Nowości - Literatura

"Sex, disco i kasety video. Polska lat 90" - ta książka zabiera nas w podróż w czasie

2021-05-04 13:55:03

W wymarzonych dżinsach z pierwszego sklepu Levi'sa, żując gumę Turbo i z walkmanem przy pasku, słuchając domowej roboty składanki „the best of”, jechało się na deskorolce oddać kasety video do wypożyczalni... O tym, jaką rolę w Polsce pełniła kultura popularna lat 90., jak nas ukształtowała i wpłynęła na nasze współczesne gusta, pisze Wojciech Przylipiak. Jego najnowsza książka „Sex, disco i kasety video. Polska lat 90.” w księgarniach już 19 maja 2021 roku.

Sex, disco i kasety video. Polska lat 90Opis książki

Lata 90. to dla Polski czas szczególny. To początki wolności politycznej i ekonomicznej, rozwój kapitalizmu. To również czas rozkwitu polskiej popkultury – wyrosłej z jednej strony z szarości, chaosu i absurdu przełomu lat 80. i 90., a z drugiej z zachodniej popkultury, z której czerpaliśmy garściami, często bezkrytycznie. Wojciech Przylipiak – dziennikarz, kolekcjoner przedmiotów z minionej epoki – zabiera nas w podróż w czasie. Popkulturę prezentuje na podstawie rozmów z osobami, które ją tworzyły i które były  jej odbiorcami, a także na bazie własnych doświadczeń. W tle ukazuje szeroką panoramę  popularnych wówczasfilmów książek, gazet, komiksów i gier.   

Wraz z autorem odwiedzimy kultowe sklepy muzyczne, sex shopy,  budki z jedzeniem i pierwsze McDonaldy. Przespacerujemy się alejkami  supermarketu Billa, pełnego kolorowych produktów, o których kilka lat wcześniej Polacy mogli tylko pomarzyć, oraz udamy się na koncert Michaela Jacksona, który w 1996 roku zgromadził na warszawskim Bemowie tłumy. Przypomnimy sobie, gdzie umawialiśmy się wtedy na randki, co jedliśmy na mieście, kto dyktował modowe trendy. Jakich filmów szukaliśmy w wypożyczalniach i jaka  kara groziła za oddanie nieprzewiniętej kasety?Po jakie komiksy chodziliśmy do kiosków? W co graliśmy w salonach gier? Jak zaczął się w Polsce hip-hop i kto sprzedawał po sto tysięcy płyt?

„Sex, disco i kasety video. Polska lat 90.” to wyjątkowy, pełen anegdot i fotografii reportaż o momentami szarej, a chwilami  kolorowej  i czasami  kiczowatej rzeczywistości lat 90. Nie ma tu wielkiej polityki,  są za to codzienne rozrywki, zwyczajne pasje, ekscytacje i nadzieje Polaków tamtych lat. To książka o pokoleniu, ludziach, opowiedziana przez ich historie.

Wojciech Przylipiak - sylwetka autora

Wojciech Przylipiak - dziennikarz, badacz codzienności, kolekcjoner zabawek z PRL-u, a także pamiątek, komputerów i elektroniki sprzed lat. Ich historie opisuje na swoim blogu BufetPRL.com. Był redaktorem dodatku „Kultura” do „Dziennika Gazety Prawnej”, dziennikarzem magazynu „Esquire” i PAP. Współpracuje z czasopismami i portalami kulturalnymi, pisząc o popkulturze, także tej sprzed 1989 roku. W 2020 roku wydał książkę „Czas wolny w PRL”.

ip

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: Wojciech Przylipiak, premiera, popkultura lat 90, kultura popularna w Polsce
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Bazyliszki komiks Egmont
"Bazyliszki" - nowy cykl komiksów zabiera nas do przedwojennej Warszawy

To historia o mieście, które jak w przedwojennych filmach zaludniają rozrzutni arystokraci, zjawiskowe kobiety i tajemniczy awanturnicy.

Zatopić III Rzeszę - Łukasz Sojka
"Zatopić III Rzeszę" - książka o brawurowej Operacji Chastise dywizjonu Dambusters

Łukasz Sojka wraca z kolejną pasjonującą historią, od której nie sposób się oderwać.

Polecamy
Millenium.  Saga – Dziewczyna, ktÃłra nie odpuszczała 3
Poznaj premiery komiksów Egmont na marzec 2019

Których bohaterów zobaczymy w nowych komiksach?

Supercepcja. Początek
"Supercepcja. Początek" - przygoda, która wyostrzy zmysły

Katarzyna Gacek prezentuje książkę o dzieciach, które posiadają magiczne zdolności.

Ostatnio dodane
Bazyliszki komiks Egmont
"Bazyliszki" - nowy cykl komiksów zabiera nas do przedwojennej Warszawy

To historia o mieście, które jak w przedwojennych filmach zaludniają rozrzutni arystokraci, zjawiskowe kobiety i tajemniczy awanturnicy.

Zatopić III Rzeszę - Łukasz Sojka
"Zatopić III Rzeszę" - książka o brawurowej Operacji Chastise dywizjonu Dambusters

Łukasz Sojka wraca z kolejną pasjonującą historią, od której nie sposób się oderwać.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.