Recenzje - Literatura

Iść z wojną na "kompromis"

2010-10-13 16:22:04

Wojna jest stanem, który każdy przeżywa indywidualnie. Strach posiada własną osobowość, rozpacz zyskuje nowe oblicze. I spokój… Czy można iść z wojną na „kompromis”? Porzucić przerażenie, opanować nerwy i żyć tak jak gdyby nic nigdy złego się nie wydarzyło? Rozwiązanie niesprawiedliwe, a zyski nierówno podzielone, ponieważ wojna jest przede wszystkim bitwą psychologiczną ze samym sobą, czasem jedynie skrywaną pod tarczą obojętności i przystosowania. Jedyne ustępstwo tej prawdziwej, zbrojnej polega na tym, że zamiast szybkiego rozwiązania, oferuje wieloletnią niepewność.

W prowincjonalnym miasteczku San Jose czas upływa leniwie. Ismael, emerytowany nauczyciel, zbiera pomarańcze podglądając młodą sąsiadkę. Żona robi mu wyrzuty. Dzieci oddają się codziennym zabawom, w oddali słychać papugi. Wkrótce sielanka zostaje zakłócona, ponieważ w Kolumbii od kilkudziesięciu lat trwa wojna partyzancka. Oddziały lewicowe, prawicowe bojówki paramilitarne i żołnierze gangów narkotykowych docierają do miasteczka. W mieszkańcach na nowo zaczyna budzić się strach, w wielu przypadkach potęgowany zaginięciem bliskich. Ismael wyrusza w poszukiwania, ponieważ jedną z dziesiątek zaginionych jest jego własna żona.

Powieść Evelio Rosero „Między frontami” jest krótka i oszczędna. Nie ucieszy wszystkich tych, którzy uwielbiają delektować się słowem i zagłębiać w portrety psychologiczne bohaterów. Wiele interesujących wątków zostaje niepodjętych lub ukróconych, główny bohater Ismael zazwyczaj coś nam oznajmia i opisuje stroniąc od dzielenia się własnymi uczuciami.  Może się wydawać daleki od realistycznego obrazu człowieka, a już na pewno człowieka, który znajduje się w okupowanym przez niebezpieczne oddziały mieście.

Należy jednak pamiętać, że książka jest konstrukcją, bohaterowie ( pomijając beztroskie i spontaniczne pisarstwo) pewnego rodzaju produktem, któremu nadaje się z wielką uwagą konkretne cechy, zatem należy zaufać pisarzowi i jego koncepcji. Na pewno nie była przypadkowa.

Argument może i nieprzekonujący dla niektórych, lecz Ci, którzy lubią zabawy z niuansami i oszczędnymi informacjami, na pewno zamiast niedosytu emocjonalnego odkryją przerażający obraz człowieka, który w sytuacji przyprawiającej o grozę, zachowuje się obco według nas, a właściwie sobie i swojej naturze. Ludzką naturę natomiast ciężko przezwyciężyć, dlatego co niektórzy pod koniec mogą być delikatnie mówiąc zdegustowani. Inni odnajdą w tym szaleństwo i irracjonalność właściwą ludziom i przerażającą zarazem.

Książkę, nawet jeśli wyda się – ze względu na swoje osobiste oczekiwania wobec literatury-  mało emocjonalna, warto na pewno przeczytać dla ostatnich scen. Te gwarantują potężną dawkę silnych emocji.

Magdalena Wiśniewska
(magdalena.wisniewska@dlastudenta.pl)

Słowa kluczowe: między frontami evelio rosero recenzja książki
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Miły dom nad jeziorem
Miły dom nad jeziorem - recenzja komiksu

Oceniamy pierwszy tom apokaliptycznego horroru.

Sierociniec janczarÃłw
Sierociniec janczarów - recenzja książki

Nowy kryminał Piotra Gajdzińskiego.

Batman
Batman: Wyjątkowo mroczna noc - recenzja

Nowe przygody Mrocznego Rycerza.

Polecamy
Rytm Wojny
Archiwum Burzowego Światła - recenzja serii Brandona Sandersona

W Polsce ukazało się pierwsze wdanie najnowszej części serii fantasy pióra Brandona Sandersona. Czy warto sięgnąć po "Archiwum Burzowego Światła"?

KsiąÅźka
Wszystko, czego ci nie mówią, gdy jesteś nastolatkiem - recenzja książki

Nowa książka Mikołaja Marceli o tym, jak wkroczyć w dorosłe życie po okresie nastoletnim.

Polecamy
Ostatnio dodane
Miły dom nad jeziorem
Miły dom nad jeziorem - recenzja komiksu

Oceniamy pierwszy tom apokaliptycznego horroru.

Sierociniec janczarÃłw
Sierociniec janczarów - recenzja książki

Nowy kryminał Piotra Gajdzińskiego.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.