Recenzje - Literatura

Tequila. Liczba Bestii - recenzja

2018-10-17 10:06:26

Trudno w dzisiejszych czasach w fantastyce o oryginalne światy. Twórcy zazwyczaj serwują nam odgrzewane kotlety, jak smoki, rycerzy, czy białogłowy w potrzebie. Pod tym względem "Tequila. Liczba Bestii" Łukasza Śmigla jest wyjątkiem wśród polskich książek. Sięga nie tyle co do korzeni kultury europejskiej, a raczej w stronę miksu popkulturowego i amerykańskiego pulpu. Chociażby ze względu na to warto po nią sięgnąć. Przeczytajcie recenzję!

Tequila. Liczba Bestii

O co właściwie chodzi?

Czego by nie powiedzieć o Tequili, to równa babka. Przemierza bezwzględne pustkowia, staje pełną (bardzo pełną prawdę powiedziawszy) piersią w obronie innych i jak na starą pannę przystało ma kota. Właściwie to tygrysa, o imieniu Diesel, z którym porozumiewa się myślowo i po francusku.

Bohaterka jest dosyć wyrazistą główną postacią, to prawda, ale nie jedyną. W zasadzie to “Tequila. Liczba Bestii” ciekawymi personami stoi. Oprócz niej, równie istotnym bohaterem książki jest Cosmas Karacena - najlepszy rewolwerowiec w okolicy. Jego postać jest o tyle typowa, że przypomina stereotypowego tajemniczego podróżnika rodem z westernów (budzi skojarzenia z postacią Clinta Eastwooda w Trylogii Dolarowej). Na szczęście w typowości tej jest na tyle dobrze napisana, że czytelnik łaknie informacji dotyczących Karaceny i każdy fragment pisany z jego perspektywy czyta się przyjemnie.

Zresztą, to zaleta tej książki, autor posługuje się językiem płynnym i naturalnym. Co prawda brak wulgaryzmów paradoksalnie wskazuje na to, że treść przeznaczona jest raczej dla młodzieży (co to za postapo bez jednej, czy drugiej kurwy). Paradoksalnie dlatego, że zdarzają się sceny zdecydowanie dla młodzieży nieprzeznaczone, ale poza tym Łukasz Śmigiel zrobił kawał dobrej roboty w ożywianiu świata językiem.

Ale to nie wszystko

Oczywiście, jak na pulp przystało, są też inne, równie interesujące postacie. Są jeszcze ludzie pokroju Kabuki Joe, wyluzowanego starca będącego miłośnikiem mariguany, czy tajemniczego Kapitana. Jestem przekonany, że te sztandarowe przykłady zasługują co najmniej na własne opowiadania, a nawet, jeżeli twórcę poniesie fantazja, spin-offy. Mimo tego dobrze, że w tym przypadku autor skupia jednak historię wokół Tequili i Cosmasa. To sensownie utrzymuje akcję książki w ryzach i pozwala na faktyczne zaangażowanie czytelnika w ich przygody.

Łyżka dziegciu w beczce pulpu

A przygody te są pozornie minusem w ocenie. Można odnieść wrażenie, że dzieje się zdecydowanie za dużo, za szybko, a ostatecznie książka pozostawia po sobie niedosyt w postaci niedokończonych wątków. Poza tym, ze względu na prędkość akcji, świat wydaje się rozczarowująco niewielki. Niemniej, zarzuty tego typu, to minus tylko pozorny, dlatego, że pierwotnie przygody Tequili i jej przerośniętego kotka zostały rozplanowane na cały cykl książek i komiksów. Zresztą w produkcji jest już drugi tom. Raczej więc już prędzej, niż później czytelnicy będą mieli okazję lepiej poznać ten świat i jego, nomen omen, bohaterkę. Póki co ciągle można sięgnąć do komiksu narysowanego przez Katarzynę “Kiciputka” Babis pod tytułem “Władca Marionetek”, który chronologicznie następuje po wydarzeniach książki.

Aleksander Gałąska

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: książka, Łukasz Śmigiel, ocena, opinia
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Hikikomori. Historie o uciekaniu w samotność
Hikikomori - recenzja książki

Pola Rise podjęła się wykonania niezwykłego projektu. Czy warto po niego sięgnąć?

KsiąÅźka
Wszystko, czego ci nie mówią, gdy jesteś nastolatkiem - recenzja książki

Nowa książka Mikołaja Marceli o tym, jak wkroczyć w dorosłe życie po okresie nastoletnim.

Polecamy
Pomsta. Opowieść z dziejÃłw miasta Tarnowa
Pomsta. Opowieść z dziejów miasta Tarnowa - recenzja

Oceniamy kryminał Krystiana Janika. Sprawdź, czy warto przeczytać!

Tequila. Liczba Bestii
Tequila. Liczba Bestii - recenzja

Trudno w dzisiejszych czasach w fantastyce o oryginalne światy. Pod tym względem książka Łukasza Śmigla jest wyjątkiem wśród polskich książek.

Ostatnio dodane
Hikikomori. Historie o uciekaniu w samotność
Hikikomori - recenzja książki

Pola Rise podjęła się wykonania niezwykłego projektu. Czy warto po niego sięgnąć?

KsiąÅźka
Wszystko, czego ci nie mówią, gdy jesteś nastolatkiem - recenzja książki

Nowa książka Mikołaja Marceli o tym, jak wkroczyć w dorosłe życie po okresie nastoletnim.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.