Recenzje - Literatura

W pogoni za młodością

2010-02-01 10:02:44

Sidonie-Gabrielle Colette, powieściopisarka francuska, której życie i twórczość owiane były legendą skandalu, w Polsce znana przede wszystkim z cyklu powieści o Klaudynie („Klaudyna w szkole”, „Małżeństwo Klaudyny” i in.). W powieści „Cheri” podejmuje kontrowersyjny do dziś temat: związku starszej kobiety z młodszym mężczyzną. Sytuacja nabiera jeszcze więcej smaku, kiedy okazuję się, że główna bohaterka, Lea, jest kokotą a Cheri – synem prostytutki.
 
Powieść czyta się przyjemnie oraz, dzięki jej niewielkim rozmiarom, szybko. Autorka przenosi nas w świat Paryża pierwszej połowy ubiegłego wieku, gdzie „kurtyzany wyznaczały modę na stroje i na idee”. Tytułowy bohater to nieco zniewieściały i rozpuszczony młody mężczyzna, zdający sobie sprawę ze swojego wdzięku. Wie w jakim świecie żyje, dlatego nie ma skrupułów przed porzuceniem wieloletniej kochanki i ożenieniem się z niekochaną kobietą tylko dla jej posagu. Szczególnie, kiedy jego starsza i bardziej doświadczona „opiekunka” sama go do tego namawia.

Sama książka jest napisana w sposób ciekawy. Z bohaterami spotykamy się w momencie ich rozstania, przez liczne retrospekcje dowiadujemy się o dziejach ich związku, który nie jest tak banalny jak to się z początku mogło wydawać. Nieliczni bohaterowie drugoplanowi to postaci z krwi i kości, mający złożoną psychikę. Szczególnie w środowisku kurtyzan każda reprezentuje inny rodzaj osobowości, stanowiący jakby różne możliwości wyboru Lei. Opisy scen miłosnych, intymne i subtelne, czarują nas licznymi niedopowiedzeniami zamiast w naturalistyczny sposób podawać najdrobniejsze szczegóły, jak to widzimy obecnie w wielu książkach .
 
Jednak najważniejsze pytanie brzmi: czy romans sprzed stu lat może być dla nas czymś więcej niż tylko świadectwem bezpowrotnie minionej epoki? Zacznijmy od tego, że kokota z początku XX wieku miała zdecydowanie więcej wspólnego z antyczną heterą niż współczesną prostytutką. Była kobietą wykształconą i znającą się nie tylko na sztuce i modzie, ale także na robieniu interesów. W dojrzałym wieku dysponowała zazwyczaj na tyle znacznym majątkiem, by nie tylko nie być niczyją utrzymanką, ale nawet samemu utrzymywać młodego kochanka. Jednak Lei wysokie stanowisko i luksusy  nie dają szczęścia, kiedy musi rozstać się z ukochanym. Z niepokojem śledzi oznak starzenia się, robi wszystko by wyglądać ciągle młodo, nieustannie porównuje się z innymi kobietami.  

„Cheri” porusza nadal aktualny problem: kobiet wyemancypowanych i samodzielnych, które ciągle muszą udowadniać sobie i innym swoją wartość, myśląc, że nie mogą sobie pozwolić na takie słabości, jak marzenie o wielkim uczuciu czy rozpacz z powodu jego utraty. Dzięki rozwojowi medycyny nie muszą ograniczać się do otaczania odpowiednimi kolorami i materiałami, ale decydują się na często niebezpieczne i zawsze bolesne zabiegi. Pogoń za młodością, którą Colette opisała jako zjawisko początkujące dziś zdaje się przeżywać swoje apogeum. I chociażby z tego powodu warto zajrzeć do tej niewielkiej książeczki.

Sidonie-Gabrielle Colette, "Chéri", Wydawnictwo WAB, premiera 27 stycznia 2010

Kalina Śmigielska
(kalina.smigielska@dlastudenta.pl)

 

Słowa kluczowe: cheri recenzja Sidonie-Gabrielle Colette książka
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
  • Historia pewnego romansu... [0]
    Seis dias
    2013-12-23 00:47:39
    Chéri to niezwykła opowieść o tak przyziemnych kwestiach jak: przemijanie, strata, zmienność i starzenie się. Miłość nie zna granic. Piękna wizja namiętności na tle ówczesnej atmosfery paryskiego szyku. Zapraszam również do obejrzenia zdjęć z wnętrza książki, które z pewnością zachęcą każdego do sięgnięcia po ową książkę: http://seisdias.pl/poniedzialkowa-ksiegarnia/cheri/
Zobacz także
Miły dom nad jeziorem
Miły dom nad jeziorem - recenzja komiksu

Oceniamy pierwszy tom apokaliptycznego horroru.

Sierociniec janczarÃłw
Sierociniec janczarów - recenzja książki

Nowy kryminał Piotra Gajdzińskiego.

Batman
Batman: Wyjątkowo mroczna noc - recenzja

Nowe przygody Mrocznego Rycerza.

Polecamy
Młodzi Tytani. Raven
Młodzi Tytani: Raven - recenzja komiksu

Wysokie oczekiwania wobec najnowszej powieści graficznej DC - czy dorasta do oryginału?

Alita: Battle Angel. Miasto Złomu
Alita: Battle Angel. Miasto Złomu - recenzja książki

Jak prezentuje się książkowy prequel oczekiwanego filmu?

Ostatnio dodane
Miły dom nad jeziorem
Miły dom nad jeziorem - recenzja komiksu

Oceniamy pierwszy tom apokaliptycznego horroru.

Sierociniec janczarÃłw
Sierociniec janczarów - recenzja książki

Nowy kryminał Piotra Gajdzińskiego.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.