Dzieje się - Literatura

Ryszard Krynicki laureatem nagrody Silesius 2021 za całokształt twórczości

2021-05-19 10:17:06

W drugim dniu 6. Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius poznaliśmy książki poetyckie, które zakwalifikowały się do finału Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius 2021. Znane jest już także nazwisko tegorocznego laureata Silesiusa za całokształt pracy twórczej. Został nim Ryszard Krynicki.

Ryszard KrynickiWręczenie Silesiusa, podobnie jak rok temu, zostanie połączone w czasie z ceremonią przyznania innego ufundowanego przez Wrocław wyróżnienia literackiego – Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Laureatów obu nagród poznamy więc w październiku. To połączenie po raz pierwszy nastąpiło rok temu, a decyzja o nim została podjęta z powodu pandemii. Tym samym doszło do – skądinąd symbolicznego – połączenia dwóch najważniejszych miejskich nagród literackich, którym patronuje ten sam twórca – Johannes Scheffler, czyli właśnie Anioł Ślązak, Angelus Silesius. W tym roku organizatorzy nadal pozostają przy tej formule, jednak sam Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius powrócił do tradycyjnego majowego terminu. W drugim dniu festiwalu miało miejsce ogłoszenie nominacji do tegorocznej Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius.

Nominacje 2021

Jury Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius w składzie: Anna Kałuża, Tomasz Kunz, Karol Maliszewski, Joanna Orska, Adam Poprawa, Justyna Sobolewska i Andrzej Zawada (przewodniczący) wybrało pięć tomów, które powalczą o Silesiusa w kategorii Książka roku oraz trzy, których autorzy ubiegać się będą o Silesiusa za najlepszy debiut. Laureatów w pozostałych kategoriach poznamy 16 października, podczas wspólnej gali nagrody Silesius i Angelus.

Lista finalistek i finalistów Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius wygląda następująco:

Książka roku

1. Jan Baron, „Psińco”, Wydawnictwo Convivo

2. Kamila Janiak, „Zakaz rozmów z osobami nieobecnymi fizycznie”, Wydawnictwo WBPiCAK w Poznaniu

3. Radosław Jurczak, „Zakłady holenderskie”, Biuro Literackie

4. Aldona Kopkiewicz, „Na próbę”, Wydawnictwo WBPiCAK w Poznaniu

5. Natalia Malek, „Karapaks”, Wydawnictwo WBPiCAK w Poznaniu

Debiut

1.Jarosław Dudycz, „Czarna skrzynka”, Wydawnictwo Convivo

2. Katarzyna Szweda, „Bosorka”, Biuro Literackie

3. Aleksander Trojanowski, „Parkingi podziemne jako miasta spotkań”, Biuro Literackie

Ryszard Krynicki - laureat za całokształt pracy twórczej

Wybór Ryszarda Krynickiego na laureata Silesiusa za całokształt był z pewnością przez wielu wyczekiwany. Ten urodzony w 1943 roku w austriackim St. Valentin poeta jest jednym z najwybitniejszych twórców współczesnej poezji polskiej. Obok Adama Zagajewskiego, Stanisława Barańczaka i Juliana Kornhausera jest wymieniany wśród czołowych poetów Nowej Fali. Był zaangażowany w działalność opozycyjną, sygnował List 59, w efekcie czego jego twórczość została objęta zakazem druku w latach 1977-81. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród, m.in. niezależnej Nagrody Poetów (1975), Nagrody im. Kościelskich (1976), Nagrody Fundacji Jurzykowskiego (1989) i Nagrody Friedricha Gundolfa (2000). W 2018 otrzymał honorowe obywatelstwo Poznania.  Autor kilkunastu książek poetyckich, wśród których warto wymienić choćby „Organizm zbiorowy” (1975), „Ocalenie z nicości” (1983), „Kamień, szron” (2004), „Przekreślony początek” (2013), czy „Haiku. Haiku mistrzów” (2014). Ryszard Krynicki jest także wydawcą i tłumaczem, zasiada w jury Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Na spotkanie z poetą zapraszamy ostatniego dnia festiwalu, w niedzielę 23 maja o 12.00. Transmisję na żywo będzie można obejrzeć na Facebooku na profilach: Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius, Wrocławski Dom Literatury, Wrocław Miasto Literatury oraz na ekranie w ogródku Prozy (klub Wrocławskiego Domu Literatury) w Przejściu Garncarskim 2.

Nagrody za nominacje

Laureat Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius za całokształt otrzymuje nagrodę w wysokości 100 tysięcy złotych, co czyni Silesiusa najwyższą nagrodą poetycką w Polsce. Ponadto poetka bądź poeta, który odbiera SIlesiusa w kategorii Książka roku otrzymuje 50 tysięcy złotych, a zwycięzca bądź zwyciężczyni w kategorii Debiut może liczyć na wyróżnienie w wysokości 15 tysięcy złotych. Ale to nie koniec finansowych wyróżnień związanych z Silesiusem – autorki i autorzy wszystkich książek zakwalifikowanych do finału otrzymują po 5 tysięcy złotych. Taka zmiana w regulaminie Nagrody została wprowadzona 2020 roku i jest pierwszym takim rozwiązaniem wśród najważniejszych polskich nagród literackich.

ip

zdjęcie: Ryszard Krynicki, fot. Iwona Lompart

Słowa kluczowe: Wrocławska Nagroda Poetycka, pisarz, autor, sylwetka, konkurs
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Zobacz, na czym dokładnie polega kształcenie dualne!
Znamy program 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius

W programie znajdziemy m.in. wydarzenia z okazji Roku Czesława Miłosza, premiery książek, spotkania autorskie, czytania wierszy i koncerty.

nagroda literacja warszawy
Ogłoszono nominacje do 17. Nagrody Literackiej Warszawy

Laureatów poznamy w czerwcu 2024 roku.

Mieszkanie Szymborskiej
Rusza nadbór na rezydencje literackie w mieszkaniu Wisławy Szymborskiej

Do wygrania jest miesięczny pobyt w Krakowie.

Polecamy
Start Fundacji Olgi Tokarczuk
Uczniowie dostali nagrody w konkursie Fundacji Olgi Tokarczuk

Poznaliśmy laureatów konkursu "Jak zdobyć nagrodę Nobla?".

Ostatnio dodane
Zobacz, na czym dokładnie polega kształcenie dualne!
Znamy program 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius

W programie znajdziemy m.in. wydarzenia z okazji Roku Czesława Miłosza, premiery książek, spotkania autorskie, czytania wierszy i koncerty.

nagroda literacja warszawy
Ogłoszono nominacje do 17. Nagrody Literackiej Warszawy

Laureatów poznamy w czerwcu 2024 roku.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.