Dzieje się - Literatura

Graham Masterton wspiera polskich więźniów. Będą trzy spotkania autorskie

2023-02-28 10:26:27

Graham Masterton wspiera polskich więźniów! Znany brytyjski autor horrorów i thrillerów jest pomysłodawcą i patronem ogólnopolskiego konkursu literackiego dla pensjonariuszy zakładów karnych. W tym roku odbędzie się już siódma edycja wydarzenia, a pisarz przyleci w marcu do Polski, by ją promować. Będą także trzy spotkania autorskie!

Graham Masterton w ZK w WołowieMasterton na pomysł konkursu wpadł w 2016 roku po wizycie w Zakładzie Karnym w Wołowie, zorganizowanej w ramach programu Rozczytana Aglomeracja. Więźniowie wołowskiej placówki zachwycili gościa poziomem znajomości jego twórczości i autor „Magii seksu” postanowił im się jakoś zrewanżować.

- Uderzyło mnie, że są bardzo zainteresowani czytaniem i pisaniem (w końcu mają na to mnóstwo czasu) - mówi Masterton. - Przyszło mi też do głowy, że wielu z nich ma do opowiedzenia ciekawe osobiste historie - niekiedy bardzo bolesne - ale nie ma możliwości przekazania tych historii światu poza celami. Pomyślałem, że gdyby byli w stanie pisać historie, prawdziwe lub fikcyjne, byłoby to dla nich bardzo terapeutyczne, a gdyby zdobyli nagrodę lub przynajmniej jakiegoś rodzaju uznanie, dałoby im to poczucie dumy i spełnienia, o które tak trudno za kratami.

Graham Masterton wymyślił więc konkurs, który z miejsca wdarł się do grupy najpopularniejszych konkursów w polskim więziennictwie. W jego dotychczasowych sześciu edycjach wpłynęło ponad 600 opowiadań, a każde z nich na język angielski przetłumaczyła Katarzyna Janusik z Wrocławskiego Domy Literatury, partnera konkursu. Masterton za każdym razem wybiera bowiem zwycięzców sam, konsultując decyzję wyłącznie z Joanną Opiat-Bojarską, popularną autorką kryminałów.

Masterton co roku pojawia się w Polsce, by osobiście wręczyć nagrody laureatom konkursu. Tym razem przyleci dodatkowo na początku marca, by uświetnić swą obecnością oficjalny start siódmej edycji konkursu. Już 2 marca wygłosi wykład o sztuce pisania dla pensjonariuszy Zakładu Karnego w Wołowie, by zachęcić ich do sięgnięcia po pióra.

- Jestem zdumiony, że konkurs odbywa się już po raz siódmy i muszę podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do jego powstania - dodaje autor.

Przypominamy, że brytyjski pisarz szczególnie upodobał sobie Aglomerację Wrocławską. We Wrocławiu przy ulicy Kiełbaśniczej stoi już choćby jego własny krasnal. Masterton darzy sympatią nawet najmniejsze miejscowości Aglomeracji, w których od 2016 roku odbył aż 25 spotkań autorskich, toteż tym razem zgodził się przyjąć zaproszenie od Koła Gospodyń Wiejskich w Ślizowie (gmina Syców), do którego zawita 1 marca o godzinie 19.00, oraz od czytelników Gminnej Biblioteki Publicznej z Wiszni Małej, którą odwiedzi 2 marca o godzinie 17.00. Na oba spotkania serdecznie zapraszamy. Ciasta z pewnością nie zabraknie! Dodatkowo Masterton 3 marca wybierze się do Jawora, by zwiedzić tamtejszy imponujący Kościół Pokoju i przy okazji porozmawiać ze swoimi czytelnikami – o godzinie 17.00 w siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Organizatorami konkursu, obok samego autora, są: Stowarzyszenie Aglomeracja Wrocławska, Zakład Karny w Wołowie, Miejska i Gminna Biblioteka w Wołowie, Wrocławski Dom Literatury, Dom Wydawniczy Rebis oraz Wydawnictwo Albatros.

ip

Zdjęcie: Graham Masterton w ZK w Wołowie, fot. Grzegorz Rajter

Słowa kluczowe: pisarz, książki, powieść, 2023
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
dziecko z ksiąÅźką
Ile małych dzieci ma regularny kontakt z książkami?

Poznajcie wyniki badania Empiku z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci.

Bookowisko
Światowy Dzień Poezji we Wrocławiu. Jakie atrakcje zaplanowano? Wrocław

To wspaniała okazja, by wziąć udział w nietuzinkowym spotkaniu poetyckim.

Polecamy
Angelus 2019 ksiązki
Znamy nominacje do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus w 2019

Jury spośród 105 zakwalifikowanych tytułów wybrało 14.

9. edycja Festiwalu Miłosza
9. edycja Festiwalu Miłosza pod hasłem "Nowy stan skupienia"

Jedno z najważniejszych wydarzeń poetyckich w Polsce przenosi się do sieci i rusza już 4 czerwca.

Ostatnio dodane
dziecko z ksiąÅźką
Ile małych dzieci ma regularny kontakt z książkami?

Poznajcie wyniki badania Empiku z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.