Nowości - Literatura

"Wykrzywiam się na ten wszechświat" Broniewskiego

2011-02-04 12:33:21

Kolejną pozycją w nowej serii wydawniczej Biura Literackiego "44. Poezja polska od nowa" jest tom "Wykrzywiam się na ten wszechświat" Władysława Broniewskiego pod redakcją Dariusza Suski, który swoją premierę miał 3 lutego 2011 roku.

Autor wyboru pokazuje nam zupełnie inne oblicze Broniewskiego: "są to wiersze z okresu, kiedy już nie musiał (nie był w stanie, nie chciał) układać się ze światem, mógł pełniejszą gębą 'wykrzywiać się na ten wszechświat' - tak źle urządzony".

To liryki mocno naznaczone przez śmierć, która występuje tu nie tylko w roli tematu, ale oddziałując na poetę z zewnątrz - śmierć żony, później ukochanej córki - wpłynęła na styl poezji Broniewskiego. Jak pisze Joanna Roszak: "tu wiersz - dumny i zadumany - częściej bywa ciemną trumną niż łyżeczką lekarstwa".

Paweł Bernacki zwraca uwagę, że Dariusz Suska wybierając wiersze, znacznie poszerzył społeczny wymiar tej poezji "czyniąc z Broniewskiego nie tylko poetę rewolucji czy obrońcę sprawy polskiej, ale pisarza, który, może nieświadomie, staje się głosem wielu, wykrzywiających się, jak on".

Władysław Broniewski zmarł przed nieomal pięćdziesięcioma laty, 10 lutego 1962 roku. Był poetą i tłumaczem literatury rosyjskiej i niemieckiej. Zadebiutował w 1925 roku tomem "Wiatraki". Ostatnią jego książką był zbiór "Anka" z 1956 roku, z cyklem wierszy napisanych po śmierci córki, często porównywanym do "Trenów" Kochanowskiego.

Wiersze Broniewskiego w interpretacji Dariusza Suski oraz Marii Konopnickiej w lekturze Piotra Matywieckiego zabrzmią 10 kwietnia podczas tegorocznego Portu Wrocław. Wieczór oraz serię "44. Poezja polska od nowa" uzupełnią także "Wiersze i poematy" Adam Ważyka w wyborze Andrzeja Sosnowskiego.

ip

Słowa kluczowe: wykrzywiam się na ten wszechświat broniewski premiera
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Czarownica Zora. Czarownica idzie do szkoły
Premiery komiksów Egmontu na maj 2024

Wiele ciekawych opowieści w majowej ofercie. Co warto przeczytać?

Zapach Oliwii
"Zapach Oliwii" - thriller New Adult od Catherine Reiss wkrótce w księgarniach

Książka porusza ważne tematy, takie jak żałoba, uzależnienie od narkotyków czy toksyczne relacje.

Tinder jajko
AI swata lepiej niż człowiek? "Tinder jajko" da nam odpowiedź

Michał Toczyński napisał powieść science fiction o bardzo niedalekiej przyszłości.

Polecamy
Wojna makowa - R.F.Kuang
"Wojna makowa" - powieść fantasy o prawdziwych problemach Chin

Rebecca F. Kuang pisze m. in. o walce kobiet o osobistą wolność i niezależność.

Sex, disco i kasety video. Polska lat 90
"Sex, disco i kasety video. Polska lat 90" - ta książka zabiera nas w podróż w czasie

Autorem jest Wojciech Przylipiak, który popkulturę prezentuje na podstawie rozmów z osobami, które ją tworzyły.

Polecamy
Ostatnio dodane
Czarownica Zora. Czarownica idzie do szkoły
Premiery komiksów Egmontu na maj 2024

Wiele ciekawych opowieści w majowej ofercie. Co warto przeczytać?

Zapach Oliwii
"Zapach Oliwii" - thriller New Adult od Catherine Reiss wkrótce w księgarniach

Książka porusza ważne tematy, takie jak żałoba, uzależnienie od narkotyków czy toksyczne relacje.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.