Dzieje się - Literatura

Zbliża się 7. Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius

2022-04-27 13:55:10

Nadchodzi 7. Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius. Wydarzenie odbędzie się we Wrocławiu w dniach 10-15 maja 2022 roku. Gościem honorowym będą Niemcy a jednym z najważniejszych elementów programu ogłoszenie nominacji w kategoriach Debiut i Książka roku do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Poznamy również nazwisko osoby, która otrzyma Silesiusa za całokształt pracy twórczej. Nie zabraknie także poezji z Polski, ze Słowacji i z Ukrainy. Odbędą się premiery nowych książek poetyckich, debaty, wydarzenia wokół setnej rocznicy urodzin Mirona Białoszewskiego, Turniej jednego wiersza im. Rafała Wojaczka, czytania poezji, koncert a nawet spektakl.

Silesius 2022

Silesius 2022 - co szykują organizatorzy?

Festiwal Silesius pierwszy raz odbył się w 2016 roku jako element obchodów Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 i wydarzenie towarzyszące wręczeniu Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Od tego czasu formuła imprezy ewoluowała, na co wpływ miały modyfikacje wprowadzane przez organizatorów (Wrocławski Dom Literatury), ale i czynniki zewnętrzne takie jak pandemia. To już druga edycja, podczas której nie poznamy laureatów Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius, a jedynie nominowanych do niej oraz nazwisko osoby, która otrzyma Silesiusa za całokształt pracy twórczej. Najlepsze książki poetyckie ubiegłego roku poznamy z kolei w październiku podczas wspólnej gali Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej  Silesius oraz Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus.

Ogłoszenie nominacji w maju sprawia, że przez niemal pół roku o tych tytułach będzie można dyskutować także podczas innych festiwali. Dla tak niszowej dziedziny literatury, jaką jest poezja, ten czas jest niezwykle istotny i – zanim poznamy zwycięzców – pozwala nominowanym tomikom poetyckim lepiej zaistnieć w świadomości czytelników oraz dłużej funkcjonować w obiegu krytycznoliterackim.

Sam Festiwal przez te kilka lat zmienił się z kilkudniowej imprezy w całoroczne pasmo wydarzeń poetyckich. Majowy  Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius i październikową galę nagród łączą m.in. odbywające się przez cały rok Salony Silesiusa (spotkania z poetami i poetkami), lekcje poetyckie (organizowane w szkołach) czy przedsięwzięcia realizowane w sieci (podcasty i retransmisje wydarzeń). Ten całoroczny wymiar i różnorodność działań wyróżnia wrocławskie święto poezji na tle innych podobnych inicjatyw w kraju i sprawia, że Festiwal Silesius można uznać za jedyne tak wielowymiarowe przedsięwzięcie literackie w Polsce.

W maju zaś, gdy następuje tygodniowa kumulacja festiwalowych wydarzeń, Wrocław śmiało można uznać za polską stolicę poezji. W tym roku, jeszcze przed startem głównej części imprezy, odbędzie się prezentacja twórczości młodych poetek i poetów z Wrocławia i okolic („Permutacje. Wrocławski przegląd młodej poezji”, niedziela 8 maja, godz. 19.00). Natomiast już od 10 do 15 maja każde popołudnie i wieczór warto spędzić w klubie Proza (Wrocławski Dom Literatury, Przejście Garncarskie 2), gdzie będzie okazja doświadczać poezji w wielu różnych odsłonach. W programie m.in. spotkanie z Jackiem Podsiadłą (11.05) i Piotrem Sommerem (15.05), prezentacja poezji ukraińskiej (w oryginale i przekładzie, 11.05), debata programowana przez poetkę Julię Fiedorczuk pt. „Queerowanie ekologii” (13.03) i Turniej jednego wiersza im. Rafała Wojaczka (13.05). Nie zabraknie także premier książek poetyckich  m.in. Macieja Roberta, Piotra Janickiego i Aldony Kopkiewicz.

Tegoroczny Festiwal  Silesius zakończy się wyjątkowym autorskim spektaklem Pawła Palcata pt. „Mój niepokój jest Twoim niepokojem”, w którym artysta wykorzystując motywy z „Burzy” Szekspira, próbuje w eksperymentalny sposób zbadać relację człowiek-zwierzę. Na scenie Palcatowi towarzyszy pies Mania. I to ta relacja i jej dynamika jest próbą opowiedzenia o miejscu nadwrażliwców w dzisiejszym świecie (spektakl zostanie zagrany w klubie Proza, w niedzielę 15.05 o 19.00, wstęp wolny).

Cały program tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius znaleźć można na stronie: https://literatura.wroclaw.pl/7-miedzynarodowy-festiwal-poezji-silesius-program/

Organizatorem 7. Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius jest Wrocławski Dom Literatury.

ip

fot. materiały organizatora

Słowa kluczowe: wydarzenia, spotkania, program, Wrocław, 2022
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Olga Tokarczuk, Empuzjon
"Empuzjon" Olgi Tokarczuk z premierą we Wrocławiu - spotkanie z pisarką w Hali Stulecia

To jej pierwsza książka po otrzymaniu Literackiej Nagrody Nobla.

Targi KsiąÅźki Empiku
Targi Książki Empiku 2022: ponad 60 wydarzeń i spotkań autorskich online

Największe wydarzenie literackie w Polsce powraca w nowej odsłonie.

ksiąÅźki do psychologii i socjologii
Zbliża się Międzynarodowy Festiwal Kryminału Wrocław 2022 [Program] Wrocław

Co w tym roku czeka nas w czasie kryminalnego tygodnia w stolicy Dolnego Śląska?

Polecamy
Sebastian Mila. Autobiografia
Sebastian Mila promuje swoją autobiografię [FOTO]

Na spotkaniu we Wrocławiu były piłkarz dostał koszulkę od drużyny blind footballu.

Jaką ksiąÅźkę kupić dziecku na Pierwszą Komunię? JuÅź niedługo zacznie się okres komunijny, coraz więcej ludzi poszukuje z tej okazji ciekawych prezentÃłw dla dzieci. Ciekawa ksiąÅźka to zawsze dobry pomysł. Dlaczego warto w ogÃłle kupować je d
Jakie książki kupić na Pierwszą Komunię?

Przygotowaliśmy zestawienie dziesięciu pozycji, które z pewnością sprawdzą się jako prezenty na tę okazję!

Ostatnio dodane
Olga Tokarczuk, Empuzjon
"Empuzjon" Olgi Tokarczuk z premierą we Wrocławiu - spotkanie z pisarką w Hali Stulecia

To jej pierwsza książka po otrzymaniu Literackiej Nagrody Nobla.

Targi KsiąÅźki Empiku
Targi Książki Empiku 2022: ponad 60 wydarzeń i spotkań autorskich online

Największe wydarzenie literackie w Polsce powraca w nowej odsłonie.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.