Dzieje się - Literatura

Ogłoszono długą listę nominacji do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2022

2022-06-30 12:04:12

Znana jest już długa lista książek nominowanych do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2022. Jury spośród stu zakwalifikowanych tytułów wybrało czternaście, które powalczą o finał i nagrodę w wysokości 150 tys. zł. Zwycięzcę bądź zwyciężczynię Angelusa poznamy 15 października. Wcześniej, we wrześniu, zostanie wskazana finałowa siódemka.

Angelus 2022 długa lista

W tym roku o nominacjach i wynikach decyduje nowo powołane gremium jurorskie, któremu przewodniczy Martin Pollack (austriacki pisarz i tłumacz literatury polskiej, laureat Angelusa z 2007 roku). Wraz z nim w jury zasiadają: Wojciech Browarny (literaturoznawca, profesor Uniwersytetu Wrocławskiego), Kinga Dunin (socjolożka, publicystka, krytyczka literacka), Michał Nogaś (dziennikarz radiowy i prasowy specjalizujący się w literaturze), Mykoła Riabczuk (ukraiński krytyk literacki i eseista), Justyna Sobolewska (krytyczka literacka, dziennikarka tygodnika „Polityka”) oraz Andrzej Zawada (krytyk i historyk literatury, professor emeritus Uniwersytetu Wrocławskiego).

Najwięcej – aż pięć – nominacji mają w tym roku książki polskie. Po dwie pozycje reprezentują Ukrainę i Białoruś, a listę uzupełniają publikacje z Czech, Estonii, Węgier oraz powieść autorki rumuńsko-mołdawskiej.

Oto lista zakwalifikowanych książek:

1.  Andrej Adamowicz, „Pieśń o Cimurze”, tłum. Bohdan Zadura,  Kolegium Europy Wschodniej (Białoruś)

2.  Alhierd Bacharewicz, „Sroka na szubienicy”, tłum. Igor Maksymiuk, Jan Maksymiuk, Fundacja Pogranicze i Ośrodek „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” (Białoruś)

3.  Kapka Kassabova, „W stronę Ochrydy. Podróż przez wojnę i pokój”, tłum. Krzysztof Środa, Wydawnictwo Czarne (Bułgaria)

 4. Andrus Kivirähk, „Listopadowe porzeczki”, tłum. Anna Michalczuk-Podlecki, Wydawnictwo Literackie (Estonia)

5. Wasyl Machno, „Kalendarz wieczności”, tłum. Bohdan Zadura, Państwowy Instytut Wydawniczy (Ukraina)

6. Zoltán Mihály Nagy, „Szatański pomiot”, tłum. Daniel Warmuz, Warsztaty Kultury (Węgry)

7. Piotr Oczko, „Pocztówka z Mokum. 21 opowieści o Holandii”, Wydawnictwo Znak (Polska)

8.  Edward Pasewicz, „Pulverkopf”, Wielka Litera (Polska)

9.  Marian Pilot, „Dzikie mieso”, Korporacja Ha!art (Polska)

10. Ołeh Polakow, „Lodowa karuzela”, tłum. Ryszard Kupidura, Wydawnictwo Anagram (Ukraina)

11. Jaroslav Rudi¹, „Ostatnia podróż Winterberga”, tłum. Małgorzata Gralińska, Książkowe Klimaty (Czechy).

12.   Andrzej Stasiuk, „Przewóz”, Wydawnictwo Czarne (Polska).

13.  Katarzyna Surmiak-Domańska, „Czystka”, Wydawnictwo Czarne (Polska)

14. Tatiana Țîbuleac, „Lato, gdy mama miała zielone oczy”, tłum. Dominik Małecki, Książkowe Klimaty (Rumunia-Mołdawia).

Z tej listy do finału Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus trafi siedem tytułów, które jury wskaże na początku września. Od 2020 roku autorki i autorzy książek zakwalifikowanych do finałowej siódemki mogą liczyć na wyróżnienia finansowe 5 tys. zł. Zwycięzca otrzyma tradycyjnie 150 tys. zł., co czyni Angelusa najwyżej opłacaną nagrodą literacką w Polsce. Do konkursu zgłaszać można polskie wydania książek z 22 krajów Europy Środkowej i co interesujące, do tej pory statuetka tylko raz trafiła w ręce polskiego autora (był to Maciej Płaza), za to aż czterokrotnie zdobyły ją pisarki i pisarze ukraińscy (Jurij Andruchowycz, Oksana Zabużko, Serhij Żadan i Kateryna Babkina). Jak będzie w tym roku? Przekonamy się w październiku.

Angelus to również nagroda za przekład w wysokości 40 tys. zł. Wyróżniona nią zostaje autorka lub autor przekładu na język polski zwycięskiej książki, a w przypadku, gdy laureatem jest pisarz z Polski, jury wskazuje tłumaczkę/tłumacza innej z finałowych pozycji. Pulę angelusowych nagród uzupełnia Nagroda im. Natalii Gorbaniewskiej – upamiętniająca pierwszą przewodniczącą jury Angelusa. O tym, w czyje ręce trafia, decyduje publiczność w internetowym głosowaniu (oddając głosy na książki z finałowej siódemki), a zwyciężczyni bądź zwycięzca tego plebiscytu otrzymuje zaproszenie na trzymiesięczną rezydencję literacką we Wrocławiu.

ip

zdjęcie: Angelus 2022 - nominacje, fot. Ola Konopko

Słowa kluczowe: książki, Wrocławski Dom Literatury
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
KsiąÅźka
Europejska Noc Literatury 2022 już 20 sierpnia we Wrocławiu [Program]

Czytelnicy mogą już zacząć planować swoje własne trasy: wiemy kto, gdzie i co tej nocy przeczyta.

Jaką ksiąÅźkę kupić dziecku na Pierwszą Komunię? JuÅź niedługo zacznie się okres komunijny, coraz więcej ludzi poszukuje z tej okazji ciekawych prezentÃłw dla dzieci. Ciekawa ksiąÅźka to zawsze dobry pomysł. Dlaczego warto w ogÃłle kupować je d
17. Festiwal Miasto Słowa w Gdyni już w dniach 24-28 sierpnia 2022 Gdynia

Już po raz 17. poznamy laureatów Nagrody Literackiej GDYNIA.

Nagroda im. Wisławy Szymborskiej
Znamy laureatów Nagrody im. Wisławy Szymborskiej 2022

Zobaczcie, kto otrzymał tegoroczne nagrody!

Polecamy
Genji Monogatari - poznajcie najstarszą powieść świata

Japoński tekst sprzed 1000 lat może zachwycać nawet dziś.

Big Book Festival 2019
Atrakcje w programie Big Book Festival 2019 Warszawa

Duży Festiwal Czytania odbędzie się w długi czerwcowy weekend.

Ostatnio dodane
KsiąÅźka
Europejska Noc Literatury 2022 już 20 sierpnia we Wrocławiu [Program]

Czytelnicy mogą już zacząć planować swoje własne trasy: wiemy kto, gdzie i co tej nocy przeczyta.

Jaką ksiąÅźkę kupić dziecku na Pierwszą Komunię? JuÅź niedługo zacznie się okres komunijny, coraz więcej ludzi poszukuje z tej okazji ciekawych prezentÃłw dla dzieci. Ciekawa ksiąÅźka to zawsze dobry pomysł. Dlaczego warto w ogÃłle kupować je d
17. Festiwal Miasto Słowa w Gdyni już w dniach 24-28 sierpnia 2022 Gdynia

Już po raz 17. poznamy laureatów Nagrody Literackiej GDYNIA.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.