Byliśmy, gadaliśmy - Literatura

Rywalizacja niemal sPORTowa
Rywalizacja niemal sPORTowa Wrocław

Poezja królową literatury, jak zwykło się mawiać. I jak na królową przystoi, na Porcie Wrocław miała odpowiednią oprawę.

Reiner Kunze zawinął do Portu
Reiner Kunze zawinął do Portu Wrocław

Intymność – to słowo według mnie najlepiej oddaje atmosferę, jaka panowała w piątkowy wieczór w Teatrze Polskim, podczas prezentacji najnowszego tomu wierszy Reinera Kunze.

Książka i Róża
Książka i Róża Kraków

23 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Książki. W Małopolsce tego dnia rozpoczyna się także akcja "Książka i Róża".

O Francuzach z drugiej strony - Stephen Clarke
O Francuzach z drugiej strony - Stephen Clarke

Stephen Clarke, brytyjski dziennikarz i pisarz, w wywiadzie dla portalu dlaStudenta.pl, opowiada między innymi o swoich książkach.

R. Maicher: można mieć złe marzenia
R. Maicher: można mieć złe marzenia

Rozmowa z Robertem Maicherem, autorem książki „Truskawkowy milioner”, historii 26-latka, który osiągnął znacznie więcej niż tylko niezależność finansową.

Sebald - pisarz niedoceniony
Sebald - pisarz niedoceniony Kraków

6 marca w Studiu S5 Radia Kraków wyemitowano dokument Thomasa Honickela poświęcony niemieckiemu pisarzowi W.G. Sebaldowi – „W.G. Sebald. Emigrant”. Mimo trudu, jaki musiał ponieść reżyser powstał film, dzięki któremu możemy dowiedzieć się więcej o tak niedocenianym pisarzu, jakim był Sebald.

Sorokin – eksperymentator i fantasta
Sorokin – eksperymentator i fantasta

Jaką Rosję będziemy oglądać za dwadzieścia lat? Czy będzie przypominała XVI-wieczne władztwo Iwana Groźnego, jak prorokuje autor „Dnia oprycznika”? A może przeciwnie – ulegnie absolutnej westernizacji?

Nieznane Oblicza Rosji - Pielewin
Nieznane Oblicza Rosji - Pielewin Kraków

„Książki Wiktora Pielewina to dla tłumacza prawdziwe wyzwanie. W niektórych miejscach autor zrobił nawet specjalne przypisy dla tłumacza, by ten nie trudził się z odzwierciedleniem danej gry słów w innym niż rosyjski języku. Bo to po prostu niemożliwe.” - śmiała się Ewa Rojewska-Olejarczuk.

Brak zdjęcia
Ordo et pax źródłem szczęścia Kraków

Ojciec Leon Knabit jest bez wątpienia postacią nietuzinkową. Uznawany za autorytet, określany mianem telewizyjnej „komety”, chętnie występuje w roli komentatora najnowszych wydarzeń. Na czym polega fenomen ojca Leona? Odpowiedzi na to pytanie możemy szukać w książce „Tajemnice zakonu”, która właśnie ukazała się na rynku.

Brak zdjęcia
Koncert zamknięty w książce Kraków

W poniedziałkowym salonie muzyczno – literackim Klubu pod Jaszczurami zaprezentowano książkę Muharema Bazdulja pt. „Koncert”. Publikacja wydana nakładem wydawnictwa Czarne oparta jest na kanwie niezwykłego wydarzenia muzycznego – występu grupy U2 w Sarajewie we wrześniu 1997 roku. Koncertu wyjątkowego, ze względu na atmosferę zakończenia wojny oraz powrotu do normalnego życia, jakie mu towarzyszyły.

Polecamy
Ostatnio dodane
Ewelina Wyspiańska-Trojniarz
Ewelina Wyspiańska-Trojniarz omawia "Rytuał krwi". Powieść fantasy jest już dostępna! [WYWIAD]

To, co jest na pewno unikatowe w mojej książce, to motyw burzenia czwartej ściany - mówi autorka.

Europejska Noc Literatury 2023
Europejska Noc Literatury 2023 - czy to była udana edycja? [Relacja, Foto] Wrocław

Czy warto było odwiedzić "Gabinet osobliwości"?