Recenzje - Literatura

Gdzie jest Śmierć?

2012-02-23 12:59:05

Wężowowłose panie zaczynały wkurzać Percy’ego. Powinny zginąć trzy dni temu, kiedy zrzucił na nie skrzynię kul do kręgli w Napa Bargain Mart. Powinny zginąć dwa dni temu, kiedy wjechał w nie wozem policyjnym  w Martinez. A już na pewno powinny zginąć tego ranka, kiedy odciął im głowy w Tilden Park.

Drugi tom cyklu Olimpijscy herosi, autorstwa Ricka Riordana, nosi tytuł Syn Neptuna. Książka przenosi czytelnika w klimat całkowicie odmienny niż pierwsza część – Zagubiony heros. Choć Grecja zostaje zastąpiona przez Rzym, to szkielet dzieła jest wciąż taki sam: trójka młodych ludzi, masa niebezpieczeństw, misja do wykonania. Misja, która może doprowadzić do zagłady rzymskich potomków bogów, albo do zwycięstwa nad hordami nieprzyjaciół, prowadzonych przez jakże sympatyczny tandem – Alkyoneusa i Polybotesa. Gdzieś po drodze bohaterowie przeżywają własne rozterki, problemy oraz niepewności. Na domiar złego, Śmierć gdzieś się zawieruszyła.

Mimo ciekawej fabuły, książka Riordana zmaga się z kilkoma problemami, które niestety negatywnie wpływają na jej jakość. Pierwszym z nich jest przewidywalność. Przebrnąwszy przez pierwsze jej karty, już wiedziałem, że wszystko skończy się w taki, a nie inny sposób. A szkoda. Brak mi tu nieprzewidywalności, takiej jak choćby u G.R.R. Martina. Drugim negatywnym aspektem jest podobieństwo do poprzedniego tomu. Syn Neptuna oparty jest na podobnym szablonie, co Zagubiony heros. Trzy osoby w drużynie, znów dwóch chłopców, Percy Jackson i Frank Zhang, oraz jedna dziewczyna, Hazel Levesque, zakochana w członku teamu, zanik pamięci, misja do wykonania, nieprzyjazna osoba w obozie. Przyznam szczerze, że mnie to znudziło. Staram się to jednak usprawiedliwić potrzebą wprowadzenia nowej, jakże potrzebnej dla całego cyklu, trójki bohaterów. Szkoda tylko, że sposób nie został choć trochę urozmaicony.

O ilustracjach, do których tak często przyczepiam się w swoich recenzjach, nawet nie wspominam. Tu również jest ich brak, co szczególnie kontrastuje z naprawdę dobrze zrobioną okładką.

Jednak książka ma również pozytywne strony. Bez wątpienia Riordan umiejętnie przekazuje czytelnikowi wiedzę na temat kultury i mitologii starożytnych Rzymian, nie epatując wiedzą, która by się znudziła. To duży plus. Książka skierowana jest zdecydowanie do osób młodszych. Może ich zaciekawić i być impulsem do dalszego poznawania źródeł kultury europejskiej. Postaci, wykreowane na kartach Syna Neptuna, są barwne dzięki swoim charakterom, historiom oraz przeżyciom. Osobiście razi mnie jednak bohaterskość trzynastolatki. W moim odczuciu jest to lekko fałszywe i sztuczne. Tak samo, jak część dialogów, które wydają się być prowadzone w sposób maksymalnie „luzacki”.

Przyznam, że mam problem z oceną książki. Z jednej strony wciągnęła mnie, co spowodowane jest zapewne owym antycznym klimatem. Z drugiej strony miejscami rozczarowała. Podsumowując jednak, mimo średnio entuzjastycznej oceny, polecam ją każdemu, kto jest zainteresowany rzymską mitologią, prostą w odbiorze literaturą przygodowo fantastyczną oraz każdemu, kto lubi Percy’ego Jacksona.

Ocena w skali akademickiej:

Fabuła: 4.0
Kreacja bohaterów: 4.5
Przewidywalność: 3.0
Oprawa graficzna: 4.0
Świat: 4.5

Ocena końcowa: 4.0

Rick Riordan, Syn Neptuna, Galeria Książki, 2012

Bartek Janiczek

Słowa kluczowe: syn neptuna recenzja książki fantastyka rick riordan
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Miły dom nad jeziorem
Miły dom nad jeziorem - recenzja komiksu

Oceniamy pierwszy tom apokaliptycznego horroru.

Sierociniec janczarÃłw
Sierociniec janczarów - recenzja książki

Nowy kryminał Piotra Gajdzińskiego.

Batman
Batman: Wyjątkowo mroczna noc - recenzja

Nowe przygody Mrocznego Rycerza.

Polecamy
KsiąÅźka
Wszystko, czego ci nie mówią, gdy jesteś nastolatkiem - recenzja książki

Nowa książka Mikołaja Marceli o tym, jak wkroczyć w dorosłe życie po okresie nastoletnim.

Młodzi Tytani. Raven
Młodzi Tytani: Raven - recenzja komiksu

Wysokie oczekiwania wobec najnowszej powieści graficznej DC - czy dorasta do oryginału?

Polecamy
Ostatnio dodane
Miły dom nad jeziorem
Miły dom nad jeziorem - recenzja komiksu

Oceniamy pierwszy tom apokaliptycznego horroru.

Sierociniec janczarÃłw
Sierociniec janczarów - recenzja książki

Nowy kryminał Piotra Gajdzińskiego.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.