Recenzje - Literatura

Hitchcock w ogniu pytań

2006-05-18 00:00:00

 Każdy wywiad z Alfredem Hitchcockiem jest cenny. Ale biorąc pod uwagę, że mamy do czynienia z wywiadem grubości książki, w którym mistrzowi suspensu partneruje inny mistrz kina, Francois Truffaut (przygotowany do zadania jak rzadko który dziennikarz) - można mówić o dziele sztuki.

   Oto niepowtarzalna okazja: dwie legendy kinematografii, artyści wywodzący się z odmiennych tradycji, prowadzą rozmowę, w której szczegółowo i ciekawie omawiają wszystkie filmy Hitchcocka po kolei - a my możemy podsłuchiwać.

   Podobno pełne nagranie rozmowy trwało 50 godzin, a Truffaut zdążył w tym czasie zadać około 500 pytań. Pierwszy wywiad-rzeka Truffaut'a z Hitchcock'iem wydany został w 1967, kiedy obaj panowie byli u szczytu powodzenia. W 1984, po śmierci Hitchcocka Truffaut opublikował drugie wydanie książki z paroma dodatkowymi rozmowami. Krąży plotka, że wydanie rozmów z mistrzem suspensu przyniosło Truffaut'owi więcej pieniędzy niż którykolwiek z jego filmów fabularnych.

   To fakt historyczny, że Francuzi jako pierwsi poznali się na Hitchcocku, uznając go za artystę największego formatu w czasach kiedy w Anglii i Ameryce uznawany był jeszcze za twórcę nieistotnych filmów rozrywkowych (często przytaczana ciekawostka: Hitchcock nigdy nie dostał Oscara). Relacja między dwoma bohaterami Hitchcock/Truffaut jest pochodną tego stanu rzeczy - Truffaut traktuje Hitchcock'a tak jak młody złodziejaszek traktowałby starego, owianego legendą gentlemana-włamywacza... Czyli trochę się podlizuje. Hitchcock natomiast do swojej roli profesora/mistrza wprowadza rys dyskretnej figlarności. Chętnie mówi o swoich niepowodzeniach, opowiada o niezrealizowanych (często absurdalnych) pomysłach filmowych, skutecznych sposobach zadawania śmierci, dowcipkuje, jest bardzo surowy w ocenie własnych filmów i sypie anegdotami.

   Właściwie można by pokusić się o twierdzenie, że w Hitchcock/Truffaut najciekawsze są fragmenty, kiedy ujawnia się specyficzne poczucie humoru Hitchcock'a. Niewykluczone oczywiście, że kogoś zaciekawią ustępy ze szczegółami technicznymi robienia filmów: sposób doboru aktorów, współpraca z producentami, pisanie scenariuszy, stosunek reżysera do scenariuszy, światło, scenografia, konstrukcja fabuły (Truffaut często pyta o te rzeczy) - informacji na wymienione tematy jest w książce sporo i dają one ogólny pogląd na codzienność pracy w zawodzie reżysera. Wśród nich znajdują się perełki, takie jak anegdota o aktorze, który pozwalał filmować się tylko w bliskich planach, ponieważ nie wymyślił jeszcze sposobu chodzenia dla postaci, którą grał. Albo ta o świetle umieszczonym w szklance mleka. Albo ta o pomyśle na postać, która miała mieć wytatuowany na spodzie stopy krzyż Chrystusa, żeby deptać go przy każdym kroku.

  Hitchcock opowiada też dowcipy. Oto jeden z nich: dwie kozy zjadają taśmę filmu będącego adaptacją słynnej powieści. W pewnym momencie jedna mówi do drugiej - "Książka była lepsza". Miłośników kina sir Alfreda ucieszą obszerne wypowiedzi na temat suspensu, McGuffin'ów, niezrealizowanego filmu o katastrofie Titanica, rozciągania czasu filmowego, przechodzenia od "największego" do "najmniejszego", roli montażu i oczywiście życia samego Mistrza. Dla pozostałych ciekawa pozycja do czytania w tramwaju lub w czasie wykładu. Brawo Świat Literacki.

tytuł:Hitchcock/Truffaut
autor: Helen G. Scott, Francois Truffaut
wydawca: Świat Literacki, 2005

Paweł Krzemiński
(pawel.krzeminski@dlastudenta.pl)

Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Miły dom nad jeziorem
Miły dom nad jeziorem - recenzja komiksu

Oceniamy pierwszy tom apokaliptycznego horroru.

Sierociniec janczarÃłw
Sierociniec janczarów - recenzja książki

Nowy kryminał Piotra Gajdzińskiego.

Batman
Batman: Wyjątkowo mroczna noc - recenzja

Nowe przygody Mrocznego Rycerza.

Polecamy
Podwójna rozgrywka - recenzja książki

Dowiedzcie się, czy nauczycielce z Wrocławia uda się odnaleźć zaginiony obraz.

Hikikomori. Historie o uciekaniu w samotność
Hikikomori - recenzja książki

Pola Rise podjęła się wykonania niezwykłego projektu. Czy warto po niego sięgnąć?

Ostatnio dodane
Miły dom nad jeziorem
Miły dom nad jeziorem - recenzja komiksu

Oceniamy pierwszy tom apokaliptycznego horroru.

Sierociniec janczarÃłw
Sierociniec janczarów - recenzja książki

Nowy kryminał Piotra Gajdzińskiego.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.