Recenzje - Literatura

Sierociniec janczarów - recenzja książki

2023-04-21 15:16:53

Premiera najnowszej książki pisarza i publicysty Piotra Gajdzińskiego “Sierociniec janczarów” miała miejsce 19 kwietnia 2023 roku. Tym razem pozycja napisana w duchu polskiego kryminału - czy warto ją przeczytać? Tego dowiecie się z naszej recenzji!

Sierociniec janczarówO czym jest książka?

“Sierociniec janczarów” z początku wprowadza nas w historię dziennikarza Rafała Terleckiego, który przyjeżdża do Wolsztyna na Wielkopolsce z okazji rocznicy zdania matury. Spotyka tam starych znajomych z czasów szkolnych, wspomina z nimi dawne dzieje. Jeden z nich - Paweł Zdanowski wciąga go w sprawę morderstwa dziewczyny, które miało miejsce około dwóch lat temu w Wolsztynie. Terlecki zaczyna interesować się tą sprawą, wkrótce odkrywając coraz to więcej dziwnych i przerażających faktów związanych z innymi wręcz rytualnymi zabójstwami.

Co za dużo, to niezdrowo  

Na początku “Sierocińca janczarów” wypisane są wszystkie postaci występujące w książce oraz ich krótki opis. Jak się później okazuje – jest to spore ułatwienie, wśród takiego nadmiaru bohaterów łatwo się pogubić. Początkowo rozdziały podzielono w większości na wydarzenia dziejące się w roku 2018 oraz te z 1971 roku.

Piotr Gajdziński to osobistość interesująca się polityką, co widoczne jest w “Sierocińcu janczarów”. Zawiłe dialogi postaci i ilość bohaterów nieco obciążają książkę i czytelnika, gdzie z początku wydaje się, jakby kryminał i tło morderstwa zjeżdżało na drugi plan. Na pierwszym natomiast objawia się wprowadzenie w fabułę i okoliczności, zarówno społeczne jak i polityczne tych zabójstw i działającej przed laty niebezpiecznej organizacji. Zmienia się to, wyrównując oba plany około od połowy książki.

Jednakże trzeba przyznać o doświadczeniu i kunszcie pisarza, który kreuje świat przedstawiony w bardzo dobry sposób. Tak samo z psychologią bohaterów - przemyślani i dopięci na ostatni guzik. Intryga i tajemnicze morderstwa plus zakończenie, które również zaskakuje to kolejne zalety tej pozycji. 

Dla jakich czytelników?

“Sierociniec janczarów” to pozycja nie do końca typowo kryminalna, ale mocno polityczna – w zbędnym nadmiarze, co psuje jakość całości. Dobrze napisana książka, inteligentnym językiem na pewno będzie umilała wieczory wielu ludziom, ale nie każdemu przypadnie do gustu. Jeśli szukacie standardowego kryminału, skupiającego całą uwagę na zbrodni – tego nie dostaniecie w książce Piotra Gajdzińskiego. “Sierociniec janczarów” to nietypowa lektura dla cierpliwych, którym nie przeszkadza ciągłe picie alkoholu bohaterów.

Ocena końcowa: 6/10

Aleksandra Bladosz

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: Piotr Gajdziński, powieść, kryminał, opinia, 2023
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Miły dom nad jeziorem
Miły dom nad jeziorem - recenzja komkiksu

Oceniamy pierwszy tom apokaliptycznego horroru.

Sierociniec janczarÃłw
Sierociniec janczarów - recenzja książki

Nowy kryminał Piotra Gajdzińskiego.

Batman
Batman: Wyjątkowo mroczna noc - recenzja

Nowe przygody Mrocznego Rycerza.

Polecamy
Hikikomori. Historie o uciekaniu w samotność
Hikikomori - recenzja książki

Pola Rise podjęła się wykonania niezwykłego projektu. Czy warto po niego sięgnąć?

Rytm Wojny
Archiwum Burzowego Światła - recenzja serii Brandona Sandersona

W Polsce ukazało się pierwsze wdanie najnowszej części serii fantasy pióra Brandona Sandersona. Czy warto sięgnąć po "Archiwum Burzowego Światła"?

Polecamy
Ostatnio dodane
Miły dom nad jeziorem
Miły dom nad jeziorem - recenzja komkiksu

Oceniamy pierwszy tom apokaliptycznego horroru.

Sierociniec janczarÃłw
Sierociniec janczarów - recenzja książki

Nowy kryminał Piotra Gajdzińskiego.