Byliśmy, gadaliśmy - Literatura

Ewelina Wyspiańska-Trojniarz omawia "Rytuał krwi". Powieść fantasy jest już dostępna! [WYWIAD]

2023-08-29 11:26:43

Za nami premiera książki "Rytuał krwi" Eweliny Wyspiańskiej-Trojniarz. Ta powieść fantasty zadebiutowała podczas Dni Fantastyki 2023 we Wrocławiu, a autorka opowiedziała nam o promocji książki, jej bohaterce, przesłaniu dla czytelników oraz pomocy AI. Przeczytajcie wywiad z Eweliną Wyspiańską-Trojniarz!

Ewelina Wyspiańska-Trojniarz

Polecamy zobaczyć: Dni Fantastyki 2023 we Wrocławiu - zdjęcia z wydarzenia >>

Michał Derkacz, dlastudenta.pl: Za nami premiera książki, która jest pierwszą częścią trylogii. Jak pracuje się nad historią, mając świadomość, że trzeba wszystko podzielić na kilka książek i odpowiednio rozplanować akcję?

Ewelina Wyspiańska-Trojniarz: W moim przypadku było to zupełnie naturalne. Koncepcja 3 tomów jest bardziej wynikiem realizacją zamysłu, niż jego przyczyną. Chciałam pokazać dwie strony medalu i różne perspektywy w patrzeniu na porządek świata. W pierwszej części jest to patriarchalny ład, który poznajemy na przykładzie społeczności ludzi oraz krasnoludów. W drugiej natomiast przenosimy się do świata rządzonego przed kobiety. Nie muszę chyba dodawać, że to moja ulubiona część! W trzecim tomie następuje zderzenie tych skrajności. Kolokwialnie mówiąc, z tego bałaganu trzeba powołać, wypracować nową harmonię.

Jak odbiera Pani spotkanie z czytelnikami podczas Dni Fantastyki we Wrocławiu i co sądzi o takich imprezach?

Dni Fantastyki osobiście uwielbiam. Od 2015 roku jestem tu co rok. Odpowiada mi klimat imprezy, a przede wszystkim to, że zrzesza otwartych i kolorowych ludzi, z którymi przyjemnie się rozmawia. Dodam, że zrobienie premiery książki właśnie na tej imprezie było moim marzeniem. Spełniło się piękniej, niż myślałam. Spotkania z czytelnikami i promocja książki to dla mnie nowość. Nie spodziewałam się tłumów na mojej piątkowej prelekcji, podczas której opowiadałam o pisaniu książki. Sala była praktycznie pełna, zostały może 3 wolne siedzenia. To było bardzo miłe, a publiczność słuchała z zainteresowaniem i padło wiele ciekawych pytań na koniec. Bardzo za to dziękuję.

W kwestii samej premiery było to wspaniałe doświadczenie. Zwieńczenie mojej 4-letniej pracy w cieniu. Zadbaliśmy też o prezentację naszego stanowiska, gdyż specjalnie na tę okazję kupiliśmy z mężem prawdziwy wiejski wóz! Zarówno książka jak i nasze podejście do jej prezentacji napotkało na pozytywny odbiór i mnóstwo przemiłych słów od czytelników i czytelniczek.

Proszę odłożyć skromność na bok i powiedzieć, jakie cechy „Rytuału krwi” są najbardziej pociągające dla fanów fantasy, którzy już mają sporo doświadczeń z tym gatunkiem. Co może ich tu zaskoczyć?

Jestem fanką takich klasyków jak „Wiedźmin”, czy „Władca Pierścieni”. Stworzony przeze mnie świat jest pełen nawiązań i klimatu tych utworów. Główna bohaterka jest inspirowana postacią Viconii ze starej dobrej gry RPG o nazwie Wrota Baldura. To, co jest na pewno unikatowe w mojej książce, to motyw burzenia czwartej ściany. Bardzo bawi mnie ten zabieg, który stosuje się zazwyczaj w filmach czy teatrach. Możecie go kojarzyć z „Deadpool'a”. Polega na tym, że w trakcie trwania akcji, bohater się zatrzymuje i robi jakby stop-klatkę, dorzucając jakieś komentarze do widza, trochę jakby puszczał do niego oko. W książkach jeszcze się z tym nie spotkałam i bardzo chciałam się taką formą pobawić. Dodatkowo postawiłam na jakość samego wydania, gdyż w książce znajdziecie mapy rysowane przez moją nastoletnią córę oraz męża, a ponadto kolorowe ilustracje ukazujące postacie, miejsca, czy sceny, które zostały wygenerowane na podstawie opisów z książki.

Jak zmieni się postać Evi’Deth podczas wędrówki i kolejnych przygód? Czy możemy zdradzić część z tego co ją spotka?

Postaram się zdradzić co nieco i za wiele nie spoilerować. Sama historia zaczyna się od momentu, kiedy mroczna elfka wyrusza w podróż, żeby pomścić śmierć swego towarzysza. W dotychczasowym życiu spotkało ją wiele nieprzyjemności ze strony ludzi z racji swojej odmienności — głównie ze względu na skórę barwy popiołu czy elfie uszy — więc z początku jest bardzo nieufna i oschła dla otoczenia. Widzi i podkreśla wady zastanego porządku świata i punktuje je na każdym kroku, nie przebierając w słowach. Bywa, że się to na niej mści i wpada w coraz to ciekawsze tarapaty. Z czasem jednak przekonuje się, że sojusze czy nawet przyjaźnie mogą zawiązać się w zupełnie nieoczekiwany sposób i warto dać temu szansę. O romansach nawet nie wspomnę!

W opisie książki czytamy, że jest to m. in. opowieść o poszukiwaniu własnej tożsamości i walce o równość kobiet. Czy otwarcie przemyca Pani aktualne problemy społeczne na karty swojej powieści?

Zdecydowanie tak. Pierwsza część historii ukazuje świat, w którym rządzą mężczyźni, a kobiety nic nie mogą. Oczywiście jest to odpowiednio przejaskrawione, żeby łatwiej oddać kwestię zastanych do dziś nierówności. Bohaterka nie zgadza się na przedmiotowe traktowanie kobiet i nie może pojąć, czemu "samice" się na to godzą, skoro wydają na świat potomstwo i od nich zależy przetrwanie ludzkiego gatunku. Marzy mi się, żeby poprzez tę książkę dać panom okazje spojrzeć na świat oczami kobiety i mieć okazję trochę zmienić perspektywę. Paniom zaś chciałabym dać trochę zrozumienia, siły i wsparcia w stawianiu granic. Tak jak robi to Evi'Deth.

Wydawnictwo chwali się, że książka „Rytuał krwi” odznacza się innowacyjnością w procesie wydawniczym, gdyż do stworzenia grafik wykorzystano sztuczną inteligencję oraz generator AI. To kontrowersyjny temat, bo część osób sądzi, że to zjawisko zabiera pracę artystom i grafikom. Jakie jest Pani stanowisko?  

Uważam, że jedno nie wyklucza drugiego. Generatora użyłam do stworzenia ilustracji, a z usług grafika skorzystałam do oprawy okładki oraz uspójnienia wyglądu map. W branży IT, w której pracuję, sztuczna inteligencja jest na porządku dziennym i nie stanowi tematu tabu. Uważam też, iż książka to swego rodzaju kapsuła czasu. Jej zadaniem jest nie tylko ukazanie świata wewnątrz książki, ale także oddanie rzeczywistości, w której jest ona tworzona.

Rozmawiał: Michał Derkacz

fot. Krzysztof Zatycki

Słowa kluczowe: książka, powieść, zdjęcia, autorka, pisarka, rozmowa, 2023, Dni Fantastyki Wrocław
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Ewelina Wyspiańska-Trojniarz
Ewelina Wyspiańska-Trojniarz omawia "Rytuał krwi". Powieść fantasy jest już dostępna! [WYWIAD]

To, co jest na pewno unikatowe w mojej książce, to motyw burzenia czwartej ściany - mówi autorka.

Europejska Noc Literatury 2023
Europejska Noc Literatury 2023 - czy to była udana edycja? [Relacja, Foto] Wrocław

Czy warto było odwiedzić "Gabinet osobliwości"?

Anna Ryś, fot. Barbara Bogacka
Anna Ryś o książce "Dobrze zagrane": Powinna spodobać się każdemu, kto jest młody duchem [Wywiad]

Byłoby mi miło gdyby dzięki mojej książce więcej dziewczyn stwierdziło, że piłka nożna to sport dla nich - komentuje autorka.

Polecamy
Za nami premiera "Empuzjonu" i spotkanie z Olgą Tokarczuk we Wrocławiu [Relacja, FOTO]

Zobaczcie, jak wyglądało to literackie wydarzenie w Hali Stulecia!

Anna Ryś, fot. Barbara Bogacka
Anna Ryś o książce "Dobrze zagrane": Powinna spodobać się każdemu, kto jest młody duchem [Wywiad]

Byłoby mi miło gdyby dzięki mojej książce więcej dziewczyn stwierdziło, że piłka nożna to sport dla nich - komentuje autorka.

Polecamy
Ostatnio dodane
Ewelina Wyspiańska-Trojniarz
Ewelina Wyspiańska-Trojniarz omawia "Rytuał krwi". Powieść fantasy jest już dostępna! [WYWIAD]

To, co jest na pewno unikatowe w mojej książce, to motyw burzenia czwartej ściany - mówi autorka.

Europejska Noc Literatury 2023
Europejska Noc Literatury 2023 - czy to była udana edycja? [Relacja, Foto] Wrocław

Czy warto było odwiedzić "Gabinet osobliwości"?

Popularne
Jak rozwinąć nawyk codziennego czytania?
Jak rozwinąć nawyk codziennego czytania?

Czytanie książek przynosi ogrom korzyści!