Dzieje się - Literatura

Znamy laureatów 10. Konkursu na Najlepszą Książkę Dziecięcą Przecinek i Kropka

2019-04-09 10:30:20

„Pan Kuleczka. Skarby”, „Zwierzokracja” i „Bez piątej klepki” to zwycięskie tytuły w 10. edycji Konkursu na Najlepszą Książkę Dziecięcą Przecinek i Kropka. Laureaci zostali ogłoszeni podczas 3. edycji Targów Książki Dziecięcej, które odbyły się w weekend 6-7 kwietnia 2019 w Centrum Praskim Koneser. Uroczystą galę poprowadziła Katarzyna Pakosińska.

Przecinek i kropka 2019Literatura dziecięca ma się dobrze i przyciąga tłumy młodych czytelników i ich rodziców. Taki wniosek płynie z sukcesu 3. edycji Targów Książki Dziecięcej Przecinek i Kropka, podczas których ogłoszono trzy Najlepsze Książki Dziecięce roku 2018. Konkurs na Najlepszą Książkę Dziecięcą Przecinek i Kropka zorganizowany został po raz dziesiąty. Pierwsza edycja Konkursu odbyła się w 2010 roku. Był to pierwszy na polskim rynku plebiscyt dotyczący książek dla najmłodszych, który łączy opinie ekspertów z wyborami czytelników: rodziców i dzieci. Specjalistki od literatury dziecięcej: Dorota Koman, Ewa Gruda, Ewa Świerżewska, psycholog dziecięca – dr Aleksandra Piotrowska i historyk sztuki – Ewa Solarz, oceniły zgłoszone książki pod względem literackim, ilustracyjnym, merytorycznym, a także edukacyjnym. Jury wyselekcjonowano w tym roku więcej niż dotychczas, bo aż 15 pozycji (po 5 w trzech kategoriach wiekowych), skierowanych do najmłodszych pasjonatów czytania. Laureatów wyłonionych w internetowym głosowaniu, podczas sobotniej gali ogłosiła Katarzyna Pakosińska w towarzystwie Przecinka i Kropki.

Tytuł Najlepszej Książki Dziecięcej w kategorii do lat 5 zdobył „Pan Kuleczka. Skarby” (Media Rodzina) autorstwa Wojciecha Widłaka z ilustracjami Elżbiety Wasiuczyńskiej. – Ulubieńcy małych czytelników – kaczka Katastrofa, pies Pypeć, mucha Bzyk-Bzyk i tytułowy Pan Kuleczka – jakby mimochodem opowiadają nam, co jest tak naprawdę najcenniejsze w życiu i co jest największym skarbem. Czas spędzony wspólnie z przyjaciółmi, ukochane książki (i te jeszcze nieznane, które czekają na nas w księgarni), muzyka (przywołująca najpiękniejsze obrazy), ale i zapach bzu… I wspomnienia. I deszcz (największy skarb na pustyni). Pomoc przyjaciela, na którego zawsze można liczyć. Pożegnania i powitania – tak książkę podsumowała jedna z jurorek, Dorota Koman.

W kategorii 6-8 lat zwyciężyła niezwykle potrzebna i mądra książka, napisana i zilustrowana przez Olę Woldańską-Płocińską – „Zwierzokracja” (Papilon). Autorka opowiada w niej dzieciom nie tylko o historii współistnienia zwierząt i ludzi, ale też o tym, jak przenosić ryby, by niepotrzebnie nie cierpiały, co oznaczają cyferki na jajkach oraz czemu psy nie znoszą Nowego Roku. – Każdą rozkładówką Woldańska udowadnia, że Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania i cierpienia, nie jest rzeczą. Aby to potwierdzić, cytuje światową deklarację praw zwierząt. Genialnie zilustrowana „Zwierzokracja” to wciągająca lektura, która pomoże budować w dzieciach empatię, wrażliwość i szacunek dla innych. Warto dodać, że część zysków ze sprzedaży „Zwierzokracji” zasila konta Fundacji Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt Viva! oraz Stowarzyszenia Otwarte Klatki – mówi jedna z jurorek, Ewa Solarz.

W kategorii publikacji skierowanych dla starszych dzieci (9-12 lat) laur otrzymała pozycja „Bez piątej klepki” (Bajka) autorstwa Marcina Szczygielskiego, zilustrowana przez Magdę Wosik. – Słowiańskie bóstwa, czarownice, wiły, skrzaty i gnomy to bohaterowie czwartej części cyklu o przygodach Majki i jej nietuzinkowych praprapraprababek. Podobnie jak we wcześniejszych książkach, akcja rozpoczyna się opisem paraliżującej życie klęski żywiołowej, ściśle powiązanej z historią Niny, nestorki rodzinnego klanu sympatycznych czarownic. Książka o dużych walorach literackich, klarownej dramaturgii i błyskotliwym humorze sytuacyjnym. Nie brakuje w niej także nawiązań do tradycji literackiej, jak chociażby w scenie sabatu czarownic, gdzie autor w twórczy sposób wykorzystuje cytaty z Dziadów. – tak o książce „Bez piątej klepki” mówi jurorka, Ewa Gruda.

ip

fot. materiały prasowe Empik

Słowa kluczowe: 2019, najlepsza książka dla dzieci, zwycięzcy, Empik
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Zobacz, na czym dokładnie polega kształcenie dualne!
Znamy program 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius

W programie znajdziemy m.in. wydarzenia z okazji Roku Czesława Miłosza, premiery książek, spotkania autorskie, czytania wierszy i koncerty.

nagroda literacja warszawy
Ogłoszono nominacje do 17. Nagrody Literackiej Warszawy

Laureatów poznamy w czerwcu 2024 roku.

Mieszkanie Szymborskiej
Rusza nadbór na rezydencje literackie w mieszkaniu Wisławy Szymborskiej

Do wygrania jest miesięczny pobyt w Krakowie.

Polecamy
Morskie podróże - 10 książek o rejsach, które warto przeczytać

Polecamy 10 książek, które zabiorą was w daleką podróż poza horyzont i przywołają wspomnienie lata.

9. edycja Festiwalu Miłosza
9. edycja Festiwalu Miłosza pod hasłem "Nowy stan skupienia"

Jedno z najważniejszych wydarzeń poetyckich w Polsce przenosi się do sieci i rusza już 4 czerwca.

Ostatnio dodane
Zobacz, na czym dokładnie polega kształcenie dualne!
Znamy program 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius

W programie znajdziemy m.in. wydarzenia z okazji Roku Czesława Miłosza, premiery książek, spotkania autorskie, czytania wierszy i koncerty.

nagroda literacja warszawy
Ogłoszono nominacje do 17. Nagrody Literackiej Warszawy

Laureatów poznamy w czerwcu 2024 roku.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.