Dzieje się - Literatura

Wiem, co mówię #4: woda po kisielu, siedem boleści i gorączka złota

2023-03-27 12:17:47

W kolejnej części naszego cyklu "Wiem, co mówię" zapraszamy do zapoznania się z pięcioma wyrażeniami, które każdy z nas stosuje na co dzień. Przeczytaj, by dowiedzieć się o nich więcej!

Książka

1. Beczka bez dna

Tego sformułowania często używamy, gdy zmagamy się z niekończącymi się trudnościami lub gdy ktoś ma tyle pragnień, których wszystkich nie można zaspokoić. Geneza bierze się z mitologii greckiej – Danaidy (królewny z Argos) za karę za zabicie swoich małżonków otrzymały beczkę bez dna, którą musiały napełniać wodą z Tartaru niesioną przez sito. 

2. Dziesiąta woda po kisielu

Często używamy tego określenia, by przykładowo podkreślić bardzo odległe pokrewieństwo między osobami. Geneza wydaje się zaskakująca - mowa tutaj o starodawnej potrawie, która powstawała na zakwasie. Dodawało się do niej cały czas wodę, aż stawała się czymś na kształt galarety. Stąd "dziesiąta woda po kisielu" - ostatnia dodana woda bez jakiegokolwiek związku z pierwszą porcją.

3. Fachowiec od siedmiu boleści

Określenie pracownika, który niezbyt dobrze wykonuje swoją pracę, według profesora Jana Miodka bierze się od siedmiu bolesnych wydarzeń w żywocie Matki Boskiej. 

4. Gorączka złota

W życiu codziennym używamy tych dwóch słów, gdy ktoś dąży do jakiegoś zysku czy wzbogacenia się. Samo określenie pochodzi natomiast z wydarzeń, kiedy w Ameryce Północnej i Australii odkryto złoża szlachetnych minerałów, w tym złota - ludzie zasiedlali te tereny, by się wzbogacić.

5. Hiena cmentarna

Dziś mówimy tak o kimś, kto cieszy się i wzbogaca na ludzkim nieszczęściu. Wcześniej używano tego sformułowania do osób, które okradały groby i rabowały rzeczy zmarłego człowieka. Od wieków powtarza się to zjawisko – od średniowiecza ograbiało się takie miejsca, by zdobyć przedmioty, które ze względu na swoją wartość mogły znaleźć się w muzeum – czy to grobowce w Egipcie czy inne historyczne miejsca.

Aleksandra Bladosz

fot. pixabay/Pexels

Zobacz również: Wiem, co mówię #3: płakać jak bóbr, rzucać grochem o ścianę i inne

Słowa kluczowe: frazeologizmy, frazy, wyrazy, codzienność
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Zobacz, na czym dokładnie polega kształcenie dualne!
Znamy program 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius

W programie znajdziemy m.in. wydarzenia z okazji Roku Czesława Miłosza, premiery książek, spotkania autorskie, czytania wierszy i koncerty.

nagroda literacja warszawy
Ogłoszono nominacje do 17. Nagrody Literackiej Warszawy

Laureatów poznamy w czerwcu 2024 roku.

Mieszkanie Szymborskiej
Rusza nadbór na rezydencje literackie w mieszkaniu Wisławy Szymborskiej

Do wygrania jest miesięczny pobyt w Krakowie.

Polecamy
Wrocławskie Targi Dobrych KsiąÅźek
Wrocławskie Targi Dobrych Książek w grudniu 2021 w Hali Stulecia Wrocław

Będzie można wybrać wyjątkowe prezenty pod choinkę, a nie zabraknie też spotkań literackich.

Światowy Dzień KsiąÅźki
Nadchodzi Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 2022 w Krakowie Kraków

Spaceruj, czytaj, dziel się książkami!

Polecamy
Ostatnio dodane
Zobacz, na czym dokładnie polega kształcenie dualne!
Znamy program 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius

W programie znajdziemy m.in. wydarzenia z okazji Roku Czesława Miłosza, premiery książek, spotkania autorskie, czytania wierszy i koncerty.

nagroda literacja warszawy
Ogłoszono nominacje do 17. Nagrody Literackiej Warszawy

Laureatów poznamy w czerwcu 2024 roku.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.