Recenzje - Literatura

Hikikomori - recenzja książki

2023-03-28 09:59:32

Samotność - czym jest? Czy możemy czuć się samotni w tłumie ludzi? Dlaczego odczuwamy samotność i kiedy to następuje? Dwanaście historii, dwunastu bohaterów odkrywanych z kolejnymi dźwiękami. Czy nam też grozi hikikomori?

Poli Rise Wszyscy chowamy przed światem swoje ułomności

Książka Poli Rise "Hikikomori" to dwanaście niezbyt obszernych opowiadań wydanych nakładem Wydawnictwa Muza. W każdym z nich poznajemy nowych bohaterów i konkretną historię z ich życia. Do każdego opowiadania  przypisany jest krótki cytat wraz ze specjalnym kodem, który umożliwia odsłuchanie kolejnych utworów ze specjalnie powstałej na potrzeby tego projektu płyty. Każda piosenka jest odzwierciedleniem przedstawianej historii.  Hikikomori - japoński wirus samotności. Kogo dopada? Dlaczego i kiedy? Na te pytania próbuje odpowiedzieć Pola Rise w najnowszym wydawnictwie.

Projekt Hikikomori - tak najlepiej nazywać to, z czym przyszła do nas Pola Rise, ponieważ nie jest to jedynie książka. Owszem, lektura jest tutaj głównym medium, jednak wszystko to dopełnia muzyka, która jeszcze bardziej daje poznać i wczuć się w emocje bohaterów opowiadań. Jest to coś zupełnie nowego na polskim rynku zarówno wydawniczym, jak i muzycznym, ale może warto zacząć od początku. Sam tytuł projektu podpowiada nam, o czym będzie mowa. Hikikomori definiowane jest przez badaczy jako zjawisko odizolowania się od społeczeństwa, niewychodzenie na zewnątrz. Pola Rise kusi się o stwierdzenie, że jest to japoński wirus samotności i jest ono jak najbardziej trafne. W publikacji poznajemy dwanaście odrębnych historii, dwunastu bohaterów.

Głównym ciekawym elementem jest sposób, w jaki autorka przedstawia ich czytelnikowi. Nie dowiadujemy się o nich wszystkiego. Ich imion często nie poznajemy na samym początku, a w trakcie trwania opowiadania. Nie poznajemy każdego szczegółu z ich życia. Wszystko, co mogłoby odciągnąć uwagę czytelnika, zostaje z tej książki wyeliminowane. Skupiamy się na samotności - dlaczego bohaterowie zostali ofiarami wirusa hikikomori? Dzięki temu, że sylwetki bohaterów owiane są pewną tajemnicą, czytelnik oczekuje poznawać coraz więcej, dlatego też lektura wciąga tak, że odbiorca jest w stanie dać się całkowicie pochłonąć. 

Poznajemy ciąg przyczynowo-skutkowy opisany jasnym i lekkim językiem, który czyta się bardzo szybko i przyjemnie. Historie nie należą do najobszerniejszych, co można uznać tutaj za wielki plus. Pewne sytuacje czy elementy świata przedstawionego pozostają niedopowiedziane. To skłania czytelnika do refleksji na temat samotności, hikikomori i pozwala odbiorcy na tzw. gdybanie, czyli dopisywanie własnych zakończeń historii, zmiany biegu wydarzeń w wyobraźni i być może stworzenie szczęśliwszego zakończenia. W książce poruszone są współczesne problemy, chociażby dalsze losy influencerów po nagłym zniknięciu Instagrama. Zarówno bohaterowie, jak i przedstawiane historie są tak różne od siebie, że każdy odnajdzie choć w jednej z postaci cząstkę siebie.

Nie będziecie po lekturze "Hikikomori" tryskać szczęściem i pozytywną energią. Wielu zapewne usiązdzie w domowym zaciszu i odda się rozmyślaniu - czy mi także grozi hikikomori? Co mogę zrobić, aby mnie nie dopadło? Czy jestem w swoim życiu szczęśliwy/szczęśliwa? Co chciałbym/ chciałabym zmienić? Czego się boję? Po przeczytaniu tej książki dostrzeżesz, jak wielka epidemia wiursa hikikomori panuje we współczesnym świecie.

Katarzyna Derezińska

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: pola rise, hikikomori, recenzja książki, samotność
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Miły dom nad jeziorem
Miły dom nad jeziorem - recenzja komkiksu

Oceniamy pierwszy tom apokaliptycznego horroru.

Sierociniec janczarÃłw
Sierociniec janczarów - recenzja książki

Nowy kryminał Piotra Gajdzińskiego.

Batman
Batman: Wyjątkowo mroczna noc - recenzja

Nowe przygody Mrocznego Rycerza.

Polecamy
Rytm Wojny
Archiwum Burzowego Światła - recenzja serii Brandona Sandersona

W Polsce ukazało się pierwsze wdanie najnowszej części serii fantasy pióra Brandona Sandersona. Czy warto sięgnąć po "Archiwum Burzowego Światła"?

Batman
Batman: Wyjątkowo mroczna noc - recenzja

Nowe przygody Mrocznego Rycerza.

Polecamy
Ostatnio dodane
Miły dom nad jeziorem
Miły dom nad jeziorem - recenzja komkiksu

Oceniamy pierwszy tom apokaliptycznego horroru.

Sierociniec janczarÃłw
Sierociniec janczarów - recenzja książki

Nowy kryminał Piotra Gajdzińskiego.