Recenzje - Literatura

„Dobry Pan” jest jednak Zły...

2006-11-29 10:39:15

 Uwielbiam Tomasza Piątka jako pisarza. Uważam, że "Bagno" i "Kilka nocy poza domem" to jedne z najlepszych książek polskiej literatury współczesnej. Tego samego spodziewałem się po "Dobrym Panu". Tego samego, czyli świadomie zbudowanej intrygi. Silnych osobowości. Mocno zaakcentowanych szczegółów. Fragmentów, których nie można zapomnieć jeszcze długo po przeczytaniu. To co dostałem w tym małym tomie rozczarowało mnie dogłębnie.

Ta książka zdaje się mieć jakąś historię, intrygę zdolną zainteresować czytelnika. Ale ta urywa się mniej więcej w połowie książki. Reszta jest dość niespójna i rozmyta. I chyba niezbyt powiązana z wątkiem rozpoczętym poprzednio. Stanowi jakby odrębną historię. Odrębną, ale miałką i niewyraźną. U samego początku czytelnik dowiaduje się o jakiejś tajemniczej terapii, o morderstwie i dziwacznym eksperymencie. Na końcu informacja ta znika, jak gdyby nigdy wcześniej nie zaistniała.

Piątek nagle i bez żadnego głębszego sensu, powołuje do życia tytułowego Dobrego Pana - dyrektora wyjątkowo "pusuśnej", miluśkiej i przytulaśnej szkoły, w której wszystko utrzymane jest w tonacji różowo-liliowej, a ściany obite są pluszem. Sam dyrektor ma obsesje na punkcie dobra, i gwałtem stara się wpoić ją w swoich, dość opornych, uczniów. Oba wątki - morderstw i przytulaśnej szkoły nie mają żadnego powiązania. Ten nagły zwrot akcji nie wywołuje u czytelnika zaciekawienia, a raczej mdłości.

Całość jest jak już wspomniałem niespójna i niepowiązana w żaden związek przyczynowo - skutkowy. Czytelnik gubi się, więc zaczyna śledzić tekst tej samej strony po raz kolejny i kolejny, ale to nie ma najmniejszego sensu, bo nawet po setnym całościowym przeczytaniu, książka nie będzie jedną, zazębiającą się w logiczny sposób historią, a tylko zlepkiem dość dziwacznych opowieści jawiących się jako chore majaki głodowej gorączki starego heroinisty, którym Piątek wszakże był.

Jakub Zieliński
(jakub.zielinski@dlastudenta.pl)

Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Miły dom nad jeziorem
Miły dom nad jeziorem - recenzja komiksu

Oceniamy pierwszy tom apokaliptycznego horroru.

Sierociniec janczarÃłw
Sierociniec janczarów - recenzja książki

Nowy kryminał Piotra Gajdzińskiego.

Batman
Batman: Wyjątkowo mroczna noc - recenzja

Nowe przygody Mrocznego Rycerza.

Polecamy
Batman
Batman: Wyjątkowo mroczna noc - recenzja

Nowe przygody Mrocznego Rycerza.

Nie obraź się, ale
Nie obraź się, ale nie jesteś zbyt ładna - recenzja książki

Jeśli zdarzyło ci się czytać nieproszony komentarz o swojej osobie albo co gorsza - sama takie napisałaś, to koniecznie przeczytaj o nowej książce Kasie Mecinskiej.

Ostatnio dodane
Miły dom nad jeziorem
Miły dom nad jeziorem - recenzja komiksu

Oceniamy pierwszy tom apokaliptycznego horroru.

Sierociniec janczarÃłw
Sierociniec janczarów - recenzja książki

Nowy kryminał Piotra Gajdzińskiego.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.