Recenzje - Literatura

Opowieści o Ojczyźnie - recenzja książki

2023-03-07 21:35:05

“Opowieści o Ojczyźnie” pisarza, dziennikarza i felietonisty Dmitry’ego Glukhovsky’ego wydano w Polsce 22 lutego 2023 roku. Te niezwykłe historie twórcy uniwersum “Metro 2033”, często wręcz absurdalne, zawierają w sobie gorzką prawdę o narodzie rosyjskim. Zapraszamy do przeczytania recenzji tej wyjątkowej pozycji, która szczególnie wybrzmiewa w dzisiejszych czasach wojny w Ukrainie.

Opowieści o Ojczyźnie
Przypadkowa liczba lub nie - trzynaście opowieści napisanych przez Glukhovsky’ego trafiają w samo sedno wyszczególnionych przez pisarza problemów. W swoje historie wplótł życia rosyjskich obywateli, a nawet osób rządzących, nazywając ich po prostu Prezydentem, Premierem czy Narodowym Przywódcą. Taki zabieg wzmaga poczucie absurdalności wszystkich momentów i fabuły, którą zawiązuje Glukhovsky w każdym opowiadaniu. Opowieści są wyjątkowe i wskazują na różne problemy w narodzie rosyjskim, a mimo to każda z nich łączy się ze sobą poprzez powtarzanych bohaterów i kontynuację prześmiewczych sytuacji społecznych.

Dmitry Glukhovsky napisał te trzynaście opowiadań, wypowiadając się w sposób satyryczny o narodzie rosyjskim i rządzących. W taki sposób przybliżył czytelnikowi realia swojej ojczyzny, które wydają się celowo przesadzone, a jednak ukazujące prawdę o tym, jak wygląda życie w Rosji z punktu widzenia zarówno zwykłych obywateli oraz osób rządzących tym krajem.

Najbardziej poruszające i chwytające za serce są opowieści o ludziach, którzy zmagając się z własnym życiem codziennym muszą również znosić “szopkę”, którą serwują im ludzie znajdujący się wyżej od nich w hierarchii. Te historie zakrawają wręcz o surrealizm, który z zamierzeniem wplótł Glukhovsky, a co wywarło odpowiedni efekt i niesamowity wydźwięk na czytelnika.

Drugimi zapadającymi w pamięć są opowieści o tym, jak wygląda władza rosyjskiego Prezydenta. Autor przedstawia go jako osobę, która nie potrafi podejmować własnych, niezależnych decyzji, a która “daje sobą pomiatać” przez Premiera. Wręcz uniżona została jego postać do poziomu dziecka, szczególnie w opowieści o pluszowym misiu, który próbuje podjąć jakiekolwiek decyzje w imieniu Prezydenta, który sam boi się to zrobić. W innym opowiadaniu odkrywa on swoją władzę i to, że może z nią zrobić tak naprawdę wszystko. Nieporadny bohater w książce Glukhovsky’ego daje “satyryczne” znaki czytelnikowi o znanej mu z codzienności postaci.

Od początku najazdu rosyjskich wojsk na teren Ukrainy - Dmitry wielokrotnie wypowiadał się na ten temat w mediach, nie szczędząc w słowach i głośno mówiąc o swoich poglądach. Poskutkowało to wysłaniem za nim listu gończego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Federacji Rosyjskiej.

Znając ten fakt z życia autora “Opowieści o Ojczyźnie” - czytelnik staje się podwójnie poruszony przez historie opowiedziane w tej książce. Co najgorsze - zaczyna w nie wierzyć i to, co wydało mu się na początku zręcznym operowaniem stylistyką, bohaterami, satyrą i absurdem - staje się w jego umyśle rzeczywistością. “Opowieści o Ojczyźnie” uderzające elementami orwellowskimi i dostojewskimi - dodatkowo budząc się w realiach wojny rosyjsko-ukraińskiej.

“Opowieści o Ojczyźnie” to ponadczasowa, niemal obowiązkowa pozycja dla każdego czytelnika żyjącego w dzisiejszych czasach i z dzisiejszymi problemami.

Aleksandra Bladosz

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: Dmitry Glukhovsky, 2023, powieść, opowiadania, ocena, analiza, książki o Rosji
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Hikikomori. Historie o uciekaniu w samotność
Hikikomori - recenzja książki

Pola Rise podjęła się wykonania niezwykłego projektu. Czy warto po niego sięgnąć?

KsiąÅźka
Wszystko, czego ci nie mówią, gdy jesteś nastolatkiem - recenzja książki

Nowa książka Mikołaja Marceli o tym, jak wkroczyć w dorosłe życie po okresie nastoletnim.

Polecamy
Tequila. Liczba Bestii
Tequila. Liczba Bestii - recenzja

Trudno w dzisiejszych czasach w fantastyce o oryginalne światy. Pod tym względem książka Łukasza Śmigla jest wyjątkiem wśród polskich książek.

Pomsta. Opowieść z dziejÃłw miasta Tarnowa
Pomsta. Opowieść z dziejów miasta Tarnowa - recenzja

Oceniamy kryminał Krystiana Janika. Sprawdź, czy warto przeczytać!

Ostatnio dodane
Hikikomori. Historie o uciekaniu w samotność
Hikikomori - recenzja książki

Pola Rise podjęła się wykonania niezwykłego projektu. Czy warto po niego sięgnąć?

KsiąÅźka
Wszystko, czego ci nie mówią, gdy jesteś nastolatkiem - recenzja książki

Nowa książka Mikołaja Marceli o tym, jak wkroczyć w dorosłe życie po okresie nastoletnim.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.