Recenzje - Literatura

Po prostu pozwolili mówić

2008-06-17 09:17:29

 Juliette Morillot i Dorian Malovic pokazują, jakim piekłem jest życie w komunistycznym raju. „Uchodźcy z Korei Północnej. Relacje świadków” to zapis rozmów z tymi, którym udało się uciec przed pełnymi miłości oczami Kim Dzong Ila.

W Korei Północnej oficjalnie nie ma prostytucji. Podobnie jak oficjalnie nie ma głodu, narkotyków i nierówności społecznych. Nie ma tam jednak przede wszystkim jednej rzeczy – perspektywy, by normalnie żyć.

Autorzy ksiązki, francuscy dziennikarze odnajdywali swoich rozmówców w Chinach, Japonii, Mandżurii, Korei Południowej. A wszystko po to, aby odrzeć z tajemnicy jeden z najbardziej zbrodniczych reżimów we współczesnym świecie.

Opisują ludzi, których jedynym posiłkiem jest kurz wymieszany z błotem. Pokazują obgryzione z kory drzewa. Zabierają nas nad rzekę Tuman, którą co noc dziesiątki ludzi stara się z narażeniem życia przedostać do lepszego życia. Rozmawiają z dziewczynami, dla których jedyna szansą przeżycia jest prostytucja (oczywiście, w Pustelniczym Królestwie oficjalnie nieistniejąca).

Dziennikarze usuwają się na bok. Pozwalają mówić uciekinierom z Korei Północnej, wyrzucić z siebie wstrząsające historie. Ludzkie świadectwa składają się na obraz kraju od lat toczonego przez raka korupcji, przemocy i wszechobecnego strachu.

Morillot i Malovic zadają pytania prostym ludziom, przedstawicielom klasy średniej, prominentom. Nie rzucają oskarżeń, nie diabolizują Phenianu, nie kreują się na obrońców demokratycznych wartości. Po prostu pozwalają mówić. I prawda, niestety, bywa bardziej przerażająca niż fikcja.


Marcin Szewczyk
(marcin.szewczyk@dlastudenta.pl )

 


Recenzja powstała dzięki uprzejmości wydawnictwa WAB






Słowa kluczowe: Uchodźcy z Korei Północnej. Relacje świadków recenzja recenzje wab literatura książki nowości korea
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Miły dom nad jeziorem
Miły dom nad jeziorem - recenzja komiksu

Oceniamy pierwszy tom apokaliptycznego horroru.

Sierociniec janczarÃłw
Sierociniec janczarów - recenzja książki

Nowy kryminał Piotra Gajdzińskiego.

Batman
Batman: Wyjątkowo mroczna noc - recenzja

Nowe przygody Mrocznego Rycerza.

Polecamy
Stowarzyszenie Srok
Stowarzyszenie Srok - recenzja książki

Odkryj, jakie tajemnice skrywa Illumen Hall.

Młodzi Tytani. Raven
Młodzi Tytani: Raven - recenzja komiksu

Wysokie oczekiwania wobec najnowszej powieści graficznej DC - czy dorasta do oryginału?

Ostatnio dodane
Miły dom nad jeziorem
Miły dom nad jeziorem - recenzja komiksu

Oceniamy pierwszy tom apokaliptycznego horroru.

Sierociniec janczarÃłw
Sierociniec janczarów - recenzja książki

Nowy kryminał Piotra Gajdzińskiego.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.