Recenzje - Literatura

Polski zwyczaj to obyczaj

2007-08-27 10:30:20

 Chyba nie muszę nikogo przekonywać, że ostatnie lata przyniosły ogromne zmiany w polskiej obyczajowości. Potwierdzeniem tej tezy jest praca Beaty Łaciak „Obyczajowość polska czasu transformacji czyli wojna postu z karnawałem”.

Książka ta stanowi obszerną i szczegółową analizę skutków zmian społeczno-gospodarczych, które miały miejsce w okresie transformacji. Z ogromu nowych zjawisk obyczajowych (bądź też istotnych modyfikacji dotąd istniejących) Beata Łaciak wybrała te, które odrywają największą rolę w naszym życiu. Istotną rzeczą jest, że autorka nie ocenia tych zmian tylko rzeczowo je analizuje.

Chylę czoło przed ilością materiału przez który trzeba było „przebrnąć” podczas pisania książki. Poszczególne zjawiska oraz podejście do nich obywateli RP zostały przedstawione na przykładach filmów (m.in. „Nie ma zmiłuj się”, „Torowisko”, „Moja Angelika”), popularnych seriali („Klan”, „Plebania”, „Złotopolscy”) i gazet adresowanych do różnych grup docelowych („Życie na gorąco”, „Twój styl”).

„Obyczajowość polska...” niczym poważna praca doktorska (którą w istocie wydaje się być książką) została podzielona na rozdziały obejmujące szeroką tematykę poszczególnych dziedzin obyczajowości: małżeńsko - rodzinną, pracy, dotyczącą ciała i obyczajowość świąteczną.

Niewątpliwą zaletą książki jest to, że można czytać ja zarówno fragmentarycznie poznając różne podejście do interesującego nas tematu, jak i „od deski do deski”. Przyznaje, że niektóre obyczaje przyciągnęły moją uwagę na dłużej i tym razem to ja pokusiłam się o osobiste przemyślenia. Pewne modele życia wywołały moją głęboką niechęć do takiego podejścia (jak DINKS- zjawisko rodziny zawierającej umowę, że nie chcą mieć dzieci), a niektóre nostalgie i refleksje.

Z racji posiadania wielopokoleniowej rodziny święta obchodzone są u mnie widowiskowo i to właśnie obyczajowość świąteczna przykuła mnie na dłużej do książki. Choć po lekturze nasuwa się wniosek, że święta komercjalizują się i tracą swój wyjątkowy, religijny charakter to cytowane wypowiedzi („Staram się, żeby nic nie odeszło (...) Idziemy do kościoła, cieszymy się wiosną”), wzbudzają nadzieję.

Beata Łaciak „Obyczajowością polską...” zasiała ziarno przemyśleń. I choć ona sama przyznaje, że na przedstawioną typologię złożyły się różne uproszczenia, to nic nie stoi na przeszkodzie, by były tylko bodźcem do rozszerzenia tematów. Bo choć świat pędzi do przodu zmieniając się w każdym ułamku sekundy, to ja z przyjemnością zatrzymam się w wygodnym fotelu z kolejną książką autorki.


Justyna Gul
justyna.gul@dlastudenta.pl

 


Recenzja sporządzona dzięki uprzejmości Wydawnictwa TRIO


 

Słowa kluczowe: Obyczajowość polska czasu transformacji czyli wojna postu z karnawałem, beata łaciak, recenzja
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Miły dom nad jeziorem
Miły dom nad jeziorem - recenzja komiksu

Oceniamy pierwszy tom apokaliptycznego horroru.

Sierociniec janczarÃłw
Sierociniec janczarów - recenzja książki

Nowy kryminał Piotra Gajdzińskiego.

Batman
Batman: Wyjątkowo mroczna noc - recenzja

Nowe przygody Mrocznego Rycerza.

Polecamy
Batman
Batman: Wyjątkowo mroczna noc - recenzja

Nowe przygody Mrocznego Rycerza.

Hikikomori. Historie o uciekaniu w samotność
Hikikomori - recenzja książki

Pola Rise podjęła się wykonania niezwykłego projektu. Czy warto po niego sięgnąć?

Ostatnio dodane
Miły dom nad jeziorem
Miły dom nad jeziorem - recenzja komiksu

Oceniamy pierwszy tom apokaliptycznego horroru.

Sierociniec janczarÃłw
Sierociniec janczarów - recenzja książki

Nowy kryminał Piotra Gajdzińskiego.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.