Recenzje - Literatura

„Młodość” noblisty

2007-11-05 11:56:07
 John - młody, inteligentny chłopak porzuca rodzinne, afrykańskie strony i rusza w poszukiwaniu nowego, lepszego i ciekawszego życia do Londynu. Co spotka bohatera w świecie tysiąca możliwości i jak potoczy się jego życie, nowe życie?


Wyzbyty złudzeń i pozbawiony nadziei postanawia postawić wszystko na jedną kartę. Zmęczony własnym geniuszem matematycznym, pogrążony w literaturze i miłości do pisania, zapatrzony w Picassa i Ery Ponda stwarza sobie własny, idealny świat. Ten świat, którego pragnie, za którym tęskni i w którym jest mu dobrze samemu ze sobą. Ograniczając kontakty z rodziną, porzucając naukę i dotychczasowe obowiązki kupuje bilet z oszczędności, wsiada na statek i płynie do Europy.

Rozwiązanie mogłoby wydawać się banalne, przecież wielu młodych ludzi decyduje się na tak odważny krok w swoim życiu, tylko, jakie są konsekwencje…

John pracuje w IBM-ie, zarabia dobrze, nosi markowe, drogie garnitury, coraz częściej płaci za uczucia i za każdą namiastkę miłości. Upokarza kolejne, przypadkowo spotkane kobiety, nie liczy się z ludźmi, tracą dla niego wartość pieniądze i wszystko to, za czym tak gonił w swoich wyobrażeniach o lepszym świecie. Sam pogrąża się coraz bardziej. Jedyny ratunek to twórczość, pisanie. Tylko to trzyma go jeszcze w przekonaniu, że życie jest ciekawe i nieodgadnione. Przez pisanie widzi tylko możliwość odzyskania szacunku dla siebie samego.

Coraz częściej jednak wraca wspomnieniami w rodzinne strony, wypełnione kolorami, pierwszymi doświadczeniami, harmonią. To właśnie ten młodzieńczy czas nadał kształt jego postrzeganiu świata. O tym pisze.

„Młodość” to bardzo intymny dziennik, który oparty jest na biografii samego noblisty J.M. Coetzee. Autor odsłania w niej tematy bardzo intymne, czasami nawet wstydliwe. Ukazuje myślenie chłopca, później dorastającego chłopaka, a na końcu mężczyzny. Patrzenie na problemy, sposób ich rozwiązywania, ale również na ludzi: matkę, kobiety, kolegów. Sposób postrzegania autorytetów, szukania w nich wzorów do naśladowania i wyznaczania sobie życiowych celów.

Prosta, niezawiła fabuła, doskonale skonstruowane wątki, ciekawe, niebanalne osoby pojawiające się w życiu Johna, doskonale opisywane emocje, odczucia. Bardzo głębokie przemyślenia autora skłaniają do refleksji. Pojawia się dużo trudnych, a zarazem trafnych maksym, wyrażających sens życia i rozmaitych sytuacji. Opowieść spokojna, a pojawiające się pikantne wątki z odrobiną wulgaryzmu nadają tylko prawdziwości przeżyciom bohatera. Jesteśmy z nim blisko, rozumiemy go a jednocześnie niekiedy karcimy i potępiamy.

„Młodość” to wspaniała lektura noblisty, skłaniająca czytelnika do głębszych refleksji nad problemami życia i budowaniem własnej, sensownej drogi w oparciu o doświadczenia innych ludzi. John służy jako przykład, drogowskaz Coetzeego dla czytelnika!


Agnieszka Kropelnicka

agnieszka.kropelnicka@dlastudenta.pl
 

Recenzja sporządzona dzięki uprzejmości wydawnictwa Znak:


Słowa kluczowe: „Młodość” Coetzee książki recenzja recenzje książka noblista literatura nowości Znak
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Miły dom nad jeziorem
Miły dom nad jeziorem - recenzja komiksu

Oceniamy pierwszy tom apokaliptycznego horroru.

Sierociniec janczarÃłw
Sierociniec janczarów - recenzja książki

Nowy kryminał Piotra Gajdzińskiego.

Batman
Batman: Wyjątkowo mroczna noc - recenzja

Nowe przygody Mrocznego Rycerza.

Polecamy
Beast Boy - recenzja komiksu

Młodzi Tytani powracają! Sprawdź, czy warto sięgnąć po przygody Beast Boya.

Młodzi Tytani. Raven
Młodzi Tytani: Raven - recenzja komiksu

Wysokie oczekiwania wobec najnowszej powieści graficznej DC - czy dorasta do oryginału?

Ostatnio dodane
Miły dom nad jeziorem
Miły dom nad jeziorem - recenzja komiksu

Oceniamy pierwszy tom apokaliptycznego horroru.

Sierociniec janczarÃłw
Sierociniec janczarów - recenzja książki

Nowy kryminał Piotra Gajdzińskiego.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.