Dzieje się - Literatura

Kryminały i gatunek true crime - 10 książek, które warto przeczytać

Książki na faktach o prawdziwych zbrodniach

2021-07-23 13:42:01

Kochacie kryminały i zawsze zastanawialiście się jak to, o czym czytacie na kartach powieści wygląda w rzeczywistości? A może jesteście fanami true crime i szukacie ciekawej lektury? Idealnie odnajdziecie się w książkach, które dla was wybraliśmy. Przygotujcie się na dużą dawkę wiedzy specjalistycznej, dotyczącej przestępczości, która przedstawiona jest w tak ciekawy i momentami humorystyczny sposób, że jej przyswojenie nie powinno wam sprawić problemów. Prezentujemy 10 książek o kulisach prawdziwych zbrodni >>

Crime

Nauki sądowe

W przygotowanym przez nas zestawieniu, znajdziecie książki napisane przez reprezentantów wielu dziedzin nauk sądowych. Dowiecie się na czym polega praca w zawodzie antropologa, patologa i ekologa sądowego. Będziecie też mieli okazję obserwować jak profilerzy i psychiatrzy wnikają w umysły zbrodniarzy, by dowiedzieć się co popycha ich do popełnienia najbardziej zwyrodniałych czynów oraz odgadnąć ich modus operandi.

Książki kryminalne na faktach

Wiele przykładów prezentowanych w omawianych książkach bazuje na zbrodniach oraz katastrofach, które wydarzyły się naprawdę. Pokazują detale spraw, które często znamy z telewizji, oraz trud i stres związany z ich rozwiązaniem. Na podstawie prawdziwych wydarzeń specjaliści prezentują rozmaite techniki i obserwacje dotyczące procesów gnilnych, identyfikacji zwłok oraz analizy dowodów znalezionych na miejscu przestępstwa.

Jak to rzeczywiście wygląda?

Oglądając seriale kryminalne i czytając książki o tej tematyce, mamy pewne wyobrażenie o procedurach i konkretnych zawodach związanych ze zwalczaniem przestępczości. Często jednak ich twórcy upiększają rzeczywistość, przez co odbiorcy ich dzieł mylnie postrzegają pracę nad sprawą kryminalną.

Dlatego wielu specjalistów z dziedziny nauk sądowych postanowiło napisać książki, uchylając rąbka tajemnicy o tym, co naprawdę dzieje się na miejscu przestępstwa, na komisariacie lub za zamkniętymi drzwiami kostnicy. Dzięki ich wysiłkowi dowiecie się ilu specjalistów często potrzeba do rozwikłania jednej sprawy, jak najmniejszy fragment ciała może pozwolić ustalić przyczynę przestępstwa i czy istnieje coś takiego jak zbrodnia doskonała.

Poznacie odpowiedź na to, co to jest modus operandi oraz czym są trupie farmy, i dlaczego budzą takie kontrowersje w społeczeństwie. Będziecie mieli też okazję dowiedzieć się jak dokładnie wygląda pisanie kryminałów.

Wybraliśmy dla was 10 książek, które odpowiedzą na te i inne palące pytania, które możecie mieć względem tematu. Nie zwlekajcie i zobaczcie, co dla was przygotowaliśmy!

IS

fot. Gentle07, pixabay.com

Słowa kluczowe: zestawienie, nauki sądowe, literatura faktu, true crime, medycyna, kryminalistyka, kryminologia

Książki true crime o zbrodniach na faktach (10)

"Co mówią zwłoki" - Sue Black
"Trupia farma" - Bill Bass, Jon Jefferson
"Co mówią kości" - Sue Black
"Patolodzy" - Paulina Łopatniuk
"Tajemnice wydarte zmarłym" - Emily Craig
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Morskie podróże - 10 książek o rejsach, które warto przeczytać

Polecamy 10 książek, które zabiorą was w daleką podróż poza horyzont i przywołają wspomnienie lata.

Wiedźmin: Ronin
Specjalne wydanie komiksu "Wiedźmin: Ronin" z kampanią na Kickstarterze

Komiks przenosi mroczny świat fantasy z "Wiedźmina" na feudalną japońską scenerię.

Polecamy
Maciej Plaza
Maciej Płaza nagrodzony Literacką Nagrodą Europy Środkowej Angelus

To najważniejsze wyróżnienie dla pisarzy z Europy Środkowej, których proza została wydana po polsku.

Festiwal Miłosza 2019
Znamy program Festiwalu Miłosza 2019 Kraków

Ponad 50 spotkań pasma głównego, pasma OFF i wydarzeń towarzyszących, 4 koncerty i niemal 100 gości.

Ostatnio dodane
Morskie podróże - 10 książek o rejsach, które warto przeczytać

Polecamy 10 książek, które zabiorą was w daleką podróż poza horyzont i przywołają wspomnienie lata.

Wiedźmin: Ronin
Specjalne wydanie komiksu "Wiedźmin: Ronin" z kampanią na Kickstarterze

Komiks przenosi mroczny świat fantasy z "Wiedźmina" na feudalną japońską scenerię.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.