Recenzje - Literatura

Brak zdjęcia
Jak zwał, tak zwał, generalnie zwał

Zwał według Shutego to „cierpienie psychofizyczne wywołane najczęściej nadużywaniem ekstatycznych patentów na przeciążenia, tzw. środków, inaczej dojmujące otrzeźwienie”. Stan ten staje się celem większości młodych ludzi, którzy po tygodniu pracy szukają ucieczki od przytłaczającej ich rzeczywistości.

Brak zdjęcia
"Gnój"

Piekło rodzinnego domu stało się tematem powieści Wojciecha Kuczoka „Gnój”. Ukazane z perspektywy dziecka, potęguje w czytelnikach empatię, zaś analizowane przez dorosłego bohatera, utwierdza nas w przekonaniu o niemożności ucieczki od zgnilizny przeszłości. Kuczok w ten sposób doskonale wpisuje się w dyskusję społeczną o przemocy w rodzinie i jej wpływie na dalsze życie jednostki.

Brak zdjęcia
Smutne kurwy Marqueza

Najnowsza i jednocześnie ostatnia książka Gabriela Garcii Marqueza - „Rzecz o mych smutnych dziwkach” (oryginalny tytuł to „Rzecz o mych smutnych kurwach”- przyp. M.P.) jest doskonałym podsumowaniem dotychczasowej twórczości kolumbijskiego pisarza.

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.

Brak zdjęcia
Pić, pisać czy kochać, czyli pijacki happy end

Alkohol w naszej kulturze gości często. Podobno Polak zawsze znajdzie okazję, by za coś wypić. Jednak we współczesnej literaturze polskiej problem alkoholizmu pojawia się raczej przy okazji jakiegoś wątku, rzadziej jako temat główny. Jerzy Pilch swoją powieścią „Pod mocnym Aniołem” niewątpliwie wypełnia tę lukę. O tym, że zrobił to dobrze świadczy chociażby przyznana mu w 2001 roku nagroda NIKE

Brak zdjęcia
Elfriede Jelinek - Wykluczeni

Proza Jelinek aspiruje do tego rzadkiego już typu literatury, który przybija czytelnika gwoździami do podłogi i z dużej wysokości spuszcza mu na brzuch jakieś sto, dwieście kilo gruzu, zmieniając trzewia duszy w miazgę. Czy aspiracje te są zrealizowane? Nie, chociaż zabrakło im jedynie kilku kroków, aby zdążyć na czas.

Brak zdjęcia
"Eden Express" Mark Vonnegut

„Eden Express” to zjawisko. Coś, co się pojawia i swoją krótką obecnością robi tyle szumu, że trudno o tym zapomnieć. „Eden Express” to książka, którą powinien przeczytać każdy niespokojny duch. Nie zawiera ona jednak odpowiedzi na odwiecznie nurtujące ludzkość pytanie o sens istnienia. Nie jest też receptą na życie. Jest za to tworem szaleńca, napisał ją bowiem Mark Vonnegut- pediatra, szczęśliwy ojciec 2 synów, schizofrenik...

Brak zdjęcia
Trzy kobiety, trzy światy i jedna śmierć

Kobiecość przepełniona jest tajemniczością, zmiennością, serią skomplikowanych reakcji psychicznych, stąd w pełni pojęta może być tylko przez kobietę.

Brak zdjęcia
Mechaniczna miłość Wrocław

Gdyby któregoś dnia znienacka przyszedł do ciebie agent CIA i poinformował, że oto jesteś przedmiotem eksperymentu rosyjskich naukowców, a ukochana osoba, z którą żyjesz od kilku lat i dla której rzuciłeś swe dotychczasowe zajęcia i pasje, to tylko robot, uwierzyłbyś?

Brak zdjęcia
"Żaba" Małgorzaty Musierowicz Wrocław

Jedną z najbardziej oczekiwanych nowości, zaprezentowanych podczas 14. Wrocławskich Promocji Dobrych Książek, była „Żaba” Małgorzaty Musierowicz.. Autorka jak zwykle nie zawiodła. Kolejny, 16. już tom Jeżycjady to opowieść pełna ciepła, humoru i serca.

Ostatnio dodane
Ostatni namsara
Ostatni Namsara - recenzja książki

Oceniamy debiutancką powieść Kristen Ciccarelli.

Śmierci w Château Bremont
Śmierć w Chateau Bremont - recenzja książki

1. tom z serii Verlaque i Bonnet na tropie. Oceniamy kryminał M.L. Longworth.

Kupony i kody rabatowe