Dzieje się - Literatura

10 książek, które musisz przeczytać w wakacje

2015-08-10 09:53:58

Wakacje to idealny czas na zagłębienie się w książkach. Rynek wydawniczy oprócz pozycji pobudzających intelekt oferuje nam także dzieła służące samej rozrywce. By odnaleźć się w książkowym gąszczu, przedstawiamy Wam 10 pomysłów na lekturę, na której z pewnością się nie zawiedziecie. W połączeniu z dobrze schłodzoną lemoniadą pozwolą nam się przenieść w inne, literackie światy.  

1. „Gdzie Ci mężczyźni Philip G. Zimbardo

Zimbardo zawdzięcza swoją sławę eksperymentowi więziennemu, który później został opisany w jego najsłynniejszej książce „Efekt Lucyfera”. Tym razem autor pochyla się nad zagadnieniami związanymi z rolą męskości w dzisiejszym świecie. Psycholog nie tylko szuka powodów gorszej kondycji mężczyzn, ale też daje receptę na odnalezienie nowej definicji męskości. „Gdzie ci mężczyźni” to książka, której nie można traktować jako poradnik, lecz drogowskaz, który dla każdego czytelnika będzie prywatną podróżą w świat własnych uprzedzeń.

2. „Żuk w pudełku oraz 99 innych eksperymentów myślowych” Julian Baggini

Czy żółw kiedyś wyprzedzi biegacza? Baggini udowadnia, że jest to możliwe. Jeżeli liczysz na odrobinę rozrywki i masz ochotę na małego prztyczka w nos od starożytnych filozofów, to ta książka jest dla Ciebie. Każdy rozdział to osobna historia poruszająca inny aspekt z zakresu filozofii, etyki czy nauk przyrodniczych. Czym jest sprawiedliwość? Co było pierwsze, jajko czy kura?  Czy zjedzenie swojego psa jest poprawne etycznie?

3. „Pogromca lwów” Camilla Lackberg

Camilla Läckberg w swojej najnowszej książce zaskoczy wszystkich fanów kryminałów. W książce znajdziemy rodzinną intrygę, mnóstwo niedopowiedzeń i tajemnic a także sporą dawkę
niesamowitych zwrotów akcji. Autorka dzięki wyrobionej przez lata marce jest uważana za jedną z najważniejszych pisarek ostatnich 5 lat, a jej książki rozchodzą się w błyskawicznym tempie.
Kiedy młoda dziewczyna wpada pod samochód, wszystko powinno być jasne. Jednak okazuje się, że ofiara była przetrzymywana i torturowana. Czy policji uda się odnaleźć kata? Kim był? Oprócz czysto kryminalnej historii mamy do czynienia również z wątkami pobocznymi, z których można dowiedzieć się więcej o bohaterach. Tego typu zabieg nie jest zbyt często stosowany, dlatego książka tym bardziej warta jest uwadze.

4. „Zachłanni” Magdalena Żelazowska

Kiedy przyjeżdżasz do dużego miasta marzysz o karierze, firmowych jeansach i „dizajnersko” urządzonym mieszkaniu. Żelazowska przedstawia trzy osoby, które łączy przede wszystkim to, że są Słoikami. Przyjechali z mniejszych miasteczek i wiosek by spełnić marzenia o pracy w „korpo" i karierze. Jednak miasto i współczesne realia szybko demaskują wszystko, w co wierzyli i pozbawiają złudzeń.
Książka nie bez powodu nosi tytuł „Zachłanni”. Dzisiejsze pokolenie 30 latków marzy o wszystkim co najlepsze w jak najkrótszym czasie. Dzięki tej książce czytelnicy mogą przez parę chwil żyć życiem kogoś innego i sprawdzić, jak wyglądałoby życie, które dla jednych jest spełnieniem marzeń, a dla innych koszmarem na jawie.

5. „Cztery zachodnie staruchy. Reportaż o duchach i szamanach.” Bartosz Jastrzęski, Jędzrzej Morawiecki

Gdy Jędrzej Morawiecki z Bartoszem Jastrzębskim pierwszy raz wyjeżdżali na Syberię nie mieli pojęcia, że tematyka związana z szamanizmem pociągnie za sobą kolejne wyjazdy.  Syberia to miejsce, gdzie sacrum łączy się z profanum. Lot szamana i inne techniki ekstazy nie tylko nadal są praktykowane, ale też doskonalone. Duchy nadal przez chorobę próbują przedstawić przeznaczenie. Jak funkcjonują dzisiejsi szamani w mieście i czym właściwie jest duchowość na Syberii?
Syberia w ostatnich latach dzięki programowi, który miał zagwarantować odrodzenie się rdzennych narodów stała się miejscem licznych wycieczek i podróży. To miejsce, w którym możesz za 50 dolarów spędzić noc w łagrze lub zobaczyć Ducha Lasu wyglądającego jak Yeti. Tu szamani czerpią informacje z książek socjologicznych i zazwyczaj kończą studia kulturoznawcze. Mieszkają w blokach, możesz ich codziennie spotkać na ulicach Irkucka.

6. „Papierowe miasta” John Green

John Green po oszałamiającym sukcesie poprzednich książek zachwyca ponownie. Quentin Jacobsen spędza czas na adorowaniu z oddali zachwycającej Margo Roth Spiegelman. Dziewczyna należy do szkolnej elity, podobno kiedyś spędziła parę dni podróżując razem z cyrkiem i udało jej się wejść na koncert jako dziewczyna basisty. Gdy pewnej nocy Margo uchyla okno i wzywa do udziału w tajemniczej kampanii odwetowej, Quentin oczywiście podąża za dziewczyną. Spędzają razem noc, której efektem jest zemsta na niewiernym chłopaku dziewczyny i przyjaciołach. Następnego dnia jednak dziewczyny nie ma w szkole. Q postanawia ją odnaleźć. Czy podoła? Na podstawie książki powstał film, który możemy oglądać od końca lipca na ekranach kin.

7. „Zaginiona” Andrzej Pilipiuk

„Zaginiona” to kolejna część serii o kuzynkach Kruszewskich. Wampirzyca, dawna agentka i asystentka alchemika postanawiają odnaleźć odtrutkę na nieuleczalną chorobę trawiącą osoby przyjmujące eliksir nieśmiertelności. Aby odnaleźć substancję ratującą zdrowie i życie potrzebna jest niezwykle rzadka roślina. Dostępna jest na tajemniczej wyspie, która nie funkcjonuje na żadnej z map od XIX wieku. W podróży kuzynkom towarzyszyć będzie prawowita królowa wyspy. Może to podstęp? Czy uda się ocalić życie Katarzynie?

8. „Drach” Szczepan Twardoch

Wszyscy fani twórczości Szczepana Twardocha nie będą zawiedzeni. Autor „Morfiny” powraca z nową i interesującą książką, która zadowoli najbardziej wymagających. Znajdziemy tu rodzinne dramaty, wojenną zawieruchę i cudowną opowieść o Śląsku.  Ta bardzo dobra, prosta i ciekawa lektura pozwoli nam cofnąć się do czasów, gdy jeszcze nie było nas na świecie. Znajdziemy tu refleksje związane z sensem ludzkiej egzystencji, choć książka jest prostą i niezwykle wciągającą historią.

9. „Slow fashon. Modowa rewolucja” Joanna Gloaza

Joanna Gloaza to autorka bloga, która postanowiła podzielić się z innymi radami, dzięki którym w łatwy sposób odnajdą swój styl, przestaną kompulsywnie kupować i zaczną wyglądać z klasą. Blogerka nie tylko tłumaczy, czym jest moda w stylu slow, ale też pokazuje jak uporządkować szafę i że rewolucja, nie wymaga od razu dużego nakładu pieniędzy. Z pewnością jest to pozycja obowiązkowa dla każdej szafiarki i fashonistki.

10. „100 wierszy polskich stosownej długości”

Darek Foks, Andrzej Sosnowski i 42 innych autorów tworzą antologię, w której zebrano 100 wierszy w wyborze Artura Burszty. Po wielu edycjach Portu Literackiego nadszedł czas na pierwsze podsumowania. Wielu autorów zaprezentowanych w zbiorze to laureaci najważniejszych nagród poetyckich. Większość zaczynała właśnie na podwórku Biura Literackiego. Formuła festiwalu przez lata się zmieniała, jak i również ewoluował styl autorów. Dzisiaj są dojrzalsi i nie boją się mówić o swoich początkach.
Wiersze zebrane w antologii w większości to perełki, których słowa będą chodziły nam po głowie jeszcze parę dni po lekturze.

LZ

Słowa kluczowe: ksiązki na wakacje, wakacyje książki, co przeczytać
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Mieszkanie Szymborskiej
Rusza nadbór na rezydencje literackie w mieszkaniu Wisławy Szymborskiej

Do wygrania jest miesięczny pobyt w Krakowie.

pisanie pracy inÅźynierskiej
Startuje 6. edycja Konkursu im. Tymoteusza Karpowicza na recenzję literacką

Wrocławski Dom Literatury i Fundacja Olgi Tokarczuk zapraszają do udziału młodych krytyków literackich.

Akira Toriyama
Zmarł twórca "Dragon Ball" - Akira Toriyama

Autor kultowej mangi odszedł w wieku 68 lat.

Polecamy
Najpiękniejsze wiersze z motywem śmierci w polskiej literaturze

Poznaj polskie poematy ze śmiercią w tle.

Witold Gombrowicz - ciekawostki o autorze i jego twórczości

Teksty Gombrowicza pomimo swojego wieku trafnie odzwierciedlają także naszą rzeczywistość. Przeczytaj ciekawostki o polskim powieściopisarzu i poznaj intrygujące cytaty z jego książek.

Polecamy
Ostatnio dodane
Mieszkanie Szymborskiej
Rusza nadbór na rezydencje literackie w mieszkaniu Wisławy Szymborskiej

Do wygrania jest miesięczny pobyt w Krakowie.

pisanie pracy inÅźynierskiej
Startuje 6. edycja Konkursu im. Tymoteusza Karpowicza na recenzję literacką

Wrocławski Dom Literatury i Fundacja Olgi Tokarczuk zapraszają do udziału młodych krytyków literackich.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.