Recenzje - Literatura

Papież literatury strącony z piedestału

2009-05-20 13:20:48

 „Marcel Reich-Ranicki. Polskie lata" to wciągająca opowieść o życiu w Polsce i wyborach Marcelego Reicha-Ranickiego, zwanego papieżem literatury -  poważanego w Niemczech i na świecie krytyka literackiego, wyznaczającego „być albo nie być" dla wielu pisarzy. Ale także sprawcy kulturalnego odrodzenia się Niemców po Auschwitz.

Życie Reicha-Ranickiego wyznaczają trzy etapy, sygnowane zmianami nazwisk. „Nazwisko w przyjętej formie zdradza, że wyrósł  w tak zwanych ciekawych czasach" - pisze autor, Gerhard Gnauck. Jest więc Marceli Reich, młody Żyd z Włocławka, studiujący w Berlinie do czasu wydalenia z Niemiec wskutek hitlerowskich czystek w 1938. Podczas II wojny światowej tłumacz dla Niemców w żydowskim Judenracie w warszawskim getcie, w końcu ucieka i ukrywa się u obcej rodziny do końca wojny.

Potem pracownik Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, wierny nowemu systemowi i władzy. Następnie pojawia się Marceli Ranicki - rewindykator odszkodowań wojennych i prawdopodobnie tajny agent bezpieki w Berlinie, po zaskakująco szybkiej karierze - konsul RP w Londynie, szef wywiadu na Wielką Brytanię, odwołany wskutek czystek antysemickich w PZPR, skazany na polityczny i literacki niebyt oraz uznany za zdrajcę i wroga PRL od czasu ucieczki na Zachód w 1958. Po raz trzeci odradza się jako Marcel Reich-Ranicki, obywatel niemiecki, wkrótce guru krytyków i piewca literatury niemieckiej.

Książka Gnaucka to wspaniała relacja dla zainteresowanych skomplikowanych stosunkami polsko-żydowsko-niemieckich, życiem literackim PRL i trudnymi wyborami żyjących w tamtych ciekawych czasach. Nie jest to prosta powiastka propagandowa, jednostronnie naświetlająca życie żydowskiego chłopaka, który został komunistycznym agentem. Jest to głównie próba odpowiedzi na pytania, w których padają Wielkie Słowa: tożsamość, bohaterstwo, zdrada, miłość do ojczyzny - której,  z jakim przymiotnikiem? Ale to także książka, która zatrzęsła dotąd niewzruszoną pozycją pierwszego świętego niemieckiej literatury i zburzyła konsekwentnie budowany od lat samooczyszczający życiorys Reicha.

Książka jest dobrą dziennikarską robotą Gerharda Gnaucka z „Die Welt", opartą na wywiadach z głównym bohaterem oraz jego autobiografii, z rodziną, znajomymi, pracownikami, ale i na dokumentacji, choćby bogatych archiwach pełnych raportów i teczek UB. Historia Reicha-Ranickiego pokazuje, że nic nie jest czarno - białe, że najzwyczajniej w świecie nie wolno nadawać jednoznacznej etykiety „zdrajca", „bohater". I, jak mawia Reich - Ranicki - „wsadzać do jakiegoś getta".

Karolina Kuśmider
(karolina.kusmider@dlastudenta.pl)

Słowa kluczowe: marcel reich ranicki polskie lata recencja książka gerhard gnauck
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Miły dom nad jeziorem
Miły dom nad jeziorem - recenzja komiksu

Oceniamy pierwszy tom apokaliptycznego horroru.

Sierociniec janczarÃłw
Sierociniec janczarów - recenzja książki

Nowy kryminał Piotra Gajdzińskiego.

Batman
Batman: Wyjątkowo mroczna noc - recenzja

Nowe przygody Mrocznego Rycerza.

Polecamy
Beast Boy - recenzja komiksu

Młodzi Tytani powracają! Sprawdź, czy warto sięgnąć po przygody Beast Boya.

Rytm Wojny
Archiwum Burzowego Światła - recenzja serii Brandona Sandersona

W Polsce ukazało się pierwsze wdanie najnowszej części serii fantasy pióra Brandona Sandersona. Czy warto sięgnąć po "Archiwum Burzowego Światła"?

Polecamy
Ostatnio dodane
Miły dom nad jeziorem
Miły dom nad jeziorem - recenzja komiksu

Oceniamy pierwszy tom apokaliptycznego horroru.

Sierociniec janczarÃłw
Sierociniec janczarów - recenzja książki

Nowy kryminał Piotra Gajdzińskiego.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.