Recenzje - Literatura

Piekło w niebie

2006-11-09 13:08:05

 Anioły powszechnie uważane są za istoty dobre. Nie ma wśród nich zwad, nie znają nienawiści. Potrafią czynić jedynie dobro, służąc Bogu. Są bezgrzeszne. Maja Lidia Kossakowska ma trochę inne zdanie na ten temat. Przedstawia je w swojej powieści "Siewca Wiatru".

Tytułowa postać to ucieleśnienie Antykreatora, boga, który powstał z cienia Jasności. Nie potrafi on tworzyć. Jedynym celem jego egzystencji jest niszczenie wszystkiego co wywodzi się z woli Pańskiej. Stwórca do walki z nim powołał jednego anioła - Daimona, wskrzeszonego Anioła Zagłady.

Akcja, w dużej mierze, rozgrywa w Królestwie Bożym. Miejsce to rządzi się podobnymi prawami co królestwa na ziemi. Mieszkańcy podzieleni są na kasty i zamieszkują różne części Nieba, od pierwszego do siódmego. Są aniołowie arystokraci, biurokraci oraz biedota. Nie ma równości. Podobna kolej rzeczy ma miejsce w Piekle. Zamieszkują je anioły, które mają inne poglądy polityczne oraz te, które zostały wygnane z Królestwa.

Anielskie życie toczyło by się zupełnie inaczej gdyby nie jedno zdarzenie. Jasność opuściła swój tron udając się nie wiadomo gdzie, zabierając przy tym kilku archaniołów. Utrzymujący władzę w Królestwie - Gabriel, wraz ze swoimi przyjaciółmi, chce zatuszować ten fakt. Bowiem ujawnienie prawdy może wywołać chaos nie do okiełznania.

Kolejnym problemem bohaterów jest fakt zbliżającego się ataku Siewcy. Całe Królestwo Boże musi zostać powołane do walki z armią Cienia. Nie będzie to łatwe, bowiem Gabriel ma wielu wrogów, którzy chcą przejąć władzę w Niebie, a Anioł Zagłady, który wedle przepowiedni ma być jedynym zdolnym do pokonania Złego, jest bezradny bez dotknięcia Pana.

Powieść daje nam wgląd w ludzkie wady i zalety. Mamy więc konflikty polityczne, zbrojne, a także miłość i pożądanie, gwałty i rozróby. Aniołowie nie stronią również od używek: palą papierosy z mirry, nadużywają niebiańskiego jak i ziemskiego alkoholu. Życiu codziennemu towarzyszą natomiast słowa, jakich nie powstydziłby się żaden szewc.

Angel fantasy jakie prezentuje nam Kossakowska stoi na bardzo wysokim poziomie. Delikatny styl autorki zderza się z opisem brutalnej rzeczywistości. Na uwagę zasługuje przedstawienie ostatecznej bitwy między Dobrem a Złem. Perfekcyjne przeniesienie walki na papier, bez wgłębiania się w niepotrzebne szczegóły.

Tego nie trzeba polecać. To po prostu musi być przeczytane.

Piotr Kałdunek
(piotr.kaldunek@dlastudenta.pl)

Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
  • Ad Maiorem Dei Gloriam [0]
    Daimon
    2007-06-19 12:03:41
    Książka świetna, wciągająca i z całą pewnością godna polecenia. Traci jednak sporo ze swego uroku, jeśli czytelnik nie posiada minimalnej choćby wiedzy z zakresu teologii... a przynajmniej nie przeczytał 'Objawienia św. Jana'. W kwestii zaś samej recenzji, to przepraszam, nie lubię krytykować, odniosłem jednak wrażenie, że czytam nie tyle subiektywną recenzję powieści, ile próbę jej streszczenia. Dużo zbędnych informacji i szczegółów, z jednoczesnym szczątkowym przedstawieniem fabuły (chwali się autorowi powstrzymanie przed zamieszczeniem spoilera w postaci "W rezultacie, po rozegranej bitwie..."). Mimo to, tekst zachęci do książki niejednego czytelnika. Ale i tak polecam autorowi więcej praktyki... najlepiej przez pisanie większej ilości recenzji i przyjmowanie do wiadomości krytyki ;)
  • Siewca Wiatru [0]
    Kasia
    2006-11-12 17:29:48
    Książka naprawdę świetna!!! Nic dodać, nic ująć. Bardzo gorąco polecam, warto przeczytać.
  • Do Yeża [0]
    Twoje MUM
    2006-11-12 17:21:51
    Practice makes perfect.Gratulację.Kawał dobrej roboty. Zachęcająca recenzja, a jednak nie zdradzająca zbyt wielu szczegółów. I oby więcej takich. :*
Zobacz także
Miły dom nad jeziorem
Miły dom nad jeziorem - recenzja komiksu

Oceniamy pierwszy tom apokaliptycznego horroru.

Sierociniec janczarÃłw
Sierociniec janczarów - recenzja książki

Nowy kryminał Piotra Gajdzińskiego.

Batman
Batman: Wyjątkowo mroczna noc - recenzja

Nowe przygody Mrocznego Rycerza.

Polecamy
Nie obraź się, ale
Nie obraź się, ale nie jesteś zbyt ładna - recenzja książki

Jeśli zdarzyło ci się czytać nieproszony komentarz o swojej osobie albo co gorsza - sama takie napisałaś, to koniecznie przeczytaj o nowej książce Kasie Mecinskiej.

Hikikomori. Historie o uciekaniu w samotność
Hikikomori - recenzja książki

Pola Rise podjęła się wykonania niezwykłego projektu. Czy warto po niego sięgnąć?

Ostatnio dodane
Miły dom nad jeziorem
Miły dom nad jeziorem - recenzja komiksu

Oceniamy pierwszy tom apokaliptycznego horroru.

Sierociniec janczarÃłw
Sierociniec janczarów - recenzja książki

Nowy kryminał Piotra Gajdzińskiego.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.