Recenzje - Literatura

Jerzy Stuhr - erudyta

2007-11-19 16:41:12

 Książka Marii Malatyńskiej „Ucieczka do przodu!" to zbiór rozmów z Jerzym Stuhrem. Wprowadzenie i zarazem część całości stanowią tu fragmenty wywiadu z 1980 roku, w którym autorka przypisała aktorowi doniosłą funkcję głosu pokolenia. W dalszej kolejności zamieszczono tu wywiady przeprowadzane od 2004 roku, ukazujące się  w „Gazecie Krakowskiej" w cyklu zatytułowanym „Jedno pytanie do J.S.".


W ten sposób Malatyńska daje obraz pewnej drogi, jaką przeszedł Stuhr od momentu spektakularnego sukcesu do czasów współczesnych, kiedy to jego pozycja i znaczenie jako aktora, twórcy filmowego, nauczyciela i wreszcie ambasadora polskiej kultury na świecie są już niejako ukonstytuowane. Jerzego Stuhra nikomu przedstawiać nie trzeba, a to chyba najlepsze uzasadnienie potrzeby powstania owego zbioru, proponującego bardziej pogłębioną, bo osobistą wypowiedź artysty o samym sobie i o swojej sztuce.

Książkę czyta się z prawdziwą przyjemnością, a nawet, można powiedzieć  z satysfakcją. Bo Stuhr to pasjonata. Z pasją tworzy i z pasją żyje. Wypływający z tego faktu optymizm udziela się czytelnikowi. Daje to wspaniałe, kojące wręcz przeświadczenie, że nasza polska współczesna rzeczywistość to coś więcej niż żenujące polityczne afery, a kultura rodzima świetnie broni się przed szturmem miałkości.

W tym aspekcie kontakt czytelnika ze Stuhrem - erudytą, napawa nadzieją i w przedziwny sposób zapewnia poczucie bezpieczeństwa. Bo są, wśród nas ludzie, autorytety, którym się chce. A Stuhr potrafi jeszcze rzecz niezwykłą: z łapczywością młodzieńca, zachwycić się nad życiem i sztuką, docenić na pierwszym miejscu to, co ma w sobie przekorę i niebanalność, by za chwilę poważnie i z pokorą mówić o patriotyzmie i o wartości polskiej kultury, o tym jak się ją tworzy, ale też jak nauczyć się ją doceniać. Ta prezentowana przez niego drogocenna wrażliwość spojrzenia, to ogromne wyczulenie stanowi chyba najsilniejsze wrażenie, jakie pozostaje po lekturze „Ucieczki do przodu!".
 
Książkę polecam wszystkim, także tym, którzy kojarzą Jerzego Stuhra wyłącznie  z „Seksmisją" Juliusza Machulskiego. Czytelnik nie dozna bowiem za jej sprawą ani krztyny sztywnego mentorstwa. Wręcz przeciwnie: czeka go pouczające, ożywcze spotkanie ze współczesnym inteligentem, świadomym i oddanym swej sztuce obserwatorem rzeczywistości.


Joanna Mizgalska
(joanna.mizgalska@dlastudenta.pl)


 Recenzja powstała dzięki uprzejmości Wydawnictwa "Znak"
Słowa kluczowe: ucieczka do przodu recenzja jerzy stuhr seksmisja stuhr korowód pogoda na jutro
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Miły dom nad jeziorem
Miły dom nad jeziorem - recenzja komiksu

Oceniamy pierwszy tom apokaliptycznego horroru.

Sierociniec janczarÃłw
Sierociniec janczarów - recenzja książki

Nowy kryminał Piotra Gajdzińskiego.

Batman
Batman: Wyjątkowo mroczna noc - recenzja

Nowe przygody Mrocznego Rycerza.

Polecamy
Batman
Batman: Wyjątkowo mroczna noc - recenzja

Nowe przygody Mrocznego Rycerza.

Hikikomori. Historie o uciekaniu w samotność
Hikikomori - recenzja książki

Pola Rise podjęła się wykonania niezwykłego projektu. Czy warto po niego sięgnąć?

Ostatnio dodane
Miły dom nad jeziorem
Miły dom nad jeziorem - recenzja komiksu

Oceniamy pierwszy tom apokaliptycznego horroru.

Sierociniec janczarÃłw
Sierociniec janczarów - recenzja książki

Nowy kryminał Piotra Gajdzińskiego.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.