Dzieje się - Literatura

Wiem, co mówię #1: burdel na kółkach, przelać czarę goryczy i inne wyrażenia. Czy wiesz, skąd pochodzą?

2023-02-15 23:09:17

W życiu codziennym często używamy świadomie lub nieświadomie przeróżnych związków frazeologicznych, wyrażenia przejęte od naszych dziadków czy rodziców. W 1. odcinku z naszego nowego cyklu "Wiem, co mówię"  przedstawimy wam wyjaśnienia pięciu z nich. Dowiedz się, co one tak naprawdę znaczą!

Słownik

1. Burdel na kółkach

Obecnie często mówi tak rodzic do swojego dziecka, kiedy widzi wielki bałagan w jego pokoju. Jaka jest geneza tego wyrażenia? Otóż całkiem inna! Podczas I wojny światowej burdel na kółkach był dosłownie obwoźnym domem publicznym z prostytutkami, który pojawiał się w obozach wojskowych.  

2. Przelać czarę/kielich goryczy

Często mówimy tak, kiedy coś nam się nie udaje i pogarsza stan jakiejś sprawy – przelewamy wtedy czarę naszej goryczy. To wyrażenie natomiast zostało zaczerpnięte i przekształcone z Biblii, a dokładniej z Ewangelii św. Mateusza, kiedy Jezus wypowiedział te słowa: Ojcze mój, jeśli nie może ominąć mnie ten kielich, i muszę go wypić, niech się stanie wola Twoja.

3. Gruszki na wierzbie

Współcześnie to wyrażenie stosujemy, kiedy mówimy o atrakcyjnych obietnicach, które są niemożliwe do wykonania. Natomiast w kulturze polskiej pojawia się już w XVIII wieku, na przykład w pismach Kraszewskiego. Co ciekawe, “gruszki na wierzbie” w XVIII wieku naprawdę były owocami ozdobnej gruszy wierzbolistnej, które mimo atrakcyjnego wyglądu cechowały się niedobrym smakiem i niejadalnością. 

4. Koncert życzeń

Na co dzień mówimy tak o sytuacji, w której ktoś wypowiada się o tym, co pragnie i liczy na to, że zostanie to spełnione. Współczesne stosowanie tego wyrażenia ma powiązania z jego genezą - pierwotnie “koncert życzeń” to po prostu program telewizyjny lub radiowy, w czasie którego puszczane są piosenki razem z nadesłanymi przez słuchaczy/widzów życzeniami urodzinowymi czy też imieninowymi.

5. Tam, gdzie diabeł mówi dobranoc

Wręcz poetyckie, staropolskie wyrażenie oznacza miejsce bardzo odległe, wyobcowane i osamotnione. Dlaczego “tam gdzie diabeł mówi dobranoc”? Życzenie dobrej nocy sugeruje ciemny obszar, a postać czarta miejsce piekielne, w którym nikt z nas nie chciałby się znaleźć.

Aleksandra Bladosz

Fot. pixabay.com/MonikaP

Słowa kluczowe: frazeologizmy, frazy, wyrazy, codzienność
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Zobacz, na czym dokładnie polega kształcenie dualne!
Znamy program 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius

W programie znajdziemy m.in. wydarzenia z okazji Roku Czesława Miłosza, premiery książek, spotkania autorskie, czytania wierszy i koncerty.

nagroda literacja warszawy
Ogłoszono nominacje do 17. Nagrody Literackiej Warszawy

Laureatów poznamy w czerwcu 2024 roku.

Mieszkanie Szymborskiej
Rusza nadbór na rezydencje literackie w mieszkaniu Wisławy Szymborskiej

Do wygrania jest miesięczny pobyt w Krakowie.

Polecamy
Najpiękniejsze wiersze z motywem śmierci w polskiej literaturze

Poznaj polskie poematy ze śmiercią w tle.

Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius
Przed nami 6. edycja Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius [Program]

Wydarzenie odbędzie się we Wrocławiu w dniach 17–23 maja.

Ostatnio dodane
Zobacz, na czym dokładnie polega kształcenie dualne!
Znamy program 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius

W programie znajdziemy m.in. wydarzenia z okazji Roku Czesława Miłosza, premiery książek, spotkania autorskie, czytania wierszy i koncerty.

nagroda literacja warszawy
Ogłoszono nominacje do 17. Nagrody Literackiej Warszawy

Laureatów poznamy w czerwcu 2024 roku.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.