Nowości - Literatura

"Zapomniani artyści II Rzeczpospolitej" w książce Marka Telera

2020-01-27 14:41:12

W sklepach jest już książka Marka Telera pt. „Zapomniani artyści II Rzeczpospolitej”, w której autor na nowo odkrywa historie zapomnianych polskich gwiazd. Poznajemy m.in. losy sławnej Iny Benity, odkrywamy kłamstwa arystokraty-skandalisty ukrywającego się pod pseudonimem „Harry Cort” oraz podążamy za karierą Edwarda Raquello, etatowego amanta Hollywood, a później wymagającego szefa „Głosu Ameryki”, a także wielu innych artystów, których zawiłe życiorysy same w sobie stanowiłyby scenariusz dobrego filmu.

Zapomniani artyści II Rzeczpospolitej

O książce

Czy śledząc losy sławnych aktorek i aktorów nie mamy czasem wrażenia, że ich życie wypełniają skandale obyczajowe, a pod makijażem sławy i sukcesów kryją się nieraz bardzo nieszczęśliwi ludzie? Można pomyśleć, że dziś zawód aktora nie jest szczególnie poważany - nie tak jak kiedyś, gdy oprócz umiejętności typowo aktorskich liczyły się również zdolności wokalne i taneczne. Okazuje się jednak, że losy wielkich sław celuloidowych taśm filmowych nie różnią się wiele od współczesnych nam gwiazd ekranu, a przykładów nie musimy szukać daleko. 

Wśród polskich aktorów dawnego kina światową sławę osiągnęli bowiem nie tylko Eugeniusz Bodo, Mieczysław Fogg czy Jan Kiepura, ale także mnóstwo innych osób, których błyskotliwe kariery legły w gruzach po wybuchu II wojny światowej. Dużą wartością książki są cenne źródła historyczne, takie jak relacje członków rodziny, wypowiedzi z ówczesnych czasopism czy oryginalne zdjęcia, dzięki którym można porównać współczesne ideały piękna z tymi przedwojennymi.

Czy często zdarzało się, że uroda aktorów przeważała nad ich talentem? Jakimi drogami najwięksi skandaliści dochodzili do światowej sławy? Która aktorka wygrała konkurs piękności filmowych w „Der Spiegel”, a jej wizerunek był swego czasu reklamą angielskiego przedsiębiorstwa tytoniowego? Wreszcie, jakie postawy mieli aktorzy na emigracji wobec pogrążonej w mrokach wojny ojczyzny?

„Wśród polskich biografów zajaśniała nowa gwiazda! Dziennikarz Marek Teler – niestrudzony i utalentowany detektyw – z niespotykaną drobiazgowością przeprowadził serię śledztw dotyczących losów polskich artystów, którzy podczas II wojny światowej opuścili krąg scenicznych reflektorów i rozpłynęli się w mroku. Po dekadach możemy poznać ich historie, które okazują się bardziej zdumiewające i zawikłane od ich filmowych i estradowych kreacji” – mówi o książce Marcin Szczygielski.

Sylwetka autora

Marek Teler (ur. 1996) – dziennikarz, popularyzator historii, bloger. Współpracownik portalu historycznego Histmag.org i czasopisma „Focus Historia”. Interesuje się między innymi historią kobiet oraz genealogią. Autor książek: „Kobiety króla Kazimierza III Wielkiego” oraz „Kochanki, bastardzi, oszuści. Nieprawe łoża królów Polski: XVI–XVIII wiek”.

MD/ip

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: zapomniane polskie gwiazdy, biografie, 2020
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Miasto pod jednym dachem
"Miasto pod jednym dachem" - premiera thrillera scenarzystki nominowanej do Oscara

Przygotuj się na niezapomnianą podróż w mroczne zakamarki ludzkiej psychiki.

Czarownica Zora. Czarownica idzie do szkoły
Premiery komiksów Egmontu na maj 2024

Wiele ciekawych opowieści w majowej ofercie. Co warto przeczytać?

Zapach Oliwii
"Zapach Oliwii" - thriller New Adult od Catherine Reiss wkrótce w księgarniach

Książka porusza ważne tematy, takie jak żałoba, uzależnienie od narkotyków czy toksyczne relacje.

Polecamy
Smerfy i świat emocji
Nowe komiksy o Smerfach uczą oswajać trudne emocje

"Smerfy i świat emocji" to nowa seria od Egmont Polska.

"Żółty krokus" - historia miłości w świecie niewolnictwa

Skłaniająca do refleksji historia bezgranicznej miłości w świecie bez wolności i godności.

Ostatnio dodane
Miasto pod jednym dachem
"Miasto pod jednym dachem" - premiera thrillera scenarzystki nominowanej do Oscara

Przygotuj się na niezapomnianą podróż w mroczne zakamarki ludzkiej psychiki.

Czarownica Zora. Czarownica idzie do szkoły
Premiery komiksów Egmontu na maj 2024

Wiele ciekawych opowieści w majowej ofercie. Co warto przeczytać?

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.