Dzieje się - Literatura

Uczniowie dostali nagrody w konkursie Fundacji Olgi Tokarczuk

2021-03-31 10:43:49

31 marca 2021 poznaliśmy nazwiska laureatek i laureatów drugiej odsłony konkursu „Jak zdobyć nagrodę Nobla?” zorganizowanego przez Fundację Olgi Tokarczuk i Wrocławski Dom Literatury z myślą o uczennicach i uczniach szkół ponadpodstawowych. Zadanie konkursowe polegało na napisaniu przez młodzież mowy noblowskiej podejmującej temat uznany przez autora pracy za szczególnie istotny.

Jak zdobyć nagrodę Nobla?

Na konkurs wpłynęło 95 prac z całej Polski. Teksty oceniało jury w składzie: Marta Mizuro, prof. Waldemar Okoń, Luiza Rzymowska i Dawid Szkoła. Wszyscy nagrodzeni i wyróżnieni otrzymają książki z autografem Olgi Tokarczuk oraz zostaną zaproszeni do udziału w warsztatach wystąpień publicznych, które – ze względu na trwającą pandemię – odbędą się jesienią 2021 roku.

Laureaci konkursu

Jury postanowiło nagrodzić następujące osoby, w tym przyznać dwie równorzędne trzecie nagrody:

I miejsce:

Zofia Artymiak (15 lat)

Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego w Lublinie

II miejsce:

Bartosz Danisiewicz (16 lat) za mowę noblowską „Okna”

II Liceum im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Olsztynie

III miejsce:

Jędrzej Rzepko (14 lat) za mowę noblowska „Rewolucja pokoju”

VIII Liceum Ogólnokształcące im. Władysława IV w Warszawie

III miejsce:

Martyna Serafin (17 lat)

II Liceum Ogólnokształcące im. Hugona Kołłątaja w Wałbrzychu

Cztery wyróżnienia otrzymują:

Sonia Anaszko (16 lat, I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Elblągu), Julia Jerominko (15 lat, IV Liceum Ogólnokształcące im. Emilii Sczanieckiej w Łodzi), Oliwia Jurkowska (16 lat, IV Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica w Sosnowcu) i Hanna Podgórska (14 lat, II Liceum Ogólnokształcące im. Mieszka I w Szczecinie).

O konkursie

Konkurs jest częścią programu edukacyjnego dla szkół zatytułowanego „Jak zdobyć nagrodę Nobla?”, który ma pomóc zrozumieć fenomen pisarstwa Noblistki, a także wesprzeć promocję literatury i czytania.  W ramach programu odbywa się szereg działań skierowanych zarówno do uczniów, jak i do nauczycieli i rodziców: od konkursów dla uczniów, poprzez scenariusze lekcji i materiały dydaktyczne dla nauczycieli, do wydania poradnika z dobrymi praktykami czytelniczymi. Pierwszy konkurs, dedykowany dzieciom ze szkół podstawowych, odbył się w ubiegłym roku i miał swój finał 10 grudnia, w rocznicę wręczenia Nagrody Nobla w dziedzinie literatury Oldze Tokarczuk. Młodzi czytelnicy mieli za zadanie napisać bajkę inspirowanych pierwszą powieścią, którą pisarka zaczęła tworzyć w wieku 12 lat.

ip

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: Jak zdobyć nagrodę Nobla, laureaci 2021, konkurs literacki, Wrocław konkurs
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
10. Festiwal Miłosza
10. Festiwal Miłosza pod hasłem "Nieobjęta ziemia"

Festiwal odbędzie się w dniach 9-11 lipca 2021.

Wirtualne Targi KsiąÅźki 2021
Wirtualne Targi Książki Empiku 2021 - znamy premiery i autorów

Ujawniono pierwsze nazwiska z długiej listy autorów, których najnowsze książki będą miały swoją premierę podczas wydarzenia.

Polecamy
Jaką ksiąÅźkę kupić dziecku na Pierwszą Komunię? JuÅź niedługo zacznie się okres komunijny, coraz więcej ludzi poszukuje z tej okazji ciekawych prezentÃłw dla dzieci. Ciekawa ksiąÅźka to zawsze dobry pomysł. Dlaczego warto w ogÃłle kupować je d
Jakie książki kupić na Pierwszą Komunię?

Przygotowaliśmy zestawienie dziesięciu pozycji, które z pewnością sprawdzą się jako prezenty na tę okazję!

Książkowy prequel "Stranger Things" już wkrótce w Polsce

Znana seria doczekała się wersji drukowanej. Czego możemy się spodziewać?

Ostatnio dodane
Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.