Dzieje się - Literatura

Historia moralnej zapaści

2008-01-11 12:40:09

 Dziś w księgarniach pojawiła się budząca ogromne emocje książka profesora Jana T. Grossa "Strach. Antysemityzm w Polsce tuż po wojnie. Historia moralnej zapaści".


Autor analizuje doświadczenia wracających do domów polskich Żydów i konfrontuje je z najnowszymi polskimi i światowymi badaniami naukowymi. Efektem jest socjologiczno-historyczny esej, który omawia kwestię antysemityzmu w Polsce tuż po zakończeniu wojny, a swoją kulminację znajduje w reinterpretacji – największego w powojennej Europie – pogromu Żydów w Kielcach.

Jan Tomasz Gross nie po raz pierwszy dotyka bolesnej tematyki antysemityzmu. Odkrycia, których dokonał, pisząc o sprawie zamordowanych przez polskich sąsiadów Żydów z Jedwabnego, wstrząsnęły opinią publiczną i zmusiły nas do rewizji głęboko zakorzenionej wizji własnej historii.


Promocji książki będzie towarzyszyć przyjazd autora do Polski oraz spotkania z udziałem publiczności w Kielcach (21 I), Warszawie (22 I) i Krakowie (24 I).


Plan trasy promocyjnej:


Kielce

21 stycznia, godz.18.00, Dom Środowisk Twórczych, Pałac Tomasza Zielińskiego, ul. Zamkowa 5

W dyskusji udział wezmą:
Prof. Jan T. Gross
Prof. Stanisław Meducki
Dr Bożena Szaynok
Dr Michał Bilewicz

Prowadzenie - Bogdan Białek


Warszawa
22 stycznia, godz. 19.00, aula Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Zarządzania im. Leona Koźmińskiego,
ul. Jagiellońska 59

W dyskusji udział wezmą:
Prof. Jan T. Gross
Prof. Barbara Skarga
Dr Bożena Szaynok
Zbigniew Nosowski

Prowadzenie - prof. Feliks Tych


Kraków
24 stycznia, godz.18.00, Auditorium Maximum UJ, ul. Krupnicza 35


W dyskusji udział wezmą:
Prof. Joanna Tokarska - Bakir
Prof. Andrzej Chwalba
Marek Edelman
Adam Michnik
Jakub Petelewicz

Prowadzenie - Henryk Woźniakowski


Jan Tomasz Gross

Urodził się w 1947 roku w Warszawie. W roku 1965 rozpoczął naukę na Uniwersytecie Warszawskim. Aresztowany za udział w wydarzeniach marcowych w 1968 roku, po zwolnieniu, wraz z rodzicami, wyjechał z Polski.

Studia kontynuował w Stanach Zjednoczonych. W 1975 uzyskał doktorat na uniwersytecie Yale i tam w następnych latach wykładał. Pracował także na Emory University w Atlancie oraz na New York University. Obecnie jest profesorem uniwersytetu w Princeton. Był stypendystą fundacji Guggenheima, Rockefellera oraz Fullbrighta.

Współzakładał emigracyjny kwartalnik poświecony historii – „Aneks”. Jego prace, pisane w języku polskim i angielskim, tłumaczone były na francuski, niemiecki, rosyjski, hebrajski, rumuński i ukraiński. Najważniejsze z nich to monografie: Polish Society Under German Occupation – Generalgouvernement, 1939-1944 (1979) i Revolution from Abroad: Soviet Conquest of Poland’s Western Ukraine and Western Belorussia (1988). Wraz z Ireną Grudzińską-Gross wydał zbiory dokumentów War Through Children‘s Eyes (1981) i W czterdziestym nas matko na Sibir zesłali... (1984). Ta ostatnia pozycja, pierwszy raz wydana w Londynie, zyskała sobie status kultowej i była kilkakrotnie wydawana w obiegu nielegalnym w Polsce, m.in. przez „Solidarność” w Warszawie oraz wydawnictwo Profil we Wrocławiu. Pierwszy raz oficjalnie opublikowano ją w kraju w 1990 roku.

W roku 2000 wydana została jego najgłośniejsza książka – Sąsiedzi. Historia zagłady żydowskiego miasteczka, która wywołała najżywszą od lat, publicystyczną i naukową dyskusję o historii. Sąsiadów nominowano do nagrody literackiej Nike. Wcześniej po polsku ukazały się jeszcze: w roku 1998 Upiorna dekada, 1939-1948. Trzy eseje o stereotypach na temat Żydów, Polaków, Niemców i komunistów oraz Studium zniewolenia. (Wybory październikowe, 22 X 1939). w roku 1999.

W 1996 roku Jan Tomasz Gross został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi.


(informacja prasowa)




Słowa kluczowe: Strach. Antysemityzm w Polsce tuż po wojnie. Historia moralnej zapaści Jan Tomasz Gross ksiażka
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Zobacz, na czym dokładnie polega kształcenie dualne!
Znamy program 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius

W programie znajdziemy m.in. wydarzenia z okazji Roku Czesława Miłosza, premiery książek, spotkania autorskie, czytania wierszy i koncerty.

nagroda literacja warszawy
Ogłoszono nominacje do 17. Nagrody Literackiej Warszawy

Laureatów poznamy w czerwcu 2024 roku.

Mieszkanie Szymborskiej
Rusza nadbór na rezydencje literackie w mieszkaniu Wisławy Szymborskiej

Do wygrania jest miesięczny pobyt w Krakowie.

Polecamy
Witold Gombrowicz - ciekawostki o autorze i jego twórczości

Teksty Gombrowicza pomimo swojego wieku trafnie odzwierciedlają także naszą rzeczywistość. Przeczytaj ciekawostki o polskim powieściopisarzu i poznaj intrygujące cytaty z jego książek.

Polecamy
Ostatnio dodane
Zobacz, na czym dokładnie polega kształcenie dualne!
Znamy program 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius

W programie znajdziemy m.in. wydarzenia z okazji Roku Czesława Miłosza, premiery książek, spotkania autorskie, czytania wierszy i koncerty.

nagroda literacja warszawy
Ogłoszono nominacje do 17. Nagrody Literackiej Warszawy

Laureatów poznamy w czerwcu 2024 roku.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.