Recenzje - Literatura

60-letni eksperyment

2006-07-13 09:47:00

Świat Literacki wydał książkę zawierającą jedną krótką anegdotę... Zapisaną 99 razy. Spokojnie, to nie awaria, tylko najsłynniejsza anegdota XX-wiecznej literatury.

Raymond Queneau - francuski pisarz, w Polsce poza nielicznymi kręgami mało znany, na świecie uznawany za kultowego. Współzałożyciel Zakładu Literatury Potencjalnej (OuLiPo), do którego należeli m.in. Italo Calvino i Georges Perec; patafizyk i autor wyrafinowanych powieści erotycznych; w latach '50, książkami takimi jak „Pierrot mon ami", „Zazie w metrze" i „Dzieła zebrane Sally Mary" zrewolucjonizował francuski język literacki.

Świat Literacki właśnie wydał jego najsłynniejsze dzieło - „Ćwiczenia stylistyczne" - książkę o tyle nietypową, że zawiera ona jedną krótką anegdotę... opowiedzianą na 99 różnych sposobów. W autobusie „S" człowiek z długą szyją i w kapeluszu ze wstążką, zarzuca sąsiadowi, że go potrąca ilekroć ktoś przechodzi; potem człowiek ten zajmuje wolne siedzienie. Jakiś czas później, w innym miejscu, ten sam człowiek stoi z kolegą, który udziela mu rady dotyczącej guzika przy płaszczu. Oto cała historia. W „Ćwiczeniach stylistycznych" przeczytać ją można w wersji sprawozdawczej, dubletowej, antyfrastycznej, przenośnej, nawspacznej, zdumiewającej, zagmatwanej, tęczowej, ścisłej, trzynastozgłoskowej i 89-ciu innych.

Bezpośrednią inspiracją dla „Ćwiczeń stylistycznych" było podobno wrażenie jakie wywarła na Queneau „Sztuka Fugi" Bacha (cykl utworów opartych na jednym, powtarzającym się temacie). Eksperyment polegał na przeniesieniu formy wariacji z muzyki na grunt prozy, co okazało się niesamowicie płodne, przynosząc imponujący rezultat w postaci wydanej w 1947 książki. Wypada pochylić czoła przed wytrwałością i benedyktyńską pracą jaką autor włożył w wymyślenie tych wszystkich „stylów", a potem jeszcze rozwinięcie ich do 99 krótkich form.

Wydana przez Świat Literacki książka to gratka dla maniaków literatury awangardowej, dla masochistów lektura do czytania w pociągu, a dla pozostałych tekstualna egzotyka. Jedni powiedzą, że to jałowe gierki słowne dla dekadentów; inni, że wirtuozeria i rozrywka dla wygimnastykowanych umysłów.

Czego dowodzą „Ćwiczenia stylistyczne"? Że literatura przewyższa rzeczywistość? Że zgodność między narracją, a anegdotą jest tylko kulą u nogi fantazji? Że literatura się skończyła/jest nieśmiertelna? Po 58 latach od pierwszego wydania „Ćwiczeń..." po francusku, polscy czytelnicy mogą wreszcie sami odpowiedzieć sobie na to pytanie.

Tytuł: Ćwiczenia stylistyczne
Autor: Raymond Queneau
Wydawca: Świat Literacki, 2005

Paweł Krzemiński
(pawel.krzeminski@dlastudenta.pl)

Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Miły dom nad jeziorem
Miły dom nad jeziorem - recenzja komiksu

Oceniamy pierwszy tom apokaliptycznego horroru.

Sierociniec janczarÃłw
Sierociniec janczarów - recenzja książki

Nowy kryminał Piotra Gajdzińskiego.

Batman
Batman: Wyjątkowo mroczna noc - recenzja

Nowe przygody Mrocznego Rycerza.

Polecamy
Młodzi Tytani. Raven
Młodzi Tytani: Raven - recenzja komiksu

Wysokie oczekiwania wobec najnowszej powieści graficznej DC - czy dorasta do oryginału?

Alita: Battle Angel. Miasto Złomu
Alita: Battle Angel. Miasto Złomu - recenzja książki

Jak prezentuje się książkowy prequel oczekiwanego filmu?

Ostatnio dodane
Miły dom nad jeziorem
Miły dom nad jeziorem - recenzja komiksu

Oceniamy pierwszy tom apokaliptycznego horroru.

Sierociniec janczarÃłw
Sierociniec janczarów - recenzja książki

Nowy kryminał Piotra Gajdzińskiego.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.