Dzieje się - Literatura

Wiem, co mówię #3: płakać jak bóbr, rzucać grochem o ścianę i inne

2023-03-08 11:02:02

W trzeciej części cyklu “Wiem, co mówię” przybywamy do was z nowym zestawem ciekawych, codziennych wyrażeń. Odkryjcie, jakie skrywają tajemnice!

Książki

1. Zagrać komuś na nosie

Czyli zlekceważyć czyjeś słowa, wyśmiewać się z kogoś, zadrwić. To wyrażenie wywodzi się od gestu, który wykonywano poprzez ruszanie z uchylonymi palcami u obu rąk, przystawionymi do nosa. Historia podobno sięga nawet 500 lat! Początkowo taki gest stanowił formę powitania.

2. Widzieć białe myszki

Ktoś “widzący białe myszki” jest w wysokim stanie upojenia, by rzeczywiście je dostrzegać. Wiąże się to z badaniami, podczas których wykazano, że jednymi z najczęściej widzianych zwierząt podczas upicia się były właśnie myszy. 

3. Rzucać grochem o ścianę

Często stosujemy to wyrażenie podczas poczucia bezsilności, kiedy nie możemy kogoś do czegoś przekonać, do kogoś dotrzeć lub nasze słowa nie wywierają żadnego efektu. Ta fraza ma natomiast bardzo łatwe wytłumaczenie - groch po prostu... nie zostawia żadnego śladu na ścianie, więc nie wywołuje efektu.

4. Płakać jak bóbr

Rzewne łzy... ale przecież bobry nie płaczą? To wyrażenie ma swój początek już w XVI wieku, kiedy to często polowano na tak zwany “strój bobrowy” - płyn działający na choroby czy też jako aromat do codziennego użytku. U bobrów ta wydzielina gromadziła się w jądrach, także to na nie polowali ludzie. Stąd wzięło się wyrażenie “płakać jak bóbr” - ludzie przyjęli, że to zwierzę musiało bardzo cierpieć z utracenia swoich jąder, bardzo długo wylewać swe łzy w tęsknocie za nimi.

5. Nie mieć zielonego pojęcia

Mówimy tak, gdy nie potrafimy pojąć jakiejś rzeczy czy też wyjaśnić sytuacji. Swoją genezę to wyrażenie zawdzięcza skojarzeniu z niedojrzałą roślinnością, która będąc jeszcze zieloną, żywą, młodą - stanowi symbol niedorosłości, co można także przypisać do życia codziennego ludzi.

Aleksandra Bladosz

fot. pixabay/ThorstenF

Zobacz również: Wiem, co mówię #2: figa z makiem, wieszać na kimś psy i masz babo placek

Słowa kluczowe: frazeologizmy, frazy, wyrazy, codzienność
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
dziecko z ksiąÅźką
Ile małych dzieci ma regularny kontakt z książkami?

Poznajcie wyniki badania Empiku z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci.

Bookowisko
Światowy Dzień Poezji we Wrocławiu. Jakie atrakcje zaplanowano? Wrocław

To wspaniała okazja, by wziąć udział w nietuzinkowym spotkaniu poetyckim.

Polecamy
Angelus 2019 ksiązki
Znamy nominacje do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus w 2019

Jury spośród 105 zakwalifikowanych tytułów wybrało 14.

9. edycja Festiwalu Miłosza
9. edycja Festiwalu Miłosza pod hasłem "Nowy stan skupienia"

Jedno z najważniejszych wydarzeń poetyckich w Polsce przenosi się do sieci i rusza już 4 czerwca.

Ostatnio dodane
dziecko z ksiąÅźką
Ile małych dzieci ma regularny kontakt z książkami?

Poznajcie wyniki badania Empiku z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.