Recenzje - Literatura

Spowiedź Michaela Crichtona

2007-11-26 10:12:59
 Michael Crichton- pisarz, scenarzysta, reżyser znany z takich przebojów jak „Kula”, „Człowiek terminal”, „Jurassic Park”, pokazuje swoje drugie oblicze. W „Wędrówkach” spotykamy go jako pełnego pasji, ale i słabości podróżnika po najbardziej tajemniczych i niedostępnych zakątkach planety. Na tytułowe wyprawy wyrusza sam, z kolejnymi towarzyszkami bądź rodziną, ale wszystkie łączy pragnienie poznania tego, co nieodgadnione, nieuchwytne.

Crichton przemierza ulice Bostonu, nurkuje w głębinach Morza Karaibskiego, odbywa morderczą wspinaczkę na szczyt Kilimandżaro. Żądny egzotycznej przygody wyrusza do Singapuru, by podziwiać składanie jaj przez olbrzymie malajskie żółwie skórzaste, zgłębia prawa rządzące związkami matrymonialnymi w Nowej Gwinei.

Crichton jawi się jako poszukiwacz i kolekcjoner nowych wrażeń i doświadczeń. Balansuje często na granicy ryzyka, podejmuje nieustanne próby sprawdzenia samego siebie.

Przedstawia fizyczne doznania towarzyszące wędrówkom: zmęczenie, otarte stopy, skrajne wycieńczenie i wychłodzenie organizmu. Mówi też o niezwykłym aspekcie psychologicznym takich wypraw - przełamywaniu barier i pokonywaniu ograniczeń swojego ciała i psychiki.

Crichton opisuje również swoją drogę do wykorzystania zdolności jako medium i wizyty u specjalistów obdarzonych umiejętnościami widzenia pozazmysłowego. Bierze udział w różnorakich warsztatach i seminariach, wiernie odtwarzając doznania i zmiany w zachowaniu.

Autor nie boi się przyznać, że przeżywa również chwile zwątpienia i wahania przy podejmowaniu decyzji. Przybliża czytelnikowi swoje życie prywatne, a zwłaszcza liczne związki z kobietami, nie zatajając przykrych czasami szczegółów. Mówi o bólu, tęsknocie, znudzeniu i wykorzystaniu.

Crichton dba także o bogactwo życia wewnętrznego. Medytuje, pości, a jego zainteresowanie zjawiskami niewytłumaczalnymi ma w sobie przełożenie na ćwiczenia praktyczne. Autor odkrywa rolę podświadomości w kształtowaniu rzeczywistości, opisuje doświadczenia w zginaniu łyżeczek siłą woli, stosuje metodę radykalnego wybaczania. Tak sugestywnie przedstawia wrażenia odbierane podczas medytacji, że czujemy się jakbyśmy uczestniczyli w zadziwiającym spektaklu wyreżyserowanym przez naturę innego świata.

Wszystkie te podróże: zarówno astralne jak i te w rzeczywistym wymiarze mają na celu poznanie samego siebie, motywów zachowania i stawianych sobie celów.

Przybliżając nam inne kultury autor jednocześnie obnaża przed nami duszę. Zaprasza nas na swoisty seans terapeutyczny podczas którego zmusza nas do autoanalizy. Przedstawia korzyści płynące z samodoskonalenia, poznania dogłębnie swojej natury i... pokochania swoich niedoskonałości.

„Wędrówki” to cudowna, intymna spowiedź autora. To także wyprawa ścieżkami losu, na które wkraczamy ramię w ramię ze swoimi lękami i ograniczeniami.
 
 

Słowa kluczowe: Michael Crichton Wędrówki recenzja recenzje książki książka zdjęcie literatura kultura Jurassic Park
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Miły dom nad jeziorem
Miły dom nad jeziorem - recenzja komiksu

Oceniamy pierwszy tom apokaliptycznego horroru.

Sierociniec janczarÃłw
Sierociniec janczarów - recenzja książki

Nowy kryminał Piotra Gajdzińskiego.

Batman
Batman: Wyjątkowo mroczna noc - recenzja

Nowe przygody Mrocznego Rycerza.

Polecamy
Batman
Batman: Wyjątkowo mroczna noc - recenzja

Nowe przygody Mrocznego Rycerza.

Nie obraź się, ale
Nie obraź się, ale nie jesteś zbyt ładna - recenzja książki

Jeśli zdarzyło ci się czytać nieproszony komentarz o swojej osobie albo co gorsza - sama takie napisałaś, to koniecznie przeczytaj o nowej książce Kasie Mecinskiej.

Ostatnio dodane
Miły dom nad jeziorem
Miły dom nad jeziorem - recenzja komiksu

Oceniamy pierwszy tom apokaliptycznego horroru.

Sierociniec janczarÃłw
Sierociniec janczarów - recenzja książki

Nowy kryminał Piotra Gajdzińskiego.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.