. Sprawdź, czy warto przeczytać!