Recenzje - Literatura

Odnaleźć sens nocy

2007-10-29 13:09:12
 Londyn 1854 roku. Mężczyzna wynurza się z mroku uliczki i zmierza do pierwszego lepszego baru, by napić się drinka. Właśnie przed chwilą zabił człowieka.


Tak rozpoczyna się najnowsza powieść Michaela Cox’a „Sens nocy. Spowiedź”, która w mgnieniu oka stała się bestsellerem i to zupełnie nie przypadkowo. Cox zaserwował nam bowiem znakomite, wykwintne danie. Opowieść mroczą z intrygą w tle, budzącą emocje u czytelnika, poruszającą kwestie miłości i zemsty, chorych ambicji.

Edward, wybitny znawca literatury, słynny filolog zabija przypadkowo spotkaną na ulicy osobę tylko po to, aby udowodnić sobie, że jest w stanie to zrobić. Jest to sprawdzian własnych możliwości przed planowanym morderstwem.

Główną ofiarą bohatera jest Phoebus Rainsford Daunt, kolega z Eton, największy wróg z młodości. Sukcesy, które zaczyna odnosić on jako poeta oraz popularność, jaką zyskuje w gronie londyńskiej elity sprawiają, że Edward jeszcze bardziej żądny jest jego śmierci. Od tej pory zaczyna realizować swoja misternie zaplanowana intrygę.

Wszystko by szło po jego myśli, gdyby nie wspomniane już zabójstwo przypadkowej osoby. Pewny siebie filolog, przekonany o doskonałości swojej zbrodni, zatarciu śladów wpada we własne sidła. Zbrodnia doskonała nie istnieje. Edward sam staje się ofiara anonimów, szantażu postaci, która zbrodnie widziała i śledzi każdy jego krok.

Wzrasta napięcie, emocje sięgają zenitu. Bohater zostaje wciągnięty w grę, którą sam przecież rozpoczął. Z jednej strony zjada go ambicja, pragnie zabójstwa dawnego kolegi, z drugiej pojawia się strach i uczucie, że samemu jest się ofiarą. Pikanterii całości dodaje powieści jeszcze wątek miłosny. Edward darzy boweim szczególnym uczuciem kurtyzanę Izabellę Gallini.
 
„Sens nocy. Spowiedź” to doskonała, utrzymana w angielskim klimacie opowieść o zbrodni. Precyzja szczegółów, dopracowane wątki, gradacja napięcia, wspaniale rozpracowana psychika człowieka niezmiernie ambitnego i ukazane zagrożenie przed nadmiarem ambicji to tylko niektóre z jej walorów. To nie tylko obraz człowieka, który żyje przeszłością, osoby ogarniętej pragnieniem zemsty oraz miłością do kobiety, której kochać się nie powinno. Przede wszystkim to obraz człowieka wyniszczonego przez własną, chorobliwą ambicję. Czytelnik wraz z głównym bohaterem przechodzi różne etapy, ale również podróżuje w głąb jego zaburzonej psychiki, odkrywając uczucia targające tą jednostką.
 
Dzieło Cox’a jest dokładnie przemyślane, dzięki czemu czytelnik nie gubi wątków i stopniowo, coraz bardziej wciąga się w mroczny świat Londynu czasów wiktoriańskich. Intryga została dobrze skonstruowana, a przy tym jest niebanalna. Cox świetnie przedstawił także miejsca: bary, domy publiczne, zamglone zakamarki miasta i postaci w kapeluszach. Tak zarysowane tło dodaje powieści jeszcze większej enigmatyczności.
 
Początek "Sensu nocy" wywołuje ciarki, a każda kolejna strona tylko je potęguje. To doskonała lektura na jesienne, chłodne wieczory!
 
 
 

Recenzja sporządzona dzięki uprzejmości Wydawnictwa WAB
 

Słowa kluczowe: Sens nocy. Spowiedź Michael Cox recenzja recenzje książka książki nowości literatura premiery
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Miły dom nad jeziorem
Miły dom nad jeziorem - recenzja komiksu

Oceniamy pierwszy tom apokaliptycznego horroru.

Sierociniec janczarÃłw
Sierociniec janczarów - recenzja książki

Nowy kryminał Piotra Gajdzińskiego.

Batman
Batman: Wyjątkowo mroczna noc - recenzja

Nowe przygody Mrocznego Rycerza.

Polecamy
Hikikomori. Historie o uciekaniu w samotność
Hikikomori - recenzja książki

Pola Rise podjęła się wykonania niezwykłego projektu. Czy warto po niego sięgnąć?

Batman
Batman: Wyjątkowo mroczna noc - recenzja

Nowe przygody Mrocznego Rycerza.

Ostatnio dodane
Miły dom nad jeziorem
Miły dom nad jeziorem - recenzja komiksu

Oceniamy pierwszy tom apokaliptycznego horroru.

Sierociniec janczarÃłw
Sierociniec janczarów - recenzja książki

Nowy kryminał Piotra Gajdzińskiego.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.