Recenzje - Literatura

Zakochane duchy, upadłe anioły

2007-11-07 11:18:50

 Mówi o sobie: „Prowadzę nudne życie”. Na swoim koncie ma 14 powieści, z których niemalże każda stawała się bestsellerem. Wielbicielami jego książek byli Stanisław Lem i Krzysztof Kieślowski. W księgarniach ukazała się właśnie najnowsza powieść Jonathana Carrola – „Zakochany duch”.

W młodości był nieukiem, zresztą tryb życia jego rodziców, aktorów, którzy nieustannie zmieniali adres zamieszkania, nie sprzyjał siedzeniu nad książkami. Nastoletni Jonathan chętniej spędzał czas na imprezach i bijatykach, niż w szkole. Nieraz wchodził w konflikt z prawem. W końcu zrezygnowani państwo Carrollowie umieścili syna w liceum z internatem.

To tam autor „Zakochanego ducha” napisał swoje pierwsze opowiadanie – o pewnej mieszkance Nowego Jorku, która zabija swojego psa. Nauczyciel angielskiego, który wciąż stawiał młodemu Jonathanowi dwóje, krzyknął podobno po przeczytaniu jego pracy domowej: „To świetna historia, Carroll!”. Ten epizod stał się dla autora „Zakochanego ducha” impulsem do nauki. Skończył studia na Uniwersytecie Virginia i został nauczycielem literatury.

Na wydanie swojej pierwszej powieści, „Krainy chichów” musiał poczekać jeszcze 15 lat. Wydawcy wciąż odrzucali maszynopis książki, w której rzeczywistość mieszała się z magią, a psy mówiły ludzkim głosem. Carrollowi zaproponowano stanowisko wykładowcy literatury angielskiej w Międzynarodowej Szkole Amerykańskiej w Wiedniu. To tam autor „Zakochanego ducha” poznał Tomka Lema. Wkrótce jego ojciec Stanisław, zachwycony maszynopisem powieści, napisał listy do zaprzyjaźnionych wydawców, a „Kraina Chichów” trafiła do drukarni.

Kraków, Warszawa i Kieślowski

Jonathan Carroll mówi o sobie, że jest europofilem, choć urodził się w Stanach Zjednoczonych, na stałe mieszka w Wiedniu. Nie przez przypadek wybrał na premierę swojej najnowszej książki właśnie Polskę. Krytycy nazywają go drugim Whartonem – bo to właśnie w kraju nad Wisłą mieszkają jego najwierniejsi fani. Autor „Krainy Chichów” potrafi odwdzięczyć się wielbicielom swojej twórczości – tłem dla opowiadania „Język niebios” stała się Warszawa, a Isabelle, bohaterka „Białych jabłek” mówi zaś o Krakowie: „Odkryłam miasto. Musisz tu przyjechać. Zapamiętasz je do końca życia. To druga Wenecja, tyle że bez wody”.

Autor „Zakochanego ducha” ceni twórczość Gombrowicza, Miłosza, Szymborskiej i Preisnera. Kilkanaście lat temu Krzysztof Kieślowski chciał nakręcić film na podstawie „Głosu naszego cienia”. Carroll wspomina, że dzień, w którym dowiedział się o śmierci reżysera, był jednym z najgorszych w jego życiu. Do tej pory żadna z książek autora „Krainy Chichów” nie została sfilmowana.

Los ujarzmiony

„Zakochany duch” to czternasta powieść Jonathana Carrolla. Wielbiciele jego twórczości nie zawiodą się – autor znów zabierze nas w tajemniczy świat pełen zjaw z zaświatów, gadających zwierząt, aniołów i materializujących się wspomnień z dzieciństwa.

Na skutek niespodziewanej awarii w niebie Ben Gould nie umiera wtedy, gdy było mu to pisane. Okazuje się, że takich jak on jest więcej. W odnalezieniu sensu w tej niezwykłej sytuacji i spotkaniu z niespodziewanymi gośćmi z zaświatów pomogą mu jego ukochana dziewczyna o dziwnym imieniu, German Landis, i wierny pies Pilot. Oprócz tytułowego zakochanego ducha - Ling, główni bohaterowie spotkają jeszcze Anioła Śmierci - Stanley’a, tajemnicze bezuche psy - verze i zmaterializowane mroczne cechy natury Bena. Czy miłość German i jej chłopaka pokona zmasowany atak mocy z zaświatów i najciemniejszych zakamarków pamięci?

„Zakochany duch” nie jest tylko fantastyczną historią o tajemniczych postaciach, które nagle pojawiają się w życiu pary głównych bohaterów, lecz uniwersalną powieścią o sensie, miłości, wspomnieniach i dzieciństwie. Carroll stawia czytelnikom pytanie o to, jaki mamy wpływ na kształtowanie naszego losu i przyszłości i pokazuje, że cudu można dokonać tylko dzięki osobom, które są nam bliskie.


Małgorzata Kaczmar
(malgorzata.kaczmar@dlastudenta.pl )



Słowa kluczowe: Zakochany duch Jonathan Carroll Kraina Chichów recenzje recenzja literatura książki nowości books
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Miły dom nad jeziorem
Miły dom nad jeziorem - recenzja komiksu

Oceniamy pierwszy tom apokaliptycznego horroru.

Sierociniec janczarÃłw
Sierociniec janczarów - recenzja książki

Nowy kryminał Piotra Gajdzińskiego.

Batman
Batman: Wyjątkowo mroczna noc - recenzja

Nowe przygody Mrocznego Rycerza.

Polecamy
Hikikomori. Historie o uciekaniu w samotność
Hikikomori - recenzja książki

Pola Rise podjęła się wykonania niezwykłego projektu. Czy warto po niego sięgnąć?

Batman
Batman: Wyjątkowo mroczna noc - recenzja

Nowe przygody Mrocznego Rycerza.

Ostatnio dodane
Miły dom nad jeziorem
Miły dom nad jeziorem - recenzja komiksu

Oceniamy pierwszy tom apokaliptycznego horroru.

Sierociniec janczarÃłw
Sierociniec janczarów - recenzja książki

Nowy kryminał Piotra Gajdzińskiego.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.