Recenzje - Literatura

Poszukując duszy medycyny

2007-11-16 12:16:40

 W dzisiejszych czasach trudno o człowieka wszechstronnie wykształconego. Nasz tryb życia, rynek pracy i metodologia nauki sprawiają, że kształcimy się w wąskich i bardzo specjalistycznych dziedzinach. W zapomnienie odeszły czasy, kiedy nawet matematycy odbywali kursy filozofii, estetyki czy łaciny. Daleko nam do epoki renesansu, która pełna była naukowców zajmujących się bardzo odległymi od siebie dyscyplinami.


Z tych wszystkich powodów tym bardziej należy docenić działalność profesora Andrzeja Szczeklika. To wybitny lekarz-praktyk, błyskotliwy uczony, a przy tym niezwykle wykształcony humanista, erudyta posiadający ogromną wiedzę o literaturze, filozofii, historii i sztuce.

Równie wyjątkowa jak profesor jest jego nowa - już druga - książka. „Kore” to studium poświęcone medycynie. Próżno tu jednak szukać skomplikowanych medycznych terminów, a jeśli jakieś pojawiają się – są przystępnie i krótko wytłumaczone. To dzieło o chorobach, ale prawie nigdy przygnębiające. Raczej skłaniające do refleksji nad tym, czym jest choroba i jakie miejsce pełni w życiu człowieka. Zmuszające do myślenia o życiu i śmierci w kategoriach, o których zapominamy, albo o których nie chcemy pamiętać.

Profesor Szczeklik pisze o medycynie z punktu widzenia lekarza – co rzadkie, bo częściej wypowiadają się przecież pacjenci. Poznajemy dylematy medycyny – te, z którymi boryka się od lat i te najnowsze – jak uporczywa terapia, eutanazja, badania genetyczne. Zapoznajemy się z największymi osiągnięciami nauk medycznych – zarówno historycznymi, jaki i współczesnymi. A w to wszystko wplecione są pełne erudycji nawiązania do literatury, filozofii, historii, malarstwa. Wśród bohaterów książki – oprócz wybitnych lekarzy i naukowców, pojawiają się artyści, na przykład Rafael Santi czy Francisco Goya.

Najważniejsze w „Kore” są rozważania nad istotą, sednem pracy medyka. To poszukiwania duszy medycyny. Gdzie jest dusza? Co mówi o niej medycyna – jako nauka humanistyczna? – pyta profesor, snując egzystencjalne, mocno osadzone w lekarskiej praktyce rozważania.

Dusza jest gdzieś między życiem a śmiercią, zdrowiem a chorobą, nauką a sztuką – sugeruje autor, ale pozostawia każdemu czytelnikowi prawo do własnej decyzji. To dobra i życiowa lektura, bo choroba jest – niestety – częścią naszego życia. Z książkami takimi jak „Kore” łatwiej się na nią przygotować.


Joanna Jaszczak
(joanna.jaszczak@dlastudenta.pl)

 


Recenzja sporządzona dzięki uprzejmości wydawnictwa Znak

 

 



Słowa kluczowe: kore o chorych chorobach i poszukiwaniu duszy medycyny Andrzej Szczeklik książki nowości recenzje
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Miły dom nad jeziorem
Miły dom nad jeziorem - recenzja komiksu

Oceniamy pierwszy tom apokaliptycznego horroru.

Sierociniec janczarÃłw
Sierociniec janczarów - recenzja książki

Nowy kryminał Piotra Gajdzińskiego.

Batman
Batman: Wyjątkowo mroczna noc - recenzja

Nowe przygody Mrocznego Rycerza.

Polecamy
Hikikomori. Historie o uciekaniu w samotność
Hikikomori - recenzja książki

Pola Rise podjęła się wykonania niezwykłego projektu. Czy warto po niego sięgnąć?

Batman
Batman: Wyjątkowo mroczna noc - recenzja

Nowe przygody Mrocznego Rycerza.

Ostatnio dodane
Miły dom nad jeziorem
Miły dom nad jeziorem - recenzja komiksu

Oceniamy pierwszy tom apokaliptycznego horroru.

Sierociniec janczarÃłw
Sierociniec janczarów - recenzja książki

Nowy kryminał Piotra Gajdzińskiego.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.