Dzieje się - Literatura

Morskie podróże - 10 książek o rejsach, które warto przeczytać

Książki o podróżach morskich

2021-09-10 08:38:43

Lato już się kończy, więc czemu nie uciec w jeszcze jedną, ostatnią podróż? Tym razem za pomocą literatury. Rozgrzewające ciała i dusze słońce, przyjemnie kołyszące fale, sól osiadająca ma wargach i obietnica przygody na horyzoncie. A może wręcz przeciwnie? Przedstawiamy zestawienie 10 książek o podróżach morskich, które zabiorą was w niezapomniane rejsy po niespokojnych wodach. Sprawdzcie, jakie powieści z tym wątkiem są najciekawsze!

Przeczytaj także: 10 książek, które polecamy przeczytać w wakacje

1. Na nieznanych wodach – Tim Powers

Złota era piractwa, majestatyczne galeony, wyspy pełne ukrytych skarbów, nieodkryte lądy, długie morskie wyprawy… Do tego odrobina magii voodoo i otrzymujemy wspaniałą historyczno-przygodową powieść fantasy. Na każdej stronie aż roi się od tajemnic, a nowe przygody czekają na każdym zakręcie.

John Chandagnac to spokojny, nikomu nie przeszkadzający pasażer statku „Hałaśliwy Carmichael”. Jego los zupełnie się odmienia, gdy na pokład wkraczają piraci, głośno donosząc o zmianie dowództwa. Ceniąc sobie własne życie, John zgadza się dołączyć do załogi kapitana Daviesa i razem z korsarzami ruszyć w stronę horyzontu. Sprawa komplikuje się, gdy na jaw wychodzi obrany cel, którym okazuje się owiana legendą Fontanna Młodości.

2. Berberyjscy piraci – William Dietrich

Zwierciadło Achimedesa – starożytna superbroń. Wedle legendy słynny matematyk miał dzięki niemu pokonać rzymską flotę. To właśnie w poszukiwaniu tego niezwykłego, owianego tajemnicą przedmiotu wyrusza Ethan Gage, znany awanturnik i kobieciarz. Jednak nie on jedyny poszukuje zwierciadła. Poszukują go także berberyjscy piraci i dawna kochanka Ethana – Aurora.

Pełna przygód, pojedynków i tajemnic opowieść o podróży, która nie tylko odmienia ludzkie życia, ale także stanowi o losie całego świata. Wszystko to i więcej w letnim, egzotycznym klimacie, który wzywa by odświeżyć wakacyjne wspomnienia.

3. Prawdziwa historia kapitana Haka - Pierdomenico Baccalario

James Fry to nieślubny syn króla Jerzego IV, mężczyzna, który już samym swoim przyjściem na świat w 1829 roku mógł odmienić losy Anglii. Od pierwszych chwil na świecie wywoływał więcej zamieszania, niż ktokolwiek mógłby przewidzieć.

Gdy kończy trzynaście lat, James dołącza do pirackiej załogi i rozpoczyna życie społecznego wyrzutka. Mając przy sobie tylko stary zegarek, wyrusza na szerokie morza w poszukiwaniu kolejnych przygód i czegoś, co nadałoby sens jego życiu. Nawet nie przypuszcza, że niebawem stanie się najbardziej poszukiwanym człowiekiem imperium brytyjskiego. Kolejne zawirowania losu zapewnią mu wiele tytułów, takich jak Młody Lord, Bosy, Książe Mórz… Jednak to nie wszystko, bo pewnego dnia zasłuży także na miano prawdziwego kapitana Haka. 

4. Morza Wszeteczne – Marcin Mortka

Wartka akcja, krwawa jatka i salwy śmiechu. To wszystko i więcej zapewnia kapitan Roland i jego załoga, którą powinien zrekrutować spośród goblinów, półgoblinów, satyrów oraz szamanów. Jednk przecież nie wszystkie bandy piratów muszą być takie same! Bezlitośni, żądni krwi, nie znający umiaru i nie należący do najmądrzejszych piraci „Błęnego Rycerza” to zbieranina niespotykana, unikatowa. Nawet jak na standardy Mórz Wszetecznych.

Problem jednak powstaje w momencie, gdy zdobyczny „Błędny Rycerz” - potężny, magiczny okręt – okazuje się zbyt trudny w obsłudze. Wszystko przez gnieżdżące się w nim demony, które jak na złość używają dziwnego, nieznanego załodze języka.

5. Terror - Dan Simmons

Maj 1845 roku – wyprawa badawcza pod dowództwem doświadczonego żeglarza, sir Johna Franklina, wyrusza ku północnym wybrzeżom Kanady. HMS Erebus i HMS Terror mają za zadanie odnaleźć Przejście Północno-Zachodnie, na które składa się ciąg przesmyków między wyspami Archipelagu Arktycznego.

Mając zapas żywności mający wystarczyć na pięć lat, silniki konieczne do przebijania się przez lód i zasoby węgla… dwa statki grzęzną w lodzie. Już nigdy więcej nie widziano ich w Anglii. Jednak mroźne, nieprzychylne otoczenie, to dopiero pierwszy z problemów, z którymi przyjdzie zmierzyć się obu załogom. Kolejne ich dni będą wypełnione narastającą grozą, a to co realne zacznie mieszać się z widziadłami sennymi i scenami wyrwanymi z baśni tubylczych plemion.

6. Dwadzieścia tysięcy mil podmorskiej żeglugi – Juliusz Verne

W zestawieniu powieści podróżniczych nie może zabraknąć także Juliusza Verne’a, którego dzieła znane są i chętnie czytane na całym świecie. „Dwadzieścia tysięcy mil podmorskiej żeglugi” idealnie wpasowuje się w zbiór książek traktujących o morskich podróżach. Tym razem dla odmiany, bohaterowie schodzą pod wodę, wyprawiając się w rejs zupełnie nie podobny do innych.

Nemo, kapitan łodzi podwodnej „Nautilus”, ratuje życie profesora Aronnaxa. Stawia jednak warunek – profesor wraz z towarzyszami mają być posłuszni rozkazom i nigdy więcej nie wejdą już na stały ląd. W zamian oferuje nie tylko bezpieczeństwo, ale także niepowtarzalną okazję poznania tajemnic skrywanych przez morza i oceany oraz przeżycie prawdziwej przygody podczas podwodnego rejsu. Świat, który poznają bohaterowie, co chwila zadziwia niewytłumaczalnymi zjawiskami i nieznanymi zwierzętami. To jednak wciąż podróż wbrew woli profesora i jego towarzyszy, którzy stale czyhają na okazję, by uciec od władczego kapitana.

7. Demon i mroczna toń - Turton Stuart

Statek handlowy „Saardam” w 1634 roku przewozi na pokładzie Samuela Pippsa, wybitnego detektywa, który w porcie docelowym ma stanąć przed sądem. Jednak gdy tylko okręt odbija od brzegu, zaczyna prześladować go zły omen. Niebawem jednak okazuje się, że może to być nawet demon.

Arent Hayes, uczeń i wierny przyjaciel Pippsa, zamierza zrobić wszystko, by dowieść niewinności swojego skazanego towarzysza. Tymczasem po pokładzie trędowaty, na żaglach pojawiają się tajemnicze znaki, a ktoś zabija wszystkie zwierzęta. Okazuje się, że jeden z pasażerów umarł, nim statek wyruszył w podróż. A pośród jednostek towarzyszących „Saardamowi” pojawia się statek-widmo.

By ocalić życie wszystkich pasażerów, Hayes musi rozwiązać zagadkę działającego na pokładzie demona. Zagadkę, która łączy wszystkich obecnych na pokładzie, a sięga daleko w przeszłość.

8. Czarna bandera – Jacek Komuda

W zestawieniu owładniętym nie tylko przez żądnych przygód podróżników, ale przede wszystkim przez panoszącym się po siedmiu morzach piratów, nie mogło zabraknąć „Czarnej bandery”. Dzieło Jacka Komudy to dla odmiany zbiór opowiadań, a nie spójna powieść.

W każdej z osobnych historii zebranych w „Czarnej banderze” znaleźć można najgorszych łotrów, buntowników i korsarzy, jacy rządzili morzami świata w XVII i XVIII wieku. To ludzie, którzy zaprzedali dusze morskim demonom, a kapitana oddali skłębionym falom. Nie znają honoru, braterstwa i miłości. Jedynym życiem, jakie cenią, jest ich własne. Ci bezduszni piraci ruszają w podróży po złych wodach, mierząc się z przeklętymi wiatrami, potępionymi żaglowcami i potworami czyhającymi na nich pod powierzchnią. Pędzą ku piekielnym wrotom otchłani.

9. Córka Króla Piratów - Levenseller Tricia

Podróżując po siedmiu morzach nie sposób nie natknąć się i na nią – córkę Króla Piratów, Alosę. Jej obecność zwiastuje kłopoty, a przebiegły uśmiech nie wróży nic dobrego. Zwłaszcza, że Alosa została wysłana na karkołomną misję w poszukiwaniu tajemniczej mapy, klucza do legendarnego skarbu.

By zbliżyć się o mapy i zyskać choć najmniejszą szansę na jej przejęcie, Alosa pozwala się uprowadzić. Na wrogim okręcie przemierza kolejne mile, oddalając się od wszystkie, co znała. Teraz będzie musiała stawić czoła konkurencyjnej załodze, która za nic ma jej piękną buzię i status. Na szczęście przygotowała się do zadania. Żaden marynarz nie zdoła pokrzyżować planów Alosy, która skrywa w zanadrzu kilka asów. Nawet diabelnie przebiegły Riden, który pilnie strzeże mapy, z pewnością nie spodziewa się tego, co zaplanowała dla nich wszystkich córka Króla Piratów.

10. Pod piracką flagą - Crichton Michael

Rok 1665, Jamajka, Port Royal. Kapitan Charles Hunter wraz ze swoją korsarską załogą, za przyzwoleniem gubernatora Karola II, obmyślają plan ataku na pobliską hiszpańską twierdzę. Ich celem jest potężna, niezdobyta dotąd forteca Matanceros, którą zarządza potwór w ludzkiej skórze, krwiożerczy i bezlitosny Cazalla.

Zapaleni podróżnicy, którzy serca i dusze dawno temu zaprzedali oceanowi, będą usieli stawić czoła wielu przeciwnościom, by osiągnąć obrany cel. Podczas rejsu po niebezpiecznych wodach, przyjdzie im stawić czoła huraganom, wygłodniałym kanibalom, a także prawdziwym potworom z morskich głębin. Jedynym, co jest w stanie skłonić ich do podjęcia tej samobójczej misji, jest obiecany skarb – góry złota, którym nie oprze się żaden pirat.

Ruszając w nieznane, porywając się na atak na przeważające siły Hiszpanii, w palącym słońcu Karaibów, banda Huntera może liczyć tylko na siebie. Skrytobójca Sanson, ogromny Maur Basso i bystrooka Lazure zmierzą się z siłami potężniejszymi od nich samych.

Marta Matuszewska

Fot. pixabay.com/StockSnap

Słowa kluczowe: co przeczytać, podróże, przygoda, morskie opowieści, książki przygodowe
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Santiago Roncagliolo
Santiago Roncagliolo - autor bestsellerowej "Nocy szpilek" odwiedzi Polskę

Peruwiański pisarz na początku marca będzie gościł w trzech polskich miastach.

Silesius ksiąÅźki
193 książki walczą w ramach 17. edycji Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius

Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius to jedna z najważniejszych nagród literackich w kraju.

nauka do matury
Rusza nowa odsłona programu rezydencyjnego Wrocławia Miasta Literatury UNESCO Wrocław

Wrocławski Dom Literatury uruchamia nowy program rezydencji literackich skierowany do pisarek i pisarzy oraz tłumaczek i tłumaczy literatury.

Polecamy
pisanie, recenzja
Rusza 5. edycja ogólnopolskiego Konkursu im. Tymoteusza Karpowicza na recenzję literacką

Wrocławski Dom Literatury i Fundacja Olgi Tokarczuk zapraszają do udziału.

Przycisk z sercem na klawiaturze
Tradycyjny list czy generator SI? Jak współcześnie wyznać miłość?

List miłosny na Walentynki można sobie wygenerować.

Polecamy
Ostatnio dodane
Santiago Roncagliolo
Santiago Roncagliolo - autor bestsellerowej "Nocy szpilek" odwiedzi Polskę

Peruwiański pisarz na początku marca będzie gościł w trzech polskich miastach.

Silesius ksiąÅźki
193 książki walczą w ramach 17. edycji Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius

Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius to jedna z najważniejszych nagród literackich w kraju.