Dzieje się - Literatura

Jak zdobyć Nagrodę Nobla? - staruje trzecia edycja konkursu literackiego dla dzieci

2023-03-02 10:35:57

Staruje trzecia edycja konkursu literackiego dla dzieci i młodzieży pt. „Jak zdobyć Nagrodę Nobla?” W konkursie organizowanym przez Wrocławski Dom Literatury i Fundację Olgi Tokarczuk mogą wziąć udział uczennice i uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Autorki i autorzy najlepszych tekstów otrzymają czytniki i książki z osobistą dedykacją Noblistki.

Jak zdobyć Nagrodę Nobla?Konkurs literacki „Jak zdobyć Nagrodę Nobla?” obywa się już po raz trzeci. W tym roku motywem przewodnim jest pomaganie, troska o drugiego człowieka, wszystkie istoty żyjące i otaczający nas świat. Właśnie te zagadnienia powinny odbijać się w treści dowolnej krótkiej formy literackiej stworzonej przez młodych pisarek i pisarzy. Organizatorzy zapraszają do nadsyłania bajek, opowiadań, fragmentów powieści, esejów czy reportaży – nie ma żadnych ograniczeń gatunkowych, ważne jednak, by tekst nie przekraczał objętości 6000 znaków ze spacjami, nie był wcześniej nigdzie publikowany i zgłaszany w innych konkursach. Jako inspirację dla młodych autorów i autorek wybrano cytat z książki „Czuły narrator” Olgi Tokarczuk (Wydawnictwo Literackie):

„Cokolwiek dzieje się tobie, dzieje się mnie”.

Celem konkursu jest zachęcanie młodych osób do podejmowania własnych prób twórczych oraz rozwijanie ich wyobraźni, wrażliwości i umiejętności kreatywnego pisania. Konkurs ma charakter otwarty i skierowany jest do uczniów szkół podstawowych (w dwóch kategoriach wiekowych: 4-5 klasa i 6-8 klasa) oraz osobno do młodzieży ze szkół ponadpodstawowych.

Prace konkursowe należy przesłać za pomocą formularza online (link poniżej) lub na adres info@literatura.wroclaw.pl. Każda osoba może zgłosić do konkursu tylko jeden tekst. Termin nadsyłania prac upływa  4 maja 2023 roku, a wyniki konkursu zostaną ogłoszone 8 czerwca.

Prace uczniów i uczennic szkół podstawowych oceni jury w składzie: Anna Lemke-Sławińska (polonistka i autorka bloga edukacyjnego „bez.interpunkcji”), Marcin Pałasz (pisarz, twórca serii książek o przygodach psa Elfa i autor słuchowisk), Agnieszka Urbańska (autorka książek dla młodych czytelników i prowadząca kursy pisania literatury dziecięcej), Anna Wysocka-Boberska (bibliotekarka, filozofka) i Magdalena Zarębska (autorka książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz scenarzystka spektakli teatralnych).   

Najlepsze prace uczestników ze szkół ponadpodstawowych wyłonią natomiast: Jacek Bierut (pisarz i wydawca), Marta Mizuro (krytyczka literacka, dziennikarka), dr Dawid Szkoła (wykładowca na Uniwersytecie Wrocławskim, eseista) i Olga Zaród (polonistka i pedagożka).

Nagrody we wszystkich kategoriach wiekowych:

- I miejsce – czytnik e-booków oraz książka Olgi Tokarczuk z dedykacją noblistki

- II i III miejsca – książka Olgi Tokarczuk z dedykacją noblistki.

- wyróżnienia – nagrody książkowe

Fundatorem książek autorstwa Olgi Tokarczuk jest Wydawnictwo Literackie. Pozostałe nagrody funduje Wrocławski Dom Literatury.

Regulamin konkursu: https://literatura.wroclaw.pl/wp-content/uploads/2023/02/Jak-zdobyc-Nagrode-Nobla_regulamin_szkola-ponadpodstawowa-1.pdf

Autorką koncepcji graficznej konkursu jest Joanna Gniady.

ip

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: zasady, zgłoszenia, konkurs literacki Wrcław, Wrocławski Dom Literatury, Fundacja Olgi Tokarczuk
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
dziecko z ksiąÅźką
Ile małych dzieci ma regularny kontakt z książkami?

Poznajcie wyniki badania Empiku z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci.

Bookowisko
Światowy Dzień Poezji we Wrocławiu. Jakie atrakcje zaplanowano? Wrocław

To wspaniała okazja, by wziąć udział w nietuzinkowym spotkaniu poetyckim.

Polecamy
Angelus 2019 ksiązki
Znamy nominacje do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus w 2019

Jury spośród 105 zakwalifikowanych tytułów wybrało 14.

9. edycja Festiwalu Miłosza
9. edycja Festiwalu Miłosza pod hasłem "Nowy stan skupienia"

Jedno z najważniejszych wydarzeń poetyckich w Polsce przenosi się do sieci i rusza już 4 czerwca.

Ostatnio dodane
dziecko z ksiąÅźką
Ile małych dzieci ma regularny kontakt z książkami?

Poznajcie wyniki badania Empiku z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.