Dzieje się - Literatura

Wiem, co mówię #2: figa z makiem, wieszać na kimś psy i masz babo placek

2023-02-22 12:34:50

Zapraszamy do zapoznania się z 2. odcinkiem naszego cyklu "Wiem, co mówię". Dowiedzcie się, co znaczą te ciekawe wyrażenia!

Klucz i słownik

1. Figa z makiem

W pracy możemy usłyszeć, że dostaniemy co najwyżej figę z makiem, a nie podwyżkę. Brzmi znajomo? To wyrażenie często pojawia się w naszym życiu codziennym, a oznacza po prostu niespełnienie czyichś próśb, nic nie dostanie. Natomiast geneza “figi z makiem” pochodzi już z XIX wieku. Figą nazywano gest, który robiło się zaciśniętą pięścią, wysuwając kciuk spomiędzy dwóch palców. Do Polski przywędrował z Włoch i jak na tamte czasy – to wyrażenie było wręcz wulgaryzmem.

2. Kraina mlekiem i miodem płynąca

Ten związek frazeologiczny oznacza szczęśliwe miejsce, w którym ludzie mają wszystko pod dostatkiem. Swoją genezę zawdzięcza Biblii, a dokładniej Staremu Testamentowi, w którym “krainę mlekiem i miodem płynącą” określono Ziemię Obiecaną, do której dążyli Izraelici przez 40 lat. Miała ona być urodzajna, obfita, żyzna i pod dostatkiem wszystkich dóbr.

3. Do licha! Pal licho!

Najczęściej używamy tych fraz, by wyrazić swoją frustrację, gdy spotyka nas jakieś nieszczęście lub coś nie idzie po naszej myśli. Natomiast “licho” to zły demon z dawnych wierzeń słowiańskich, który usposabiał wszelkie zło. Ta postać zmierzała do różnych miejsc, w których to ludzi spotykało szczęście i próbowała im to odebrać, zsyłając choroby czy inne krzywdy. Stąd wciąż obecne w naszym języku wyrażenia, takie jak “do licha” czy “pal licho”, które są pozostałościami po dawnych wierzeniach Słowian w demona nieszczęścia.

4. Wieszać psy na kimś

To wyrażenie często stosujemy, gdy ktoś kogoś obgaduje, nie mówi o nim w dobrym tonie, zniesławia, szkaluje, obwinia. Geneza tego związku frazeologicznego zaczyna się już w średniowieczu, kiedy to częstą karą była śmierć poprzez powieszenie. Czasami wieszano wokół skazańca psy, by podkreślić jego zniesławienie i zhańbienie.

5. Masz babo placek

Kolejne wyrażenie, które mówimy w nagłym nieszczęściu czy niezadowoleniu, gdy coś nie idzie po naszej myśli lub nie zdążymy czegoś zrobić z własnej winy. Swoje pochodzenie ten związek frazeologiczny zawdzięcza opowieści o diable, który chciał skłócić pewnych szczęśliwych małżonków. Nie udawało mu się to, więc zaproponował pewnej babie, że jeśli jej się to uda to dostanie ona pyszny placek. Kobieta od razu się zgodziła, zamąciła w małżeństwie tak, że oboje się wzajemnie zamordowali. Diabeł, który nie spodziewał się takiego zakończenia - przerażony postanowił zawiesić placek na drzewie i uciec w siną dal. Zachłanna i chytra baba, by zdobyć placek - zapłaciła za to życiem, tonąc w rzece, nad którą wisiała zdobycz.

Aleksandra Bladosz

Fot. pixabay.com/suju-foto

Zobacz również: Wiem, co mówię #1: burdel na kółkach, przelać czarę goryczy i inne wyrażenia. Czy wiesz, skąd pochodzą?

Słowa kluczowe: frazeologizmy, frazy, wyrazy, codzienność
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Nagroda Wielkiego Kalibru 2024
Ogłoszono nominacje do Nagrody Wielkiego Kalibru 2024

Przyznaje się je za najlepszą powieść kryminalną lub sensacyjną ubiegłego roku.

Zobacz, na czym dokładnie polega kształcenie dualne!
Znamy program 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius

W programie znajdziemy m.in. wydarzenia z okazji Roku Czesława Miłosza, premiery książek, spotkania autorskie, czytania wierszy i koncerty.

nagroda literacja warszawy
Ogłoszono nominacje do 17. Nagrody Literackiej Warszawy

Laureatów poznamy w czerwcu 2024 roku.

Polecamy
Wspomnienia egzorcysty ksiąÅźka
"Wspomnienia egzorcysty" - książka, która zainspirowała horror "Egzorcysta papieża"

Wspomnienia księdza Gabriele Amortha można kupić w naszym kraju.

Big Book Festival 2019
Poznaj pierwsze szczegóły Big Book Festival 2019

Będzie to trzydniowa celebracja czystej radości płynącej z czytania.

Polecamy
Ostatnio dodane
Nagroda Wielkiego Kalibru 2024
Ogłoszono nominacje do Nagrody Wielkiego Kalibru 2024

Przyznaje się je za najlepszą powieść kryminalną lub sensacyjną ubiegłego roku.

Zobacz, na czym dokładnie polega kształcenie dualne!
Znamy program 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius

W programie znajdziemy m.in. wydarzenia z okazji Roku Czesława Miłosza, premiery książek, spotkania autorskie, czytania wierszy i koncerty.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.