Recenzje - Literatura

"Miałem do czynienia z reżyserami psychopatami"

2007-09-28 11:48:09
 Niesformatowani - seria niezwykle interesujących literackich portretów znanych artystów i osób publicznych zawarta w formule dwudziestu jeden wywiadów przeprowadzonych przez dziennikarkę Gazety Wyborczej - Katarzynę Bielas.

W książce znalazły się rozmowy z osobami, dla których wspólna jest umiejętność ciekawego opowiadania o swoim życiu, a których różnią płeć, zawód, filozofia i religia, stosunek do rzeczywistości i życiowe doświadczenia. Katarzynie Bielas pozwoliło to na ukazanie różnorodności postaw i poglądów, na konfrontacje i zderzenie postaw - bez oceniania. Z wywiadów wyłania się rozgałęziony obraz życia artystów i osób publicznych, obejmujący życie osobiste, rodzinne, zawodowe i społeczne. Pytani opowiadają o zarówno lękach, trudach, problemach, jak i o swoich pasjach, o zrealizowanych marzeniach. Odsłaniają warsztat twórczy, mówią o tym, dlaczego sztuka jest mordęgą lub dlaczego można dzięki niej spełnić siebie. Opowiadają o tym, jak odnajdują się w życiu, w społeczeństwie, co robią, jak działają zawodowo.

Wciągające rozmowy o pełnym napięcia przebiegu ukazują niuanse tego, co znane oraz tego, o czym jeszcze nie słyszeliśmy. O tym, że "aktor znajduje się kompletnie poza rzeczywistością. Aktor mistyfikuje, jego naturalnym polem nie jest życie, tylko wyobraźnia. W swojej pracy często doprowadza się do ekstremalnych stanów emocjonalnych. Na dodatek aktorzy traktowani są tak, jakby mieli jakąś nadwiedzę na temat człowieka" - opowiada Marek Kondrat. O tym że "reżyserowanie to dla niego tortura, szczególnie jeśli zdarzy mu się podnieść głos, być nieprzyjemnym. To praca w warunkach stanu wyjątkowego (...)" - Marek Koterski. O tym, że nieraz miał do czynienia "z reżyserami psychopatami, którzy byli niebywale przejmujący, inteligentni i mówili w sposób tak natchniony oraz, że "w filmie największą tragedia jest ciągły brak czasu. Kieślowski umarł na serce, bo się wyeksploatował. Siedział po 12 godzin na planie, w nocy szedł do montażowni" - opowiada Sławomir Idziak.

Od Zbigniewa Libery dowiemy się, że jego "babka była mistyczką, przez całe życie przebywała w innym świecie, miała wizje. A to Matka Boska, anioły, a to Pan Jezus mrugnął do niej okiem w kościele oraz że jego "Uniwersal Penis Expander" - urządzenie do wydłużania penisa - rzeczywiście działa. Dorota Nieznalska ujawni sposoby tworzenia własnej sztuki: "Chciałam się dowiedzieć, dlaczego niektórzy ludzie mają predyspozycje do czynienia zła. Odpowiedzi szukałam też w literaturze, czytałam życiorysy przestępców, morderców". Kazimiera Szczuka upewni, że nie przeszkadzają jej różne nurty jednego dyskursu: "Ja nie mam nic przeciwko temu, żeby mężczyźni mówili to, co myślą, szczerze. O kobietach, o świecie, o wartościach, ale niech będzie jasne, że mówią to w swoim imieniu". O tym, jak myślał o życiu, kiedy był młody, Lech Janerka powie: "Polega na tym, że człowiek jest twardy, wykonuje proste polecenia, nie pozwala się dotykać ani zbliżać na odległość, z której można przylać". O tym, jakie może być życie w każdej następnej chwili Krzysztof Majchrzak: "W buddyzmie podoba mi się na przykład powiedzenie, że aby studiować buddyzm, trzeba studiować siebie. Aby studiować siebie, trzeba zapomnieć o sobie."

Niezwykle umiejętnie posługująca się "narzędziami" dziennikarza Katarzyna Bielas, poprzez sekwencję celnych pytań, stworzyła w swoich wywiadach klimat intymnej więzi i ciepła, przy jednoczesnej reporterskiej rejestracji najdrobniejszych faktów i emocji. Książka warta polecenia dziennikarzom, miłośnikom artystów i nie tylko!


Alicja Jasiók
alicja.jasiok@dlastudenta.pl

Słowa kluczowe: "Niesformatowani" katarzyna bielas recenzja recenzje literatura nowości Kondrat Koterski Libera
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Miły dom nad jeziorem
Miły dom nad jeziorem - recenzja komiksu

Oceniamy pierwszy tom apokaliptycznego horroru.

Sierociniec janczarÃłw
Sierociniec janczarów - recenzja książki

Nowy kryminał Piotra Gajdzińskiego.

Batman
Batman: Wyjątkowo mroczna noc - recenzja

Nowe przygody Mrocznego Rycerza.

Polecamy
Miasto Duchów - recenzja książki

Dowiedz się, czy warto przeczytać nową powieść Victorii Schwab.

Batman
Batman: Wyjątkowo mroczna noc - recenzja

Nowe przygody Mrocznego Rycerza.

Ostatnio dodane
Miły dom nad jeziorem
Miły dom nad jeziorem - recenzja komiksu

Oceniamy pierwszy tom apokaliptycznego horroru.

Sierociniec janczarÃłw
Sierociniec janczarów - recenzja książki

Nowy kryminał Piotra Gajdzińskiego.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.