Recenzje - Literatura

Ostatni Namsara - recenzja książki

2018-06-06 09:53:50

„Ostatni Namsara” to nowa powieść z gatunku fantasy, która stanowi pierwszą część cyklu pod tytułem „Iskari” zapowiadanego na trylogię, będącą debiutem kanadyjskiej pisarki Kristen Ciccarelli. Jest to powieść dziejąca się w baśniowym, acz niepozbawionym okrucieństwa świecie, którego ważną częścią są smoki oraz mityczne opowieści. Powieść została wydana nakładem wydawnictwa IUVI.

książka ostatni namsara

Ciekawa historia

Akcja „Ostatniego Namsary” rozgrywa się w Firgaardzie – stolicy królestwa, w którym ludzi atakują smoki, które jednak niegdyś żyły z nimi w harmonii. Główną bohaterką jest Asha. Jest ona córką króla Firgaardu, a także iskari, czyli łowczynią smoków. Funkcja ta została jej nadana w ramach odkupienia za to, że w dzieciństwie doprowadziła do spalenia miasta przez smoka, w którym to wydarzeniu sama nieomal zginęła. Wypadek spowodowany był przez opowiadanie starych opowieści, które wabią smoki oraz dodają im mocy.

Opowieści te zabiły matkę Ashy i zostały zakazane po rozbracie smoków z ludźmi. Poza polowaniem na smoki Ashy został narzucony także drugi warunek odkupienia grzechu przeszłości, a mianowicie ślub z komendantem armii - człowiekiem złym i okrutnym. Jednak na kilka dni przed planowanymi zaślubinami ojciec składa Ashy pewną propozycję. W zamian za zabicie najgroźniejszego smoka – tego samego, który okaleczył ją w przeszłości – Asha zostanie zwolniona z obowiązku poślubienia komendanta. Dziewczyna robi wszystko, by wypełnić ten warunek, jednak sprawy komplikują się.

Czy warto przeczytać?

Losy Ashy, przeplatane są ze wspomnianymi starymi opowieściami. Przez ten zabieg autorka wprowadza czytelnika w wykreowany przez siebie świat nie zwalniając przy tym akcji właściwej, czyli historii Ashy. Opisywana historia toczy się w szybkim tempie, jest ciekawa i wciągająca. Wszystkie wątki i ich bohaterowie łączą się w logiczną i spójną całość, która tylko miejscami zdaje się być nieco zbyt przewidywalna. Narracja jest prowadzona w formie trzecioosobowej, a jej styl jest lekki, co sprawia, że książkę szybko się czyta i jest przyjemna w odbiorze. Potwierdza to także fakt, że "Ostatni Namsara" zbiera wysokie oceny na poświęconych czytelnictwu portalach. Jest to dość dobra pozycja, która zainteresuje miłośników fantasy oraz baśniowych historii o smokach.

Anna Janaszak

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: ocena, powieść, opinia, Kristen Ciccarelli
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Miły dom nad jeziorem
Miły dom nad jeziorem - recenzja komiksu

Oceniamy pierwszy tom apokaliptycznego horroru.

Sierociniec janczarÃłw
Sierociniec janczarów - recenzja książki

Nowy kryminał Piotra Gajdzińskiego.

Batman
Batman: Wyjątkowo mroczna noc - recenzja

Nowe przygody Mrocznego Rycerza.

Polecamy
Hikikomori. Historie o uciekaniu w samotność
Hikikomori - recenzja książki

Pola Rise podjęła się wykonania niezwykłego projektu. Czy warto po niego sięgnąć?

Batman
Batman: Wyjątkowo mroczna noc - recenzja

Nowe przygody Mrocznego Rycerza.

Ostatnio dodane
Miły dom nad jeziorem
Miły dom nad jeziorem - recenzja komiksu

Oceniamy pierwszy tom apokaliptycznego horroru.

Sierociniec janczarÃłw
Sierociniec janczarów - recenzja książki

Nowy kryminał Piotra Gajdzińskiego.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.