Recenzje - Literatura

Ostatni Namsara - recenzja książki

2018-06-06 09:53:50

„Ostatni Namsara” to nowa powieść z gatunku fantasy, która stanowi pierwszą część cyklu pod tytułem „Iskari” zapowiadanego na trylogię, będącą debiutem kanadyjskiej pisarki Kristen Ciccarelli. Jest to powieść dziejąca się w baśniowym, acz niepozbawionym okrucieństwa świecie, którego ważną częścią są smoki oraz mityczne opowieści. Powieść została wydana nakładem wydawnictwa IUVI.

książka ostatni namsara

Ciekawa historia

Akcja „Ostatniego Namsary” rozgrywa się w Firgaardzie – stolicy królestwa, w którym ludzi atakują smoki, które jednak niegdyś żyły z nimi w harmonii. Główną bohaterką jest Asha. Jest ona córką króla Firgaardu, a także iskari, czyli łowczynią smoków. Funkcja ta została jej nadana w ramach odkupienia za to, że w dzieciństwie doprowadziła do spalenia miasta przez smoka, w którym to wydarzeniu sama nieomal zginęła. Wypadek spowodowany był przez opowiadanie starych opowieści, które wabią smoki oraz dodają im mocy.

Opowieści te zabiły matkę Ashy i zostały zakazane po rozbracie smoków z ludźmi. Poza polowaniem na smoki Ashy został narzucony także drugi warunek odkupienia grzechu przeszłości, a mianowicie ślub z komendantem armii - człowiekiem złym i okrutnym. Jednak na kilka dni przed planowanymi zaślubinami ojciec składa Ashy pewną propozycję. W zamian za zabicie najgroźniejszego smoka – tego samego, który okaleczył ją w przeszłości – Asha zostanie zwolniona z obowiązku poślubienia komendanta. Dziewczyna robi wszystko, by wypełnić ten warunek, jednak sprawy komplikują się.

Czy warto przeczytać?

Losy Ashy, przeplatane są ze wspomnianymi starymi opowieściami. Przez ten zabieg autorka wprowadza czytelnika w wykreowany przez siebie świat nie zwalniając przy tym akcji właściwej, czyli historii Ashy. Opisywana historia toczy się w szybkim tempie, jest ciekawa i wciągająca. Wszystkie wątki i ich bohaterowie łączą się w logiczną i spójną całość, która tylko miejscami zdaje się być nieco zbyt przewidywalna. Narracja jest prowadzona w formie trzecioosobowej, a jej styl jest lekki, co sprawia, że książkę szybko się czyta i jest przyjemna w odbiorze. Potwierdza to także fakt, że "Ostatni Namsara" zbiera wysokie oceny na poświęconych czytelnictwu portalach. Jest to dość dobra pozycja, która zainteresuje miłośników fantasy oraz baśniowych historii o smokach.

Anna Janaszak

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: ocena, powieść, opinia, Kristen Ciccarelli
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Alita: Battle Angel. Miasto Złomu
Alita: Battle Angel. Miasto Złomu - recenzja książki

Jak prezentuje się książkowy prequel oczekiwanego filmu?

Pomsta. Opowieść z dziejÃłw miasta Tarnowa
Pomsta. Opowieść z dziejów miasta Tarnowa - recenzja

Oceniamy kryminał Krystiana Janika. Sprawdź, czy warto przeczytać!

Tequila. Liczba Bestii
Tequila. Liczba Bestii - recenzja

Trudno w dzisiejszych czasach w fantastyce o oryginalne światy. Pod tym względem książka Łukasza Śmigla jest wyjątkiem wśród polskich książek.

Polecamy
Hans Frank, postać przewrotna
Hans Frank, postać przewrotna

Schenk zastanawia się nad czynnikami, które uczyniły z Hansa Franka bezwzględnego karierowicza, ślepo zapatrzonego w Hitlera, bezlitosnego likwidatora Polaków i Żydów.

Co ma Zmierzch do historii?
Co ma Zmierzch do historii?

Nancy R. Reagin w książce „Zmierzch i historia” dowodzi , że nasze, Belli, jak i samej Meyer wyobrażenia o tym, jak to było, gdy Carlise przejmował obowiązki pastora, a Edward mógł być potencjalnym kandydatem na - jeszcze żywego - małżonka niewiele mają wspólnego z rzeczywistością.

Ostatnio dodane
Alita: Battle Angel. Miasto Złomu
Alita: Battle Angel. Miasto Złomu - recenzja książki

Jak prezentuje się książkowy prequel oczekiwanego filmu?

Pomsta. Opowieść z dziejÃłw miasta Tarnowa
Pomsta. Opowieść z dziejów miasta Tarnowa - recenzja

Oceniamy kryminał Krystiana Janika. Sprawdź, czy warto przeczytać!