Recenzje - Literatura

Futbol Obnażony - Premier League od kuchni

2014-04-29 11:49:46

Chyba każdy facet interesujący się piłką nożną marzył, żeby zagrać w Premier League - w końcu angielski futbol jest od lat synonimem twardej, nieustępliwej gry. Niestety, ten zaszczyt przypada w udziale jedynie wybranym. Jednak wszyscy, którzy przeżywają mecze United, City, Liverpoolu, Chelsea czy Arsenalu już teraz mogą przyjrzeć się swoim ulubionym drużynom od kuchni.

"Futbol obnażony. Szpieg w szatni Premier League" to kolejna z "niegrzecznych" książek opisujących świat współczesnej piłki nożnej. Anonimowy Piłkarz, długoletni zawodnik Premier League i felietonista The Guardian postanowił spisać swoje doświadczenia nabyte w czasie lat gry na angielskich boiskach. Teraz również polscy fani futbolu mogą poznać prawdziwy świat piłki na najwyższym poziomie, bez zbędnego słodzenia i dbania o PR.

Z "Futbolu Obnażonego" możemy dowiedzieć się, jak duży jest wpływ Johna Terry'ego na decyzje arbitrów, przyjrzeć się dość luźnym obyczajom niektórych zawodników (piłkarze na basenie) czy o poznać opinię Secret Footballera na temat ciągle tabuizowanej kwestii homoseksualistów w drużynie.

Premier League jest na szczycie łańcucha pokarmowego: ma własną umowę telewizyjną, własne kierownictwo, a nawet własne zasady. Reszta brytyjskiego futbolu tańczy tak, jak Premier League zagra. Oczywiście nikt, kto ma z tego coś dla siebie nie będzie narzekał - w błędzie jest jednak każdy, kto sądzi, że Anonimowy Piłkarz skupia się tylko na kwestiach stricte boiskowych. "Futbol obnażony" to również pasjonujący opis mozolnego wspinania się po śliskiej drabinie hierarchicznego świata fubolu (kto przecież podskoczy Royowi Keane'owi?) - od samych początków w drużynie juniorów, przez pierwsze kontrakty i naukę współpracy z agentami, współpracę z trenerami, zawodnikami i dziennikarzami aż po spijanie śmietanki dostępnej tylko dla wybranych (czytaj zawodników Premier League).

Czasami można żałować tylko, że w niektórych smacznych historiach brakuje nazwisk, ale można to zrozumieć - tajemnica szatni jest w końcu rzeczą świętą.

Barwny język, duża dawka autoironii, trzeźwe spojrzenie na naprawdę duże pieniądze zarabiane przez zawodników - nie sposób nie polubić Anonimowego Piłkarza. A kim tak naprawdę jest Secret Footballer? Dyskusja na ten temat w internecie trwa od dawna. Mniejsza o personalia (choć większość stawia na Dave'a Kitsona, byłego napastnika Stoke City czy Reading) - Anonimowy Piłkarz to erudyta, który wychował się na Szekspirze, Dickensie, Rolling Stones i The Beatles i który stara przybliżyć się czytelnikowi wszystkie blaski i cienie bycia graczem Premier League.

Zastanawialiście się kiedyś, jak wygląda świat futbolu z najwyższej półki od kuchni? Dłużej już nie musicie - Anonimowy Piłkarz rozjaśnia wszelkie wątpliwości. Wciąga jak ruchome piaski.

Michał Przechera (michal.przechera@dlastudenta.pl)

Słowa kluczowe: futbol obnażony szpieg w szatni premier league recenzja anonimowy piłkarz secret fooballer
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Tylko dla dorosłych
Tylko dla dorosłych - recenzja książki

"Miłość, namiętność i gorsety - oto romans stulecia". Czy warto przeczytać nową powieść Niny Majewskiej-Brown?

Twoje fotografie - recenzja książki

W dniu swoich urodzin Ava dowiaduje się o nawrocie choroby nowotworowej.

Zbrodnia i Karaś
Zbrodnia i Karaś - recenzja książki

Nowatorskie podejście do kryminału - pełne humoru, bez scen mrożących krew w żyłach, a jednak intrygujące!

Polecamy
Twoje fotografie - recenzja książki

W dniu swoich urodzin Ava dowiaduje się o nawrocie choroby nowotworowej.

Alita: Battle Angel. Miasto Złomu
Alita: Battle Angel. Miasto Złomu - recenzja książki

Jak prezentuje się książkowy prequel oczekiwanego filmu?

Polecamy
Ostatnio dodane
Tylko dla dorosłych
Tylko dla dorosłych - recenzja książki

"Miłość, namiętność i gorsety - oto romans stulecia". Czy warto przeczytać nową powieść Niny Majewskiej-Brown?

Twoje fotografie - recenzja książki

W dniu swoich urodzin Ava dowiaduje się o nawrocie choroby nowotworowej.