Recenzje - Literatura

Trudna sztuka kontaktów

2007-09-26 10:47:33

 Komunikujemy się ze sobą wszyscy. Czy to manager wyższego szczebla, doradca bankowy czy student - każdy z nas uczestniczy w kontaktach międzyludzkich, negocjuje, przemawia. Nie każdy jednak jest mistrzem erudycji i wytrawnym oratorem. Kłopoty z rozmową, szczególnie, w większym gronie mają przede wszystkim ludzie nieśmiali. Książka „Mówić swobodnie i śmiało w każdej sytuacji” Dona Gabor jest adresowana do nich, ale nie tylko.

Autor, specjalista od spraw komunikacji międzyludzkich, prowadzi specjalnie dla swojego czytelnika osobiste szkolenie. Trening, któremu czytelnik się poddaje, uczy trudnej sztuki nawiązywania znajomości na przyjęciach i w podróży, unikania drażliwych tematów czy radzenia sobie w zwykłych, codziennych sytuacjach wymagających asertywności.

Książka podzielona jest na trzy części, z których każda głębiej dotyka problematyki związanej z prowadzeniem rozmów i pozwala na przezwyciężenie nieśmiałości oraz na zdobycie biegłości w kwestii komunikowania się z ludźmi.

Część pierwsza - „Zerwanie z nieśmiałością” zawiera rady, jak pokonać wstydliwość i nieśmiałość, rozmawiając ze sobą i przekazując podświadomości pozytywne komunikaty. Pokazuje, jak możemy otworzyć się na świat dzieląc się z innymi swoją wiedzą i doświadczeniem czy też opowiadając o hobby i pasji.

W części „Sztuka mówienia na spotkaniach towarzyskich” nauczymy się, jak prowadzić sztukę pogawędki czy lekkiej rozmowy towarzyskiej. Unikając tematów trudnych i kontrowersyjnych możemy wymieniać informacje, będące podstawą do późniejszych kontaktów. Don Gabor radzi, jak przygotować listę zagadnień do rozmowy, znaleźć przyjazną grupę na przyjęciu i dołączyć do dyskusji. Krok po kroku przeprowadza nas przez trudne procesy przełamywania strachu i lęku przed nieznajomymi. Uświadamia nam, jak ważne jest opracowanie właściwej strategii poruszania się na bankietach czy wreszcie...odprężenie się i dobra zabawa na własnym przyjęciu.

Autor wspomina też o najczęściej popełnianych przez ludzi błędach, dzięki czemu możemy je w odpowiednim czasie wyeliminować. Porusza również temat wygłaszania toastów na przyjęciach, a nawet podaje ich przykłady na różne okazje. Ogromną rolę przywiązuje do utrzymywania tzw. „telewięzi”, przekonując o ogromnej roli, jaką w kontaktach odgrywają rozmowy przez telefon.

Trzecia część zatytułowana „Sztuka mówienia na spotkaniach biznesowych” koncentruje się na oficjalnych sytuacjach zawodowych. Po lekturze książki bez trudu przebrniemy przez rozmowę kwalifikacyjną, negocjacje czy tez pertraktacje z trudnymi klientami.

„Mówić swobodnie i śmiało...” to podręcznik nie tylko dobrego mówcy i biznesmena, ale każdego z nas. Często bowiem popełnione przez nas faux pass znajduje odzwierciedlenie w kontaktach osobistych i zawodowych. Nawet ze zdarzających się błędów słownych i sytuacyjnych powinno się zrobić sztukę, a już na pewno powinno być nią dążenie do ich wyeliminowania. Książka Dona Gabor niewątpliwie przyjdzie nam w tym z pomocą.


Justyna Gul

justyna.gul@dlastudenta.pl






Słowa kluczowe: Mówić swobodnie i śmiało... poradniki poradnik sztuka konwersacji rozmowy jak mówić książka książki
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Miły dom nad jeziorem
Miły dom nad jeziorem - recenzja komiksu

Oceniamy pierwszy tom apokaliptycznego horroru.

Sierociniec janczarÃłw
Sierociniec janczarów - recenzja książki

Nowy kryminał Piotra Gajdzińskiego.

Batman
Batman: Wyjątkowo mroczna noc - recenzja

Nowe przygody Mrocznego Rycerza.

Polecamy
KsiąÅźka
Wszystko, czego ci nie mówią, gdy jesteś nastolatkiem - recenzja książki

Nowa książka Mikołaja Marceli o tym, jak wkroczyć w dorosłe życie po okresie nastoletnim.

Przewodnik dla damy po halkach i korsarstwie - recenzja

Wybierz się w kolejną podróż z rodzeństwem Montague.

Ostatnio dodane
Miły dom nad jeziorem
Miły dom nad jeziorem - recenzja komiksu

Oceniamy pierwszy tom apokaliptycznego horroru.

Sierociniec janczarÃłw
Sierociniec janczarów - recenzja książki

Nowy kryminał Piotra Gajdzińskiego.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.