Recenzje - Literatura

Zło jest zawsze takie samo

2010-10-15 14:40:29

„Zło jest zawsze takie samo. To ludzie, chcąc się usprawiedliwić, mówią: zło ma wiele twarzy, nic nie możemy zrobić. A zło ma zawsze konkretną twarz. I trzeba z nim walczyć. (…) Sami go nie pokonamy…Nikt nie zdoła tego zrobić. Pozostaje wybór: jeśli jesteś po stronie zła, to jesteś wolny i możesz wszystko, jesteś nadczłowiekiem. A jeśli nie, to zaciśnij zęby i walcz do końca. (…) My jesteśmy potrzebni, żeby to [nieuchronne] zwycięstwo zła, było okupione wysoką ceną.”

To stwierdzenie głównego bohatera mistrzowskiego kryminału Antona Czyża "Boska trucizna" wydaje się być jego rozliczeniem ze sprawy, którą, jak sądzi, właśnie udało mu się zamknąć. Nie było to jednak zwykłe śledztwo. Gdyby nie to, że Wanzarow za wszelką cenę chciał dążyć do prawdy, wszystko mogłoby wyglądać inaczej…

Wszystko dzieje się na początku XX wieku w Petersburgu. Lada dzień w Rosji wybuchnie rewolucja, czuć ją już na każdym kroku. To właśnie staje się tłem dla przedziwnych wydarzeń, w których uczestniczy radca kolegialny Wanzarow. Wszystko rozpoczyna się z momentem znalezienia w zaspie zwłok nienoszących żadnych oznak zabójstwa. Śledztwo ma skończyć się bardzo szybko, przecież to rutynowa zbrodnia, a przestępca wydaje się być na wyciągnięcie ręki.

Jednak nic z tego. Ta z pozoru błaha sprawa zaczyna wikłać się na wiele sposobów, a za każdym razem, gdy śledczy są pewni, że to już koniec, okazuje się, że wszystko zagmatwało się jeszcze bardziej. Pojawiają się kolejne ofiary, sam Wanzarow jest zastraszany, agenci okazują się zdrajcami…

Jedynym elementem, który łączy te wszystkie sprawy, jest tajemnicza soma. Czy to możliwe, że profesorowi chemii udało się odkryć napój, który czyni z człowieka bóstwo? Czy „Faust” może kryć w sobie przepis na legendarną somę? I wreszcie: czy to odkrycie pozwoli zmienić bieg historii i „uwolnić” uciemiężonych?

Anton Czyż, Boska Trucizna

Agnieszka Nowak
(agnieszka.nowak@dlastudenta.pl)

Słowa kluczowe: Anton Cziż Boska trucizna
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Miły dom nad jeziorem
Miły dom nad jeziorem - recenzja komiksu

Oceniamy pierwszy tom apokaliptycznego horroru.

Sierociniec janczarÃłw
Sierociniec janczarów - recenzja książki

Nowy kryminał Piotra Gajdzińskiego.

Batman
Batman: Wyjątkowo mroczna noc - recenzja

Nowe przygody Mrocznego Rycerza.

Polecamy
Beast Boy - recenzja komiksu

Młodzi Tytani powracają! Sprawdź, czy warto sięgnąć po przygody Beast Boya.

Rytm Wojny
Archiwum Burzowego Światła - recenzja serii Brandona Sandersona

W Polsce ukazało się pierwsze wdanie najnowszej części serii fantasy pióra Brandona Sandersona. Czy warto sięgnąć po "Archiwum Burzowego Światła"?

Polecamy
Ostatnio dodane
Miły dom nad jeziorem
Miły dom nad jeziorem - recenzja komiksu

Oceniamy pierwszy tom apokaliptycznego horroru.

Sierociniec janczarÃłw
Sierociniec janczarów - recenzja książki

Nowy kryminał Piotra Gajdzińskiego.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.