Recenzje - Literatura

Wszystko, czego ci nie mówią, gdy jesteś nastolatkiem - recenzja książki

2023-03-27 21:01:17

Premiera kolejnej książki Mikołaja Marceli miała miejsce 8 marca 2023 roku. “Wszystko, czego ci nie mówią, gdy jesteś nastolatkiem. Jak przygotować się na dorosłość” to młodzieżowy poradnik o tym, jak dobrze zacząć dorosłe życie. Zapraszamy do przeczytania recenzji!

Wszystko, czego ci nie mówią, gdy jesteś nastolatkiemRozdziały z poradami

Książka podzielona jest na pięć rozdziałów, wstęp i zakończenie. Na samym początku autor wyjaśnia do kogo kieruje tę lekturę, informuje o poradach, które pojawią się w dalszym toku czytania, a także zachęca każdego nastolatka do sięgnięcia po jego książkę.  

Każdy z rozdziałów skupia się na jednej grupie zagadnień. Mowa chociażby o tym, dlaczego dorośli nie rozumieją nastolatków, skąd ten konflikt pokoleń czy też jak dobrze przygotować się do własnej przyszłości i wykorzystać swój potencjał. W każdym rozdziale autor nie tylko opisuje dane zjawisko, ale też przytacza do nich obecne stany badań dotyczące rozwoju organizmu człowieka w okresie nastoletnim.

Mikołaj Marcela zamieszcza również praktyczne porady, które mogą pomóc w funkcjonowaniu życia codziennego młodzieży, a na koniec autor podsumowuje najważniejsze informacje dla danego rozdziału i zostawia puste pola dla samodzielnych notatek.

Projekt książki

Sam układ strony wyróżnia się od tradycyjnej pozycji książkowej. Mimo to niekoniecznie okazało się to najlepszym z możliwych sposobów. Dużo grafiki, a mniej treści na większości stronach, a także największy minus - wytłuszczanie i powiększanie jednocześnie rzucających się w oczy haseł. Autor i wydawca z pewnością mieli zamiar w ten sposób podkreślić najważniejsze informacje dla czytelnika. Lecz taki zabieg, który powtarza się kilka razy na każdej stronie zaczyna męczyć podczas dalszego czytania i wręcz ma się wrażenie, jakby autor osobiście krzyczał z tych stronic najbardziej chwytliwe hasła niczym marketingowe. Umniejsza to przyjemności dalszego brnięcia w tę książkę.

Kolejnym minusem jest również wrzucanie do jednego worka całej społeczności nastolatków. Zdarza się to rzadko, ale czasami nie zostaje podkreślone przez autora, że “większość” młodzieży ma taki a taki problem.

Dla kogo jest ta książka?

Mimo to w zamyśle, Mikołaj Marcela stworzył nietuzinkową książkę, która skupia całą uwagę na nastolatku, jego problemach i daje mu pełne pole na jego zagadnienia. Zdecydowanie w polskiej literaturze brakuje takich pozycji, jak ta - niebagatelizująca rozterek młodzieżowych, ale wspierająca i nawet wyjaśniająca je naukowo.

“Wszystko, czego ci nie mówią, gdy jesteś nastolatkiem. Jak przygotować się na dorosłość” to dobra pozycja zarówno dla nastolatka, jak i dla rodzica. Dzięki tej lekturze będzie mógł zrozumieć mechanizmy, które kryją się za fasadą jego dziecka, a nastolatek dowiedzieć się o funkcjonowaniu dorosłych, w tym jego rodziców. Ta książka pozwala na zbudowanie wspólnego mostu porozumienia w rodzinie.

Aleksandra Bladosz

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: ocena, opinia, 2023, książka, poradnik
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Miły dom nad jeziorem
Miły dom nad jeziorem - recenzja komiksu

Oceniamy pierwszy tom apokaliptycznego horroru.

Sierociniec janczarÃłw
Sierociniec janczarów - recenzja książki

Nowy kryminał Piotra Gajdzińskiego.

Batman
Batman: Wyjątkowo mroczna noc - recenzja

Nowe przygody Mrocznego Rycerza.

Polecamy
Hikikomori. Historie o uciekaniu w samotność
Hikikomori - recenzja książki

Pola Rise podjęła się wykonania niezwykłego projektu. Czy warto po niego sięgnąć?

Batman
Batman: Wyjątkowo mroczna noc - recenzja

Nowe przygody Mrocznego Rycerza.

Polecamy
Ostatnio dodane
Miły dom nad jeziorem
Miły dom nad jeziorem - recenzja komiksu

Oceniamy pierwszy tom apokaliptycznego horroru.

Sierociniec janczarÃłw
Sierociniec janczarów - recenzja książki

Nowy kryminał Piotra Gajdzińskiego.