Recenzje - Literatura

Pluszowy terrorysta

2007-10-02 15:19:48
 Winky, uroczy pluszowy niedźwiadek zostaje oskarżony o udział w międzynarodowym terroryzmie - brzmi absurdalnie??! Taka właśnie jest najnowsza książka Clifforda Chale „Oskarżony pluszowy M.”.

Powieść filozoficzna, obrazująca tęsknotę za prawdziwym uczuciem i pragnieniem bycia potrzebnym. Obnaża słabości doczesnego świata, ukazuje niedoskonałość ludzi i rzeczy przez nich stworzonych, rysuje zgubną dla każdego z nas samotność. Chale próbuje na podstawie perypetii niewinnego pluszaka, kojarzącego się z beztroska i dzieciństwem pokazać, że współcześnie każdy jest zagrożony. Ludzie zarzucają na siebie sieci, sami się w nie wplątują, a terroryzm to tylko słowo wytrych. Pisarz chce pokazać czytelnikowi kruchość systemu oraz słabość człowieka wobec rzeczy, które sam przecież tworzy i które zaczynają go po pewnym czasie same niszczyć.

Bohatera poznajemy jako wysłużona zabawkę, która porzucona leży na jednej z półek w domu. Pewnego dnia los się do niego uśmiecha i staje przed szansą spełnienia swoich trzech marzeń. Jednym z nich jest wolność i uczucie, że jest się potrzebnym. Kiedy udaje się Winky’emu wydostać z ciemnego, zakurzonego pokoju i wydaje się, że jest już wolny - zostaje aresztowany i czeka go proces. Spełnione marzenie staje się dla misia przekleństwem.

Uroczy, chociaz już trochę doświadczony czasem, połatany Winky staje się ofiarą prawnej machiny: akta, procesy, zarzuty. Coś na wzór Kafki i jego bohatera Józefa K. tylko w o wiele bardziej absurdalnym klimacie. Pluszak, wierny strażnik sekretów z dzieciństwa, zostaje postawiony przed sądem nie tylko jako odpowiedzialny za międzynarodowy terroryzm. W trakcie kolejnych rozpraw zarzuca mu się także polowanie na czarownice. Zostaje nawet oskarżony o głoszenie teorii heliocentrycznej. Pojmujący świat swoim pluszowym serduszkiem, prosty i niezawodny przyjaciel miś staje się zbrodniarzem wszechczasów, pozbawionym godności i praw, osamotnionym w walce o swoja niewinność.

Clifford Chase używa groteski, pokazuje w krzywym zwierciadle system stworzony przez człowieka. Absurdalny język, wielowątkowość, nagłe zwroty akcji wprowadzają zamieszanie w umyśle czytelnika, co jeszcze bardziej potęguje wrażenie ułomności ludzkiego świata i słabości jednostki, której nie pozwala się spokojnie egzystować w normalnych realiach.

Powieść jest przemyślana, nacechowana emocjami, zawiera głęboki przekaz. To apel w sprawie eurocentryzmu, zniewaga globalizacji i ludzkiego zatracenia w masowej kulturze. Obraz człowieka, który przestaje sam siebie pojmować i traci rozum. To także przestroga dla każdego z nas, abyśmy nie tracili kontroli nad własnym życiem, bo bardzo szybko możemy stać się marionetkami w obcych rękach!


Agnieszka Kropelnicka
agnieszka.kropelnicka@dlastudenta.pl

Słowa kluczowe: Oskarżony pluszowy M Clifford Chale książka książki recenzje recenzja literatura nowości powieść
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Miły dom nad jeziorem
Miły dom nad jeziorem - recenzja komiksu

Oceniamy pierwszy tom apokaliptycznego horroru.

Sierociniec janczarÃłw
Sierociniec janczarów - recenzja książki

Nowy kryminał Piotra Gajdzińskiego.

Batman
Batman: Wyjątkowo mroczna noc - recenzja

Nowe przygody Mrocznego Rycerza.

Polecamy
Młodzi Tytani. Raven
Młodzi Tytani: Raven - recenzja komiksu

Wysokie oczekiwania wobec najnowszej powieści graficznej DC - czy dorasta do oryginału?

Alita: Battle Angel. Miasto Złomu
Alita: Battle Angel. Miasto Złomu - recenzja książki

Jak prezentuje się książkowy prequel oczekiwanego filmu?

Ostatnio dodane
Miły dom nad jeziorem
Miły dom nad jeziorem - recenzja komiksu

Oceniamy pierwszy tom apokaliptycznego horroru.

Sierociniec janczarÃłw
Sierociniec janczarów - recenzja książki

Nowy kryminał Piotra Gajdzińskiego.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.